İncelemeler

Star Wars: The Force Awakens Fragmanına Yakından Bakış

star-wars-the-force-awakens-banner

Star Wars filmi yaklaşırken geçen gün yayınlanan Star Wars: The Force Awakens‘ın yeni fragmanı internete bomba gibi düştü. Bütün herkes 20 Ekim günü Star Wars konuştu ve defalarca fragmanı izledi.

Biz de Türkiye’de ilk kez bunu sayfasında geçen site olduk, üstelik Türkçe fragman bile yayınladık. Sonrasında dedik ki biz bu fragmanı kare kare inceleyelim, detaylarda neler gizliymiş bakalım!

Dilerseniz önce efsane fragmanı bir kez daha izleyin;

Evet, şimdi de detaylıca bir bakalım;

rey

İlk fragman, çölde duran Finn ile başlıyordu, bu fragman da Rey ile başlıyor. Rey’in yayınlanan oyuncaklarından kendisinin Jakku gezegeninde olduğunu biliyorduk. Kafasında çölün kumlarından korunmak için bir örtü, gözlerinde ise Stormtrooper’dan araklanmış bir gözlük var.

rey-star-destroyer

Sonrasında Rey, kocaman bir geminin içerisinde önce tırmanırken sonra aşağı doğru inerken görünüyor. Geminin hangar kısmından anladığımız kadarıyla daha önce gördüğümüz, çöle çakılmış olan Star Destroyer olabilir. Rey birinden mi saklanıyor yoksa yağmalamaya mı çalışıyor? Tam o sırada Maz Kanata’nın “Sen kimsin?” dediğini duyuyoruz.

rey-bb-8

Sonraki karede Rey ve BB-8’i çölde yürürken gördüğümüz sırada Rey’in “Hiç kimseyim,” sözlerini duyuyoruz. Rey bir şeyler mi gizliyor yoksa gerçekten kim olduğunu tam bilmiyor mu? Rey ile ilgili halen bir belirsizlik var. Han Solo ve Leia ile bağlantısı olduğu düşünülüyor, hatta Luke Skywalker’ın kızı olduğunu söyleyenler de var. Belki de “Hiç kimseyim,” derken bunlardan birisi ile bağlantısı olmadığını belli etmek için söylüyor ya da geçmişini gizlemeye çalışıyor.

rey-jakku

Rey’i işini bitirmiş ve bir gemi ile Jakku’dan ayrılırken görüyoruz. Muhtemelen bir şey arıyordu veya yağma yapıyordu; işini bitirip gidiyor. Görüntünün sağında ise paslanmış bir AT-AT ayağı görüyoruz. Bu da yıllar önce yaşanmış bir savaş sonrasına işaret ediyor.

general-hux-stormtrooper-army

General Hux’ı, büyük bir Stormtrooper ordusuna seslenirken görüyoruz. Sözler yok ancak muhtemelen orduya bir konuşma yapılıyor ve “First Order” ordusuna ilk emirler veriliyor. Daha önce bu sahneyi General Hux’ın arkasından görmüştük. Bu sahnenin adı zaten “First Order“.

tie-fighter-finn

Yeniden Finn görüntüye giriyor. Hemen sonrasında da bindiği TIE Fighter’ın hasar alıp düştüğünü görüyoruz. “Tek bir şey yapmak için yetiştirildim,” sözleriyle bu sahneye geçiyoruz. TIE Fighter’a dikkatli baktığımızda üzerinde kırmızı çizgiler görüyoruz. Bu da Özel Kuvvetler’e ait bir TIE Fighter olduğunu bize gösteriyor. İçinde Finn’in olduğunu düşünüyoruz.

star-destroyer

Ayrıca aynı karenin hemen öncesinde bir Star Destroyer’in yok edildiğini görüyoruz. Muhtemelen Finn, TIE Fighter ile Imperial ordusunun arasına sızıp bir Star Destroyer’i yok ediyor ama aracı da büyük hasar alıyor. Finn’in, köy saldırısı sırasında emirlere uymadığı için esir alındığını duymuştuk. Muhtemelen bu bir kaçış sahnesi aynı zamanda.

finn

Ama uğruna savaşacak hiçbir şeyim yok,” dedikten sonra uzaktan gördüğü yer muhtemelen bahsi geçen köy. Tamamen yıkılmış halde olduğunu görüyoruz. Belki de kendisi bir Stormtrooper olmak için yetiştirilmiş olduğu ve sonrasında oradan kaçtığı için artık yapacak bir şeyi yok ve kendisine yeni bir hedef belirlemek zorundadır!

kylo-ren

Bir geminin köprü üstünde Kylo Ren’i “Yolumuza hiçbir şey çıkamayacak,” derken görüyoruz. J.J. Abrams’ın lens parlaması efektini de net bir şekilde görmüş olduk. :) Filmin posterinde de büyük bir top ve ortasında ateşe hazır gibi duran kırmızı bir nokta olduğunu görüyoruz. Muhtemelen Kylo Ren o yapının içerisinde. Belki de o kırmızı ışık parlaması da ateşlenmiş bir lazerdir. Death Star benzeri bir süper silah ile karşı karşıya olduğumuzu tahmin ediyoruz.
kylo-ren-darth-vader

Akıllara kazınan o sahneye geliyoruz ve Kylo Ren’in, Darth Vader’ın erimiş maskesine bakarak “Senin başladığın şeyi bitireceğim,” dediğini görüyoruz. J.J. Abrams, Kylo Ren’in Darth Vader takıntısı olduğundan bahsetmişti. Yakın zamanda yayınlanan Star Wars Aftermath romanında “Acolytes of the Beyond” isimli bir grubun, Darth Vader’ın eşyalarını toplamaya çalıştığını gördük. Acaba Kylo Ren’in onlarla bir bağlantısı olabilir mi?

kylo-ren-poe-dameron

Kylo Ren ve Poe Dameron’u birlikte görüyoruz. Kylo Ren, Poe üzerinde bir Güç kullanıyor gibi görünüyor. Aynı zamanda bu Güç ile Poe’ya işkence yapıyor gibi duruyor. Daha önce böyle bir şeyle karşılaşmamıştık. Sonrasında da çok büyük bir patlama görüyoruz. Hani Kylo Ren’i daha önce bir geminin köprü üstünde görmüştük ve kırmızı bir ışık vardı. Acaba bu ışık mı bu patlamaya neden oluyor? Kylo Ren de o sırada Poe Dameron’a bu patlamayı mı gösteriyor? Yoksa Kylo Ren, Güç kullanarak Poe’nun anılarında kalmış bir patlamanın görüntüleriyle ona işkence mi yapıyor?

millenium-falcon

Onlarla ilgili hikayeler var,” derken Millenium Falcon’u görüyoruz. Onlar dedikleri acaba Han Solo ve Chewbacca mı? Millenium Falcon’u Jakku’daki yıkıntıların arasında TIE Fighterlar tarafından kovalanırken görüyoruz.

han-solo-rey-finn

Hemen sonrasında Han Solo’nun “Doğru,” dediğini duyuyoruz ve “Hepsi,” diye ekliyor. Sonrasında gelsin büyükbabadan hikayeler… :) Bu arada Millenium Falcon’un içinde olduklarını da belirtelim. Ayrıca Rey’in hemen önünde de bir yıldız haritası duruyor.

millenium-falcon-isik-hizi

Bu kareden hemen sonra Millenium Falcon’u ışık hızında bir yolculukta görüyoruz. Muhtemelen yıldız haritasında görünen gezegene doğru yapılan bir yolculuk…

kylo-ren-ekip

Yağmurlu, şimşekli bir ortamda Ren Şövalyeleri’ni görüyoruz. Etrafta cesetler var. Kylo Ren’i kendi el yapımı ışın kılıcı ile görürken diğer şövalyelerin ellerinde yakın dövüş silahları ve lazer silahları var. Anlaşılan büyük bir kavgadan çıkmışlar!

stormtroopers

Han Solo, konuşmasına devam ediyor. “Karanlık Taraf,” derken X-Wingler’in saldırısı altında bir harabe içerisinde duran Stormtrooperlar görüyoruz. Sanki X-Wingler’in gelmesini bekliyor gibiler. X-Wingler de bu sırada TIE Fighter avındalar.

finn-poe

Sonraki karede Han Solo “Jedi,” diye devam ederken Finn’i görüyoruz. O sırada Poe da Finn’in omzuna vuruyor. Birbirlerini tanıdıkları belli. Gerçi Finn, bu samimiyetten rahatsız gibi görünüyor. Burası Direniş’in ana üssü gibi görünüyor. Arkada protokol droidleri ve Millenium Falcon’u görmek mümkün.

x-wing

Star Wars Battlefront oyunundan fırlamış gibi duran sahnede bir TIE Fighter’ı patlatan X-Wing görüyoruz. Aşağıya baktığımızda bir yarımada görüyoruz. Burası az önce gördüğümüz Direniş üssü olabilir mi? Acaba First Order mı Direniş üssüne saldırıyor yoksa Asiler mi First Order üssüne saldırıyor?

tapinak

Sonrasında kafalar biraz karışıyor. Millenium Falcon ile çıktıkları yolculuk sonrasında Han Solo, Rey ve Finn bir tapınağa geliyorlar. Bir sürü bayrak asılmış durumda ve bayraklar arasında bir de Mandalorian sembollü bayrak dikkat çekiyor. Boba Fett geliyor hemen akıllara tabii ki…

rd-2d-luke-skywalker

Han Solo konuşmaya devam ederken “Hepsi gerçek,” diyor ve geçmişin hikayelerini doğruluyor. Buradan şunu anlıyoruz, “Return of the Jedi” filminde Asiler zafer kazandıktan sonra işler pek de iyi gitmemiş demek ki. Artık o zaferler ve ihtişam geçmişte kalmış ki bunların hepsi geçmişin birer hikayesi olarak anlatılıyor. Tam bu sırada da bize geçmişi en iyi hatırlatan karelerden biri görüyoruz. Kesilmiş elinin yerine takılan mekanik eli ile Luke Skywalker, elini eski dostu R2-D2’nun üzerine koyuyor. İlk kez Luke Skywalker’ı görüyoruz(!).

