İncelemeler

“Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati” Kitabı İncelemesi

Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati banner

Pasaport’u ve kimliği olmadığı için uçağa binemeyen ve bu sebeple ortalığı birbirine katan bir tanrı. Uykusunun bölünmesinden nefret eden ve temiz keten çarşaflarının her gün yenilenmesi mutlu olması için yeterli olan daha güçlü bir tanrı. Şehirde istediği gibi dolaşan son derece büyük bir o kadar da zeki kartallar. Otomatik içecek makinası. Asgard’ın büyük salonlarında dolaşan avukatlar. Sıcak bir patates. Bunların hepsinin ortasına düşmüş kayıp kedi bulmakta ve evreni kurtarmakta usta olan dedektifimiz.

Douglas Adams‘ın iki kitaplık Dirk Gently Serisi‘nin ikinci kitabı olan; “Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati” bizlere bu güne kadar anlatılan Kuzey Mitolojisi’ni işin içine Marvel’ın çok yakışıklı kahramanlarını katmadan, gayet sade ve insani yönden anlatıyor.

Ruhun Uzun Karanlık Çay SaatiDirk Gently’nin kirasını, temizlikçisinin parasını ve hayati harcamlarını yapabilmek için bulduğu son müşterisi onu uygunsuz bir saatte işi görüşmek için çağırmamış olsa idi ya da kafası bedeninden ayrılmadan önce ona sıcak patates’in ne olduğunu biraz daha detaylı anlatabilmiş olsaydı, işten ayrılan sekreteri bkz : Kutsal Dedektiflik Bürosu yeni girdiği havaalanında bilet kesim işinde birdenbire binanın içerisinde ortaya çıkan bir yıldırım tarafından ortadan kaybolmasaydı, İnsanlar yarattıkları ölümsüz tanrıların gerçekten var olduklarını ve onları unutsalar bile ölümsüz yarattıkları tanrıların ölemedikleri için canlarının sıkkın olduğunu, aklı az çalışan fakat büyük bir çekiç taşıyan sarışın dev öfkesini babasına yönlendirmeseydi ya da babası uykusuna ve keten çarşaflarına bu kadar bağlı olmasaydı belki de evrenin işleyişinde ki çarklar farklı yöne dönebilirdi.

Elde tutulması çok zararlı olan sıcak patates’in ortaya çıkarttıkları yer yer sizi gerecek. Kendi halinde dertleri olan eski bir sekreter’le bir Cola makinasının arasındaki ilişki sizi şaşırtacak,

Bir inat uğruna uzun süredir hiç kapağı açılmayan buzdolabının içinden çıkacak olanlar aklınızı yerinden oynatacak.

Dolaşırken her zaman havlunuzun nerede olduğunu bildiğiniz bu evrende ufacık bir nokta olan dünyamızın işleyiş mekaniklerine çok eğlenceli bir bakış açısı isteyenlerin kaçırmamaları gereken kitap serisi.

Yazar : Douglas Adams
Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati
Kabalcı Yayınevi – 2012

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Avatar, Çizgi Roman Sayfalarına Taşınıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.