İncelemeler

Mars’ın Kalabalığında Yalnız Kalmak – The Technomancer İncelemesi

technomancer-banner

Önünde sonunda dünyamıza sığmayıp yaşamak için başka gezegenler aramak amacıyla uzaya açılacağız. Uzayda birbirinden farklı macera insanlığı bekliyor. Şu ana kadar birçok eser bunu konu edindi. Kimisinde dışarıdan gelen bir güç kimisinden insanlığın kendi yapısı ortalığı karıştırıyordu.

Bu incelemede mercek altına alacağımız oyun, Bound By Flame ve Mars: War Logs’un yapımcısı Spiders’ın yeni oyunu olan The Technomancer’da, insanlığın Mars’taki maceralarını konu alıyor.

Oyunumuz Mars’ın kolonileştirilmesinden sonra dünya ile ilişkisi kopan, kendi başlarına kalan insan topluluklarının güç çekişmelerini anlatan aksiyon RPG türünde bir oyun.

Oyuna, bir takım mutasyonlarla elektrik gücünü kontrol edebilen özel asker grubu, Technomancer olan Zachariah ile başlıyoruz. Dövüş mekaniklerini anlatan kısa bir eğitimden sonra ustamızla birlikte eğitimimizin son görevine çıkıyoruz. Bu görevde Technomancerlar’ın kökenine ait ilginç bilgiler öğreniyoruz. Akademiden mezun olan Zachariah kendi ekibiyle göreve başlıyor ve birden kendini politik çekişmelerin içinde buluyor.

Şirketlerin Yönettiği Bir Dünya

technomancer-gorsel-001

Oyundaki siyasi yapılanmalara bakacak olursak her şehri kontrol eden bir şirket var ve bunlar kendi aralarında çekişme halinde. Karakterimiz, Ophir şehrinde hikayesine başlıyor ve bu şehrin kontrolünde Abundance isimli şirket var.

Başlangıçta ana görevimiz dünyalılarla ilgili geçmişi bulmak. Bu arada birkaç güvenlik unsurlarıyla uğraşırken The ASC’nin başı olan Colonel Victor ile yollarımız kesişiyor. Kendileri Technomancerlar’ı da kendi kontrolü altına almaya çalışan kötü karakterimiz. Bir noktada Technomancerlar’ı yakalıyor. Biz de yakalanmaktan ucu ucuna kaçıyoruz. Kaçtıktan sonra başka şehirlerde maceramıza devam ediyoruz.

Oyunun hikayesi çok da farklı olmadığından mekaniklerini biraz inceleyecek olursak, oyunu TPS kamerasıyla oynuyoruz. Oyunda yetenek puanlarımızı harcayabileceğimiz 4 farklı yetenek ağacı var. Bunlar Guardian, Warrior, Rogue ve Technomancer. Guardian, Rogue ve Warrior’ın dövüş teknikleri birbirinden farklı ve bunlara ek olarak Technomancer yetenek ağacı, her sınıfın silahlarına ve karaktere elektrik gücü veriyor. Her seviye atladığımızda gelen yetenek puanının dışında belli seviyelerde gelen talent ve attribute puanlarımız da oluyor. Bu puanlarla karakterimizi daha da özelleştirebiliyoruz.

technomancer-gorsel-003

Oyunda orta seviye bir craft sistemi var diyebiliriz. Sağdan soldan ve yere düşen düşmanlardan malzemeleri topluyoruz bunları eşyalarımızı geliştirmek için kullanıyoruz. Oynadığım kısımda geliştirmelerin çok etki ettiğini pek görmedim. Belki sonlara doğru daha etkin olabilir.

Savaşlar genel olarak düşmana vur, bloklama veya yuvarlanma, Technomancer yeteneğini kullanma, canımızı dolduracak eşyayı kullanma sırasıyla gidiyor. Çoğu oyunda normal olan bu mekanikler, pek alışık olmadığım için bana garip geldi. Bazı sokaklarda savaş sırasında yuvarlanırken etraftaki duvarlara, kutulara çok takıldım ve boş yere ölüp durdum.

Aksiyon RPG türünde olduğu için savaş kısımları, hikaye işlenişi ve yaşayan dünya hissi kadar önemli ama değerlendirirken RPG öğelerine öncelik veririm. Hikaye standart olsa da oyun hikaye anlatımıyla ön plana çıkıyor mu diye baktığımızda maalesef pek bir ışık göremiyoruz.

Aksiyonu Bol, Hikayesi Donuk

technomancer-gorsel-002

Özellikle dünya genelinde neler olduğunu anlatan codex tarzı bir kısım aradım ama bulamadım. Hikayeyi sadece diyaloglardan öğreniyoruz. Aklımıza bir şey takıldığında onla ilgili karakteri bulup konuşma seçeneklerinde arıyoruz. Şehir yaşantısı da çok donuk. Gezegenin genelinde olan olayları pek yansıtmıyorlar sadece görünüşleri faklı olarak duruyorlar. Yan görevlerin arasında koşarken şehrin boşluğu göze çok batıyor.

Grafikler iyi denilebilir. Karakterin hareketleri biraz donuk olabiliyor. Yanımızdaki karakterlerinde hareketleri bazen göze batabiliyor. Oyunun müzikleri de fena değil.

Sonuç olarak ortalama bir oyun diyebiliriz. Bu türü sevip bilimkurgu ile ilgilenenler bir bakabilir, onun dışında herkese hitap etmiyor. Fiyat/performans anlamında düşünüldüğünde fiyatı biraz yüksek olmuş. Yine de türü sevenler için güzel bir oyun.

İyi oyunlar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.