kylo-ren-ship

Kylo Ren’in gemisi, savaşın tam ortasına iniyor. Hemen yanında da nakliye araçları var. Büyük bir çıkarma ve taşıma işi var belli ki.

captain-phasma

Tam da o sırada Captain Phasma’yı ateşlerin arasında yürürken, parlayan zırhı ile görüyoruz.

kylo-ren-lightsaber

Sonrasında çıldırmış bir şekilde ışın kılıcı ile bir şeye vuran Kylo Ren’i görüyoruz. Neden bu kadar sinirli?

rey-crying

Fragmanda en çarpıcı sahnelerden birisi de Rey’in gözyaşları içerisinde kafasını kaldırdığı sahne. Dikkat ederseniz deri bir ceketten kaldırıyor kafasını. Bu tür bir deri ceketi bildiğimiz kadarıyla Han Solo, Finn veya Poe giyiyor ancak önceki sahnede de elinde deri ceket gördüğümüz Finn olması olası.

finn-han-solo-chewbacca

Muhtemelen Finn, Chewbacca ve Han Solo esir alınmışlar ancak o sırada beklenmedik bir şey oluyor ve kurtulmak üzereler. Belki de Han Solo, Luke’u gördüğü için bu haldedir, ha? Bu arada Chewie’nin kolundaki bandaj da daha önceden yaralandığını bize gösteriyor. Öncesinde bir çatışma olmuş belli ki.

bb-8-savas

Yeniden Maz Kanata’nın “Güç. Sana sesleniyor,” sözlerini duyuyoruz. Bu sırada yine X-Wingler ve TIE Fighterlar birbirine girerken Poe Dameron’un X-Wing’inde BB-8 droidini görüyoruz. Bir sürü TIE Fighter da üstlerine doğru geliyor.

rey-blaster

Rey’i çileden çıkmış bir şekilde görüyoruz. Elindeki tabanca ile ateş etmek üzere. Kendisi de o sırada Takodana gezegeninde bulunuyor. Ortalık karışık demek ki…

x-wing-stormtrooper

Etraf patlarken X-Wing tarafından vurulan Stormtrooper’a üzülmedik değil…

tie-fighter-millenium-falcon

O sırada Millenium Falcon’u kovalayan bir TIE Fighter da etrafı patlatıyor ve Millenium Falcon, bu patlamanın tam ortasında kalıyor.

patlama

Sonraki karede gösterilen patlama ilk başta Millenium Falcon gibi görünebilir ancak bu bir Imperial gemisi. Konsollara ve mürettebatın giyimine bakınca bunu anlıyoruz. Ortada bir de Mouse Droid var. :)

leia-han-solo

Yine en etkileyici sahnelerden birisi de Leia’nın Han Solo’nun göğsüne başını yaslayıp hüzünlendiği sahne. Acaba Han Solo tek parça döndü diye endişelerinden mi kurtuluyor yoksa Han Solo bir yere gidiyor diye mi hüzünlenmiş? Arkadaki pilotların koşturmacasına bakacak olursak Han Solo da savaşa girmeye hazırlanıyor. Bu arada bu sahnenin devamında “I love you – I know” (Seni seviyorum – Biliyorum) geyiği dönebilir, hazır olun!

finn-lightsaber

Ve Finn de Luke Skywalker’ın yadigar ışın kılıcını çekiyor. Kylo Ren’i karşılamaya hazır.

kylo-ren-finn-savas

Kylo Ren maskesini çıkarmış, Finn mavi ışın kılıcını çekmiş. Dövüş başlasın! O sırada “Girmesine izin ver,” sözü çok anlam ifade etmese de cümlenin tamamı olan, “Güç. Sana sesleniyor. Girmesine izin ver,” şeklinde bakınca Finn’in Güç ile münasebete gireceğini de anlıyoruz.

Herkese iyi seyirler, heyecanla filmi bekliyoruz!

Kaynak: io9

İlginizi Çekebilir  Star Wars Rogue One Filminde Olup da Force Awakens'ta Olmayan 10 Şey

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Han Solo’nun Leia’yı teselli etmesi ve Finn’in kılıcı alması Luke Skywalker’ın ölmüş olma ihtimalini ortaya çıkartır mı? Ya da öldüğü düşünülüyordur. Zaten afişte de yok.

  2. bu ren şövalyelerinin star wars rebels de gelen inquisitor muhabbeti ile bir alakası varmış gibi geliyor j.j. tam olarak sith değil diyordu kylo için Inquisitor da sith sayılmıyor rebelsde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu