İncelemeler

Ötekiler Arasında İncelemesi – Bir Ayrık Otu Hikayesi

Ötekiler Arasında banner

Jo Walton´un ödüllü romanı Ötekiler Arasında geçen yılın sonunda okuyup yılın en beğendiğim kitaplarından biri olmuştu.

Galler’in derin bir vadisindeki kasabada derinden bağlı olduğu ikiziyle ve perilerle büyüyen Mori, kötü bir büyücü olan annesini durdurmaya çalışırlarken ikizini kaybeder. Annelerini durdurmayı başarmışlardır ancak Mori kendi yarısını kurban vermiştir. Annesi tekrar onu bulamasın diye halalarının etkisi altında yaşayan zengin babasının yanına kaçar, onlar da Mori´yi yatılı okula verirler. Mori hem geçmişiyle hem de bugünüyle bir hesaplaşma yaşamaya başlar.

Ötekiler Arasında - Jo Walton
Ötekiler Arasında – Jo Walton

Kitabı sevmemin nedenlerinin ilkini yakalamışsınızdır. İkizlik benim de hayatımın büyük kısmına damga vuran bir olgu ve çoğu kurguda düşman ikizler teması daha sık bulunuyor, düşman olmayanların ilişkilerini de başarılı bir şekilde verebilen eserlere rastlamak zor. Ötekiler Arasında kitabında  iki kardeşin arasındaki bağı fazlasıyla tanıdık buldum, yazarın bir ikizi olmadan bunu bu kadar başarılı yansıtabildiği için kendisine buradan teşekkür ederim. Mori, fantastik ve bilimkurgu edebiyatına tutunarak hayata asılmaya çalışan aşırı huysuz, kimseleri beğenmeyen ergen bir kız. Kitabı çekici kılan diğer tarafı da bu, zira lisede bu tanıma neredeyse birebir uyan bir çift ikiz kızkardeş tanıyorum.

Aslında Ötekiler Arasında bir macera kitabı değil. Bazı yorumlarda “e bu kitapta hiçbir şey olmuyor ki!!” diyen okuyucular var. Eğer iyinin ve kötünü savaşını, kader değiştiren büyüler ve mistik bir dünya bekliyorsanız, beklemeyin.

Bir günlük olarak yazılan kitapta aksiyon neredeyse yok. Her sayfasında bir başka kitap eleştirisi var, hatta kitabı 1979’a kadar yayınlanmış bütün büyük yazarlara saygı duruşu olarak nitelemek daha doğru (olaylar 1979’da geçiyor). Kitabın en sonunda adı geçen kitapların bir listesi var, bu listeyi ileriki okumalarım için referans alacağım.

Ötekiler Arasında adından da belli, sadece büyülü olanla olmayan arasındaki değil, belki çoğumuzun gençliğinde de yaşadığı, ilgi alanları “ötekilere” uymadığı için ayrık kalan ve kabul görme ihtiyacı duyan bir gencin çevresindeki insanlarla arasındaki köprü kurma ve acısını dindirme çabasını anlatıyor. Farklı bir şeyler okumak isteyenlere birebir.

Kitabı hemen buradan satın alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Darksiders III'ü Oynadık, İnceledik, Acaba Seleflerini Gölgede Bırakabildi Mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu