AYBABTUİncelemeler

Jessica Jones’un 2. Sezonunu Erkenden İzleyip Anlattık

Netflix‘in FRPNET’le ön gösterim olarak paylaştığı 2. sezonu sizler için önceden izledik, inceledik, dizi devam etmeye değer mi, değmez mi ona karar verdik! Netflix-Marvel işbirliğiyle çekilen Jessica Jones’un bu sezonu çok büyük gizemler ve sürprizlerle dolu. Yeni sezon 8 Mart 2018′de yayınlanıyor!

Jessica Jones… Bir çizgi roman karakterinin, hele ki bir süper kahramanın kendi adını ve soyadını afiş adı olarak kullanması bana hep çok garip gelmiştir; ama Jessica Jones bana bu hissi yaşatmayan nadir karakterlerdendir. Kendisini çizgi romanlarda ilk olarak Jewel kod adıyla tanısak da bu ismi fazla rağbet görmemiş ve maceralarına kendi adıyla devam etmiştir. Zaten Jessica’yı çizgi roman dünyasında bu kadar popüler yapan şeylerden biri de bu olmuştu. İlk yaratıldığı zamanlarda liseli bir ergenken zamanla yaşadıkları yüzünden çok hızlı -ve biraz çarpık- bir olgunlaşma sürecine girmiş ve hem depresif, hem neşeli, hem de oldukça kriptik bir karakter sahibi olmuştur.

Dizisine gelirsek; bana kalırsa Marvel’ın Netflix işbirliği ile yaptığı diziler içinde izlenmeye değer bir iki yapımdan biri Jessica Jones. Bilindik süperkahramanların aksine çoğunu tiye alan, yaşadıklarını atlatmak için kendini işine -ve alkole- veren ve bulduğu her fırsatta gücünü kullanıp diziyi klasik bir süperkahraman dizisine çevirmeyen bir karakter Jessica. Ama bu yaptıkları yeni sezonumuzda yeterli olmayabilir zira ikinci sezonda kendisini çok büyük gizemler ve cevaplar bekliyor…

Geçmiş Sorunlar, Yeni Belalar

Öncelikle yeni sezonda, ilk sezondaki kadar depresif bir Jessica Jones beklemeyin. Hayatını cehenneme çeviren Killgrave‘in adını bile yeni sezonda çok az duyacaksınız. Jessica’nın artan popülerliğiyle birlikte gelen yeni sorunları olacak; özellikle The Defenders dizisinde yaptığı kahramanlıklar ve öncesinde Killgrave’in boynunu kırarak öldürmesi gibi eylemlerinden dolayı yerel halkın yarısı Jessica’yı parayla satın alınabilecek bir kiralık katil gibi görürken yarısı da onu bir kahraman olarak görmekte, imza istemekte, fotoğraf çektirmek istemektedir. Tabii ki Jessica hepsine orta parmağını gösterip bir de bir çuval küfür sallayıp geçiştirmektedir ve işine -bir de alkole-odaklanmaya çalışmaktadır. Ama sanıldığı kadar da rahat değil tabii ki. Sürekli korkulan bir katil muamelesi görmesi, yakın çevresinde meydana gelen-ve gelecek olan-tüm şiddet içeren olayların üstüne yıkılması, psikolojik olarak onu da yormaya başlayacaktır. Bir de kız kardeşi Trish’in de ciddi bir ilişkiye başlaması onu git gide yalnızlığa itmektedir… Ama merak etmeyin fazla uzun sürmeyecek, çünkü bela geliyorum demiyor.

IGH, Karanlık Sırlar ve Dahası…

IGH, Jessica Jones’un ilk sezonda karşılaştığı ve süper askerler yaratmak için kurulan ve Dr.Kozlov tarafından idare edilen yarı askeri bir araştırma şirketi. Askerlere verilen Muharebe Güçlendirici ilaçlar sayesinde onlara süperinsan özellikleri kazandırıyor ama aynı zamanda onları bağımlı hale getiriyordu. IGH, aynı zamanda Jessica Jones’un ailesinin ölümüne sebep olan kazadan sonra Jessica’nın tüm hastane masraflarını karşılayan şirket. İlk sezonda aradaki bağlantıyı kurmamız uzun sürmemişti ancak o dönemde Killgrave belasıyla uğraşan karakterimiz bunları detaylıca düşünmeye fırsat bulamamıştı. İkinci sezonda ise Jessica istemese de IGH’in yarattığı ve kendisi gibi süper güçlere sahip başka insanlarla karşılacak, şirketin -ve kendisinin- karanlık sırlarını öğrenmeye başlayacak. Peki öğreneceği şeylere hazırlıklı mı?

