İncelemeler

Sonuna Kadar Direneceğiz – Direniş İncelemesi

Don Eskridge’nin dünyaca meşhur oyunu Resistance‘ın Türkiye şubesi Direniş yine NeoTroy Games tarafından piyasaya sürülmüş bir oyun. Gizli kimlik, mantık yürütme ve blöf tabanlı Direniş’te oyuncuların bir kısmı baskıcı rejimi devirmeye çalışan Direnişçiler’i, diğer kısmı ise onları susturmaya çalışan Casuslar’ı oynar.

Oyun, görev ve sabotaj ikilemine göre ilerler. 3 görev başarılı olursa Direnişçiler, 3 görev sabote olursa da Casuslar oyunu kazanmış sayılır.

Her oyunun başında klasik yöntemle herkes gözlerini kapatır, sadece casuslar açar ve herkes tekrar gözlerini kapatır. Oyuncular arasından bir Lider seçimiyle oyun başlar. Lider çevresindeki oyuncular arasından bir Görev Takımı belirler. Görev Takımının büyüklüğü oyuncu sayısı ve oyunun kaçıncı görevinin oynanıyor olduğuna göre değişim gösterir. Lider, görev takımını belirledikten sonra oylamaya geçilir. Eğer çoğunlukla Onay pulu çıkarsa takım onaylanır ve görev aşamasına geçilir. Eğer Ret pulu ağır basarsa, takım dağılır ve saat yönüne doğru sonraki oyuncu Lider olarak yeni bir takım kurar. Eğer tim üst üste 5 kere reddedilirse oyunu Casuslar kazanır.

Bir şekilde görev takımının onaylandığını varsayarak devam edelim. Lider, takım üyelerine birer Destek ve Sabotaj kartı verir. Takım üyeleri bunların arasından seçim yaptıktan sonra lidere geri verirler ve kararlar karıştırıldıktan sonra ortaya açılır.

Eğer takımın her üyesi Destek oyu vermişse görev başarılı sonuçlanır. Eğer bir tane bile Sabotaj varsa, görev sabote olur.

Bu şekilde ilerlenir ve toplamda 3 başarı veya 3 sabotaj olana kadar oyun devam eder.

NeoTroy’un sosyal etkileşim oyunları serisinden Direniş, oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip olsa da açıkçası ben pek sevemedim. Tabii bu sonuç, konsepte duyulan ilgiyle de oldukça doğru orantılı. Yine de kullanılan malzeme kalitesi ve görseller açısından oldukça başarılı bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

Direniş’in tanıtım yazısı şöyle;

Direniş oyununda oyuncular direnişçi veya casustur. Üç ila beş raunt süren bu oyunda direnişçiler aralarına sızmış olan casusları tespit etmeye ve diğer oyuncuların güvenini kazanmaya çalışırlar. Her raunt, oyuncuların birbirlerinin kimlikleri hakkında fikirlerini belirttiği kısa bir tartışma ile başlar. Herkes hazır olduğunda lider oyuncu görev takımına almak istediği oyuncuları bildirir ve oylamaya sunar. Görev takımı çoğunluk tarafından onaylandığında takıma giren oyuncular gizli bir şekilde ‘destek’ veya ‘sabotaj’ kartını oynar. Görevin sabote edilmesi için tek bir ‘sabotaj’ kartı yeterli iken başarıyla tamamlanması için bütün kartların ‘destek’ çıkması gerekir. Direnişçiler veya casuslar üç görevi tamamladıklarında oyunu kazanırlar.

Tartışma, aldatma, sezgi, takım oyunu ve mantık yürütme gibi yeteneklerin rakiplerinizi yenmenizde büyük rolü olan bu oyunda; arkadaşlarınızın gerçek yüzünü görecek, aksiyon dolu, heyecanlı ve çekişmeli saatler geçireceksiniz.

Direniş oyununu hemen buradan satın alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bugün Aslında Dündü - Deathloop İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.