İncelemeler

Kurşun Geçirmez Kahraman Döndü – Luke Cage 2. Sezon İncelemesi

Luke Cage’in 22 Haziran 2018‘de Netflix’te yayınlanacak olan ikinci sezonunu sizler için önceden izleyip inceledik. Bakalım bu sezonda bizleri neler bekliyor?

Öncelikle söylemem gerekiyor, Marvel’ın Netflix işbirliğiyle yaptığı diziler içinde hiç şüphe yok ki izlemekten en az keyif aldığım yapımı Luke Cage olmuştu. Bilmiyorum, belki siyahi Amerikalıların çektiği zulmü yansıtmaya çalışırken fazla “ırkçılık” yaptıkları için ya da hiç hoşlanmadığım siyahi argosu ve sokak ağzını bolca kullandıkları içindi. İkinci sezon da çok farklı değil ama bu sefer benim gibi diziden fazla keyif almayanları etkileyecek pek çok öğe eklediklerini söyleyebilirim. Öyleyse başlayalım.

Dizi incelemesi cüzi miktarda SPOILER içermektedir.

Enter Bushmaster!

Dizimizin yeni “canisiyle” başlayalım. Jamaikalı bir siyahi olan ve geleneklere, aileye ve gangster “töresine” körü körüne bağlı bir abimiz kendisi. Gerçek adı John McIver, Luke Cage’in çizgi roman serilerindeki ilk düşmanlarından biri, lakabı Bushmaster. Amacı, zamanında kabilesi tarafından yönetilen Harlem’i, “çakma zenciler”den geri almak. Bunun için önce Brooklyn tarafındaki ailesiyle birlik olup çetesini güçlendirecek ve yavaş yavaş Harlem’in üstüne yürüyecektir. Güçlerine gelirsek…

Bushmaster’ın teknik olarak süper bir gücü yok. Jamaikalıların -özellikle kendi kabilesinin- iyi bildiği ve kişiye süper dayanıklılık, süper kuvvet ve hız kazandıran bir tür ritüeli kendisine uygulayarak Luke Cage’le kapışmayı amaçlamaktadır. Ritüel sırasında bazı özel bitkilerin yapraklarını yakıp, dumanını soluyarak geçici bir süre güç elde eden Bushmaster, “Harlem’in Kahramanı” lakabıyla anılan ve elde etmeyi amaçladığı her şeyin önünde manevi bir engel teşkil eden Luke Cage’in başına epey bela açmayı planlamaktadır. Ama asıl engeli Luke mu teşkil ediyor? Elbette hayır, ilk sezonun sonunda Harlem üzerinde tartışmasız bir güç elde eden Mariah Dillard’ın hırsına şahit olmuştuk. Bushmaster’ın Harlem’i ele geçirmesi için önce Mariah’ı aradan çıkarması gerekmektedir. Dizi boyunca Mariah’ın ve Bushmaster’ın ortak, karanlık geçmişlerine ışık tutulacak ve ikili arasındaki husumetin aslında oldukça eskiye dayandığı anlatılacak.

Bir de eklemeden edemeyeceğim, normal “nigga” aksanı yeterince zor anlaşılmıyormuş gibi bir de başımıza Jamaika aksanlı konuşan bu aile bela oluyor. Öyle ki Netflix çoğu aksanlı diyaloğun altına İngilizce altyazı koyma gereği duymuş.

Kiralık Kahraman, Sosyal Medya Fenomeni, Luke Cage!

Özellikle ilk sezon sonunda Harlem için yaptıkları ve Defenders dizisinde sergilediği yiğitlikler yüzünden kendisi tam anlamıyla bir kahraman ilan edilmiş. Hatta “Harlem’s Hero App” isimli bir telefon uygulaması yapılmış. Harlem halkı, Luke Cage’i ne zaman görse fotoğrafını çekip bu uygulamaya yükleyerek, kahramanımızın an be an nerede olduğunu navigasyon üzerinden tüm diğer kullanıcılarla paylaşabilmektedir. Tabii bu da düşmanlarının onu daha rahat bulmasına sebep olacaktır…

Gelelim ikilimizin kapışmasına. Bushmaster, elde ettiği süperkuvvetle Luke Cage’e denk bir güce sahip oluyor orası kesin. Genellikle kaba kuvvetine güvendiği için kavga sırasında oldukça hantal kalan Luke, Bushmaster’ın hızına ve atikliğine yetişememektedir. Bu eksikliğini dizinin ilerleyen bölümlerde başka “biriyle” kapatmaya çalışacak olsa da Bushmaster kolay kolay yenilecek gibi durmuyor.

Claire Temple, süper hemşiremiz. Marvel’ın Netflix’le yaptığı yapımların neredeyse tamamında boy gösterip, tüm ana karakterleri sağlığına kavuşturmuştur. Luke Cage’le bir süredir birliktelik yaşayan Claire oldukça mutludur. Ta ki aşk yerini sevgiye bırakana ve bazı gerçeklerle yüzleşene kadar… Maddi sıkıntılar elbette. Luke her ne kadar Harlem halkını korumak için savaşsa da artık maddi açıdan zorlanmaya başlamıştır. Kavgaları sırasında kamu mallarına verdiği zararları, kanıtı olmadan yakalayıp dövdüğü adamların tazminatlarını ve faturalarını ödemek zorundadır. Claire kendisine sürekli olarak bu işi artık biraz da para için yapması gerektiğini telkin etse de Luke “onurum ve halkımın iyiliği için savaşırım” ayaklarından bir türlü vazgeçmemektedir, bu da aralarındaki ilişkiyi bozacak ve Claire’le bir süreliğine ara vermelerine sebep olacak.

Yapılan açıklamalarla bu sezon Iron Fist’i göreceğimiz zaten yayınlanan görüntülerle doğrulanmıştı. Para sıkıntısı çeken Luke en sonunda dayanamayıp “Kiralık Kahraman” rolüne bürünmeye karar verir. Tanıdık geldi mi? Luke Cage’in ilk kez boy gösterdiği, 1972 yılı “Hero for Hire” çizgi roman serisi. Zamanla bu seriye Iron Fist de dahil olmuş ve ikilimiz çok ama çok uzun yıllar bu seriyle birlikte kiralık kahramanlık yapmıştır, Heroes for Hire! O yüzden Iron Fisti’i ikinci sezonda gördüğümüze pek şaşırmadık. Luke’un hantal yönünü kapatacak kahramanımız da diziye dahil olmuş oldu.

Baba Cage, ya da Papaz Lucas! Oldukça gergin bir ilişkileri olduğunu biliyoruz ama özellikle Luke’un son zamanlardaki “patavatsız” kahramanlıkları yüzünden baba oğulun arası iyice açılacak. Baba Cage, haftasonları verdiği vaazlarda bile Luke Cage’in, öz oğlunun, Tanrıyı oynamaya çalıştığını, her şeyi tek başına, yasa dışı yoldan çözemeyeceğini vurgulayacak. Zaten Luke da babasına karşı pek bir sevgi göstermemektedir… Ya da öyle mi? İkinci sezonda, baba oğul arasındaki ilişkide çok radikal değişiklikler göreceğiz. İkisinin de birbirlerine ısınmaları için bazı ödünler vermeleri gerekiyor ama bu o kadar kolay olmayacak. Neyse ki çaresiz zamanlar, çaresiz birliktelikler doğuruyor…

Legalleşmeye Çalışan Mariah Dillard/Stokes

Dizimizin yeni başrolü Mariah Dillard! Yoksa Stokes mu? Sakın Stokes dediğinizi duymasın çünkü resmen deliriyor! Alfre Woodard’ın tek kelimeyle muhteşem bir oyunculuk yeteneğiyle canlandırdığı Mariah Dillard karakteri, kuşkusuz beni diziye bağlayan birkaç isimden biri. Kalkıp da hesaplamadım ama sezonu şöyle bir değerlendirdiğimde muhtemelen Luke Cage’ten daha fazla kadraja girdiğini söyleyebilirim. Kuzeni Cottonmouth’u, yani Cornell Stokes’u öldürüp yerine geçtikten sonra, bu soyadı ve lanetini üstünden atmaya çalışmaktadır. Ayrıca politikacı olarak da kariyerini sürdürebilmek, sadece Harlem’deki değil, tüm New York’taki siyahilere seslenebilmek adına artık yasadışı işlerden tamamıyla kurtulmak istemektedir. Bunun için de sağlam bir sermayeye ihtiyacı vardır. Peki bu parayı nasıl elde edecek?

Bunun için işbirliği yapabileceği üç isim var; Arturo Rey, Cockroach Hamilton ve Nigel Garrison. Hepsi uyuşturucu taciri ve hepsinin sağlam birer çetesi var. Mariah, elinde kalan silahların hepsini tek seferde birine satmak istemektedir, elde edeceği 20 milyon dolarla da dünyanın en büyük siyahi plastik şirketinden hisse alacaktır. Aynı şirket, yakın zamanda başka bir şirketle birleşip hisselerini katlayacağı için Mariah kısa sürede yüzlerce milyon dolara sahip olacak ve bu parayı hayır işlerinde ve seçim kampanyalarında kullanacaktır. Tabii bu işler o kadar kolay değil, Harlem üzerinde kontrol sağlamak isteyen Bushmaster, önce dostane bir şekilde yaklaşıp, üç silah alıcısını çok “kirli” bir şekilde gizlice ortadan kaldıracak ve Mariah’ın silahlarını satın almak isteyecek. Mariah, satacağı silahların kendisine karşı kullanılacağını bile bile bu anlaşmayı yapacak mı? Bushmaster’dan korkup, kendi işlediği cinayet yüzünden hapse girmesine sebep olduğu Luke Cage’le müttefik mi olacak? Göreceğiz…

Shades Gölgeler İçinde Bekliyor

Mariah Dillard’ın ortağı, sevgilisi, azmettiricisi. Hapishane yıllarında her ne kadar Luke’la epey uğraşmış olsa da zamanla aralarında karşılıklı bir saygı gelişmiş ve birbirlerine yardım etmişlerdir. Shades, Mariah’ın legalleşme politikasını desteklemektedir ama kadınının kendisine bazen ortağı değil de basit bir adamı gibi davranması hoşuna gitmemektedir. Bu yüzden o da “yedek planlarını” hazırlamaya başlamıştır. Mariah’ı devirecek kadar ileri gidecek mi hep birlikte göreceğiz.

Shades bu sezon oldukça ön planda, özellikle hapishanedeki dostu Comanche ile birlikte bir yandan Mariah’a destek olmaya çalışacak, bir yandan da “şahsi” işlerini halledecek. Ama asıl bomba, Comanche ile aralarındaki ilişkilerinde patlayacak. İkili hakkında, özellikle geçmişlerine dair hiç bilmediğimiz şeyler öğreneceğiz. Kendinizi hazırlasanız iyi edersiniz…

Misty Knight Yargı Dağıtmaya Geliyor

Defenders dizisinin sezon finalindeki savaş sırasında sağ kolunu kaybeden Misty, fizik tedavi sürecini atlatmış ve işine geri dönmüş bir şekilde karşımıza çıkacak. Kolunu kaybetmesini hepimiz bekliyorduk çünkü çizgi romandaki muadili de kolunu kaybettikten sonra bir sokak kahramanına dönüşüyordu. Sevgili dostu Danny Rand’in, şirketindeki bilim adamlarına tasarlattığı özel biyonik kolunu takınca Misty’nin tüm hayatı değişecektir.

Öncelikle sokaktaki gangsterlere, mafyalara, uyuşturucu tacirlerine standart prosedür uygulayıp cezasız kaçmalarına izin veren polis teşkilatını sorgulayacak ve bu işini bırakıp bir Kanunsuz olarak Luke Cage’in yanında savaşmaya başlayacak. Açıkça söylemek gerekirse ilk sezonda ve Defenders dizisinde Misty karakterine bir türlü ısınamamıştım ama bu sezon oldukça iyi bir çıkış yapıp gönüllerde taht kurmaya hazırlanıyor, bizden söylemesi!

Dizi keyfinizi kaçırmamak adına çok derin konulara inmek istemiyoruz ama şu kadarını söyleyebiliriz; ilk sezonun üstüne bir şeyler ekleyip Luke Cage markasını bir nebze de olsun yukarı taşımayı başarmışlar. Açıkçası ben dizinin ikinci sezonunun onaylanmasını bile beklemiyordum ama gelecek sezonları da bu şekilde katlayarak yapacaklarsa, neden olmasın?

Dizimiz 22 Haziran 2018 tarihinde, tam 13 bölümüyle birlikte Netflix‘te yayınlanacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Batman - Arkham Asylum İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.