Yeni Apartman Görevlisi, İşsizlikle Yüzleşen Dedektiflik Bürosu

Bu sezon sık göreceğimiz yeni bir yardımcı karakterimiz var, J.R Ramirez’in canlandırdığı Oscar. Jessica’nın apartmanına taşınan yeni apartman görevlisi kendisi; resmi belge sahteciliğinden hapisten yeni çıkmış ve çocuğunun velayetine sahip çıkabilmek için kendi ve çevresindekilerin hareketlerine aşırı dikkat etmekte. Doğal olarak nereye gitse peşinde belayı da getiren Jessica’yla arası nasıl olacak, aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz. Bir yandan da New York’un en ünlü dedektiflik bürolarından birinin sahibi olan Pryce Cheng rolündeki Terry Chen, sırf popülerliği yüzünden Jessica’nın bir sürü işini çalıyor olmasından hiç memnun değil, sezon boyunca bizim çılgın kızla epey uğraşacağa benziyor.

Süpriz Bir Yeni Karakter, Açığa Çıkmaya Başlayan Sırlar

Diziye bu sezonda, iki Oscar adaylığı bulunan başarılı oyuncu Janet McTeer katılıyor; hem spoiler vermemek hem de sürpriz olması için rolünü açıklamak istemiyoruz ama Jessica’yı “yerden yere vuracak” bir karakter olduğunu söyleyebiliriz ve özellikle oyunculuğuyla göz büyüleyecek. Aynı zamanda Janet’ın oynayacağı karakterimizle birlikte Jessica ve  IGH’e ait büyük sırlar açığa çıkmaya başlayacak ve dizi senaryosu giderek derinleşecek…

Sevimli Avukatımız Hikâyeye Garip Bir Şekilde Entegre Oluyor

Jeri Hogarth, hırslı, çelik gibi sinirlere sahip ve işinde bir numara bir avukat, kendisini pek çok Marvel-Netflix dizisinden tanıyoruz zaten. Daredevil, Iron Fist, The Defenders, Jessica Jones… Carrie-Anne Moss‘un muhteşem oyunculuğuyla hayat bulan bu karakter, diziyi izleme sebeplerimden de bir tanesidir. Karakterimiz tüm dizilerde Hogarth, Chao ve Benowitz avukatlık bürosunda çalışmakta ve şirketin üç büyük ortağından birisidir. Dizide ödüller üstüne ödüller alan, ülkenin pek çok büyük şirketini müşterisi olarak bürosuna bağlayan Jeri, diğer ortakları tarafından sürekli kıskanılmaktadır. Ama avukatımız asıl darbeyi hastanede öğrenir… Kötü bir hastalığa yakalandığını öğrenince ortakları bundan istifade edip onu saf dışı bırakmaya çalışacaktır… Peki tüm bunlar Jessica ve geçmişiyle nasıl bağlanacak? İzleyip göreceğiz…

Trish ve Jessica’nın Sınavı, Ailevi Sorunlar

Trish karakteri bu sezonda da oldukça ön plana çıkıyor. 50 yıldan uzun bir süre önce ilk kez Hellcat kodadıyla karşımıza bir süper kahraman olarak çıkan bu karakter, dizimizde henüz herhangi bir güç kazanmamış olsa da Jessica’ya özellikle araştırma ve dedektiflik konularında yeri doldurulamaz bir destek sağlamaktadır. Ama bu sefer ikili arasında ciddi sorunlar çıkacak. Trish’in sunuculuğunu yaptığı popüler radyo programı Trish Talk giderek reyting kaybetmektedir. Programın yapımcısı, Trish’ten, haber malzemesi olarak kardeşi Jessica’yı kullanmasını ister… Trish bunda bir sorun görmese de  Jessica buna müsaade etmez ve ikili arasında gerginlikler başlar. Bir de üstüne Trish’in çok popüler bir haber spikeriyