İncelemeler

Kan, Ter ve Hatalar – Conan Exiles Ön İncelemesi

1. Gün

“Gizemli bir yabancı tarafından, çölün ortasında ölmeye terk edildiğim çarmıhtan indirilmemin üzerinden sadece birkaç saat geçti fakat pek de ilerleyebildiğimi söyleyemem. Bu toprakların uğursuzluğundan mıdır bilmem, önümde uzanması gereken yolun belirmesi dakikalar aldı – bu süre boyunca olduğum yerde çakılı kaldım. Tekrar yürüyebildiğim andan itibaren etraftaki taşları ve bitkileri toplamaya başladım, eminim ki ilerde faydalarını göreceğim. İleride gördüğüm ağaçlık alana doğru ilerlemeye başlamışken karşıma bir anda devasa bir yarasayı andıran, korkunç bir yaratık çıktı. Koca kanatlarını açtı, tam havalanacağını düşünürken birden yerin içine doğru çekilmeye başladı. Ama hala adeta uçar gibi kanatlarını çırpıyordu. Gördüklerime anlam vermeye çalışırken bir anda kulaklarımda anlamadığım bir dilde sözcükler yankılanmaya başladı ve her şey karanlığa büründü. Hatırlayabildiğim tek şey ise kulağımda yankılanan sözcükler… Lost connection from server.

Çizgi roman kültü Barbar Conan‘ın dünyasıyla şöyle ya da böyle aşina olmayanımız yoktur. Conan’ın vahşi ve acımasız topraklarında geçen, açık dünya bir hayatta kalma oyunu teoride saatlerce başından kalkmayacağımız, bir yandan dünyamızı inşa ederken bir yandan da maceradan maceraya koşacağımız, 2017’nin ilk bombalarından olacak gibi görünüyordu. Hal böyle olunca fırsat elime geçer geçmez oyunun başına oturdum. Fakat ne yazık ki her teori pratiğe başarıyla dökülemiyor.

Girişi bu kadar karamsar yaptım diye gözünüzde berbat bir oyun canlanmasın. Conan Exiles kötü bir oyun değil – kullanışlı bir kaynak toplama sistemi, oyuncuyu içine çekmek konusunda gerçekten başarılı bir atmosferi ve oldukça ilginç çevre tasarımları mevcut. PvP ve PvE, sunucuları özel kural setleriyle oyuncuya istediği oyun deneyimini sunmakta iyi bir iş çıkarıyor. Ayrıca kaç oyunda neredeyse üçüncü bir bacak boyutuna gelmiş penisinizle oradan oraya koşturabiliyorsunuz ki? 

Karakterimi çabucak hazırladım ve maceraya atıldım. Kaderin küçük bir sürprizi olmasa çölün bilinmezliğinde ölüp gidecek her insanın yapacağı gibi benim de yaptığım ilk şey yerdeki taş parçalarını ve etraftaki otları toplamaya başlamak oldu. Kendime güzel bir balta ve çuvaldan bozma bir kıyafet yapmıştım, iyiden iyiye oyuna ısınıyordum ki sunucu ile bağlantım koptu.

Oyunun hala erken erişimde olduğunu göz önünde bulundurarak sunucuya tekrar bağlanmayı denedim. Oyun sunucuya bağlandığımı iddia ediyordu fakat yaklaşık 5 dakikam havada asılı duran kum tepeleriyle ve ayaklarımın altında yüklenmemiş zeminle bakışmakla geçti. Ortam nihayet yüklenmeyi başardıktan sonra yoluma devam etmeye koyuldum – ya da en azından denedim.

Çağımızın hastalığı “rubberbanding” izimi burada da bulmuştu. Rubberbanding kavramını, oyunda birkaç adım ilerledikten sonra oyunun sizi ileriye ya da geriye atması olarak özetleyebiliriz. Bu sorunla birkaç kez karşılaşmak kolaylıkla göz ardı edebileceğim bir durum. Dediğim gibi oyun hala erken erişimde ve küçük bugları yok sayabilirim. Fakat bu “küçük” bug her 10 adımda tekrarlamaya başladığında ve oynanışın önüne geçen grafik glitchleriyle birleştiğinde sinirleriniz gerçekten bozulmaya başlıyor.

Değinmek istediğim bir diğer nokta ise savaş sisteminin zayıflığı. İster başka bir oyuncu olsun, isterse devasa bir timsah; oyunun savaş sistemi Barbar Conan’ın dünyasında geçen bir oyun için oldukça robotik ve ruhsuz. Düşmanınıza vurdukça darbe almayan yerlerinin bile kana bulanması, baltayı adeta bir robot gibi indirip kaldıran ruhsuz kolunuzun görüntüsünün yanında açıkçası hiçbir şey ifade etmiyor. Barbar Conan’dan belki de en çok feyz alınması gereken savaş mekaniğinde kendimizi ne barbar hissediyoruz ne de vahşi.

Conan Exiles’ın parlak grafikleri ve sunucuya bağlanmayı başarabilirseniz sizi içine çeken atmosferinin ardında, oyunu bir arada tutan temel ağlar arasında ciddi sorunlar yatıyor. Funcom da bunun farkında olacak ki oyuna her gün ayrı bir sorunu çözen yeni güncellemeler geliyor. Erken erişim için bile henüz erken bir aşamada olan Conan Exiles gerçekten güzel bir oyun deneyimi vaat ediyor fakat bunun için aşması gereken temel sorunları inkar edemeyiz. Conan Exiles’ı kendiniz için güzel bir deneyim haline getirmek adına oyun temel sorunlarını aşıp vaatlerini gerçekleştirmeye başlayana kadar beklemek en iyisi.

Komik ama NSFW

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bilimkurgu ve Fantezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.