İncelemeler

Mars’ı Kolonileştirme Zamanı – JCB Pioneer: Mars İncelemesi

Son dönemde bilim dünyasının en önemli konularından birisi de şüphesiz insanlığın Mars’a yerleşmesi. Hatta Andy Weir‘ın yazdığı, sinemaya da uyarlanan Marslı eserinden sonra bu hayal iyice geleceğimizi süslemeye başladı. İşte JCB Pioneer: Mars oyununda da Mars’a yerleşen ilk insanı canlandırıyoruz.

Önce oyunun ismine bir bakalım. Açıkçası JCB ismini duyunca uzay projesinin kod adı gibi düşündüm ancak oyuna girince durumu anladım. Dünyaca ünlü iş makineleri firması JCB, oyuna ismini veren firma olmuş. Oyun içinde de kullandığımız taşıyıcı kamyonun da markasına bakınca JCB olduğunu görüyoruz. Kısacası JCB firması bu keyifli oyuna sponsor olmuş.

Oyun Nasıl Başlıyor?

Mars’a koloni kurmak için gönderilen bir astronotu canlandırdığımız oyunda gezegene iniş yapıyoruz. Haliyle yapmamız gereken şeyler var. Neyse ki yaşam mahali olan HUB, JCB kamyonumuzun olduğu garaj ve birkaç enerji paneli kurulu vaziyette. Hasar görmüş güneş panellerini onarıp hayatta kalmak için ilk adımı atıyoruz. Tabii daha pek çok şeye ihtiyacımız var. Oksijen temel ihtiyaçlarımızdan birisi ve hemen oksijen üreten santral kurmak için kolları sıvıyoruz ama o da ne? Elimizde yeterli hammadde yok.

Atlıyoruz kamyonumuza ve maden aramak için yollara koyuluyoruz.

Mars’ta Yolculuk

Kamyonla yolculuk oyunda en çok zaman harcadığımız şeylerden birisi çünkü güçlü bir yerleşim için etraftaki madenlere ve kaynaklara da ihtiyacımız var. Tabii toz fırtınalarının daim olduğu Mars’ta yolculuk ve yön bulmak o kadar kolay olmayabiliyor. Tepeleri aşıp ardındaki kaynaklara ulaşırken dikkat etmemiz gereken şeyler var. Aracımız bozulabilir, düzgün kullanmalıyız. Aç kalmamak ve oksijensiz kalmamak da önemli unsurlardan birisi. O yüzden mümkün olduğunca hızlı ancak temkinli ilerlemek önemli.

Kamyonumuza yapacağımız geliştirmeler ile maden toplayabiliyor, depolama alanını yükseltebiliyor ve hız, dayanıklılık gibi özellikleri de arttırabiliyoruz. Bu geliştirmeler Mars’ta daha uzun yol katetmek ve hava şartlarından daha az etkilenmek için önemli.

Neler Yapıyoruz?

Oyundaki amacımız öncelikle hayatta kalmak, bu süre zarfında da Mars’ı kolonileştirmek. Eğer Planetbase isimli strateji oyununu oynadıysanız oyunun mekanikleri çok tanıdık gelecektir. Planetbase oyununda izometrik bakış açısıyla binalar inşa ederek bir koloni oluşturmaya çalışıyorduk. Burada ise bu işlemi first person (karakter gözünden) olarak yapmaya çalışıyoruz. Tabii malzeme bulmak için uzaktaki madenden hammadde gelmesini beklemek yerine madeni bulup o hammaddeyi kendimiz almamız gerekiyor. Bu da işleri bir nebze daha zorlaştıyor. Oyunu oynarken Marslı eserinde tek başına hayatta kalmaya çalışan Mark Watney‘yi daha iyi anlıyorsunuz.

Mars’ın yüzeyini tek başımıza keşfederken meteor yağmuru, radyasyon, lavlar gibi doğa etmenlerine dikkat etmek gerekiyor. Ancak hayatta kalmak istiyorsak bu doğa etmenlerinden kaçmanız çözüm olmuyor, bazen fırtınanın göbeğine kadar girmek gerekebiliyor. Bunun dışında enerji panellerimizin çalışır olduğundan emin olmak ve bizi hayatta tutan bu gibi aletlerin bakımını da aksatmamak lazım. Oksijen santralleri, ekim alanları ve hayatta kalmak için yapılması gerekenleri de yine tek başına yapmamız gerekiyor. Kolay değil ama eğlenceli.

Oynanış

Oyunu oynamak zor değil. Mars yüzeyinde dolaşmak kolay değil tabii, bazen her taraf birbirine benzediğinden ötürü yön bulmak da zor oluyor ama haritadan faydalanabiliyorsunuz.

Bununla birlikte ben oyunu Erken Erişim’deyken oynadığım için bazı eksikler de var. Mesela ilk oynadığımda yanıma yedek O2 tüpü almayı unuttuğum için Mars’ın ücra köşesinde öldüm ancak oyunda HAB’a girdiğinizde oyun kaydediyor ve kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Oyunu öğrenirken bu çok işe yarıyor.

Bunun dışında etrafta bazı metal kutular buluyoruz. Bunları ne yapacağımı bir türlü bulamamıştım ancak sonra farkettim ki “I” tuşuna basıp Inventory açınca kutu içindekileri görebiliyordum. Bunları öğrenince oyun daha keyifli hale geldi.

Oyun genel olarak yavaş işliyor. Sebebi de bir yerlere gitmek ve keşfetmek uzun sürebiliyor.

Grafikler Mars’ı Bize Yaşatıyor

Unreal Engine kullanılarak yapılmış oyunda grafikler oldukça başarılı olmuş. Etrafınızda görüp de, “Ne biçim bir şey bu, ne ki bu?” gibi sorunlar yaşamıyorsunuz. Ayrıca Mars’ın yüzeyi de çok güzel modellenmiş. İyi bir bilgisayarda oyunu oynuyorsanız ayarları High veya Ultra yapın, sonrasında Mars’ın tadını çıkarın.

Sonuç

Oyun, bir kolonize etme ve hayatta kalma oyunu olarak oldukça başarılı. İlk etapta biraz zor ancak alıştıkça kolaylaşıyor. Oksijen, yemek ve su, ilk olarak çevrenizdeki sandıklarda mevcut. Hemen endişelenmeyin. Açıkçası hem bilimsel bir şeyler yaratma ve uzay atmosferini hem de hayatta kalma oyunlarını seviyorsanız JCB Pioneer: Mars tam size göre.

Oyuna çok yakında multiplayer da eklenecek ve Mars’ı arkadaşlarınızla birlikte kolonize edeceksiniz. Oyunu hemen buradan satın alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Aksiyon Oyunları Beyniniz İçin İyidir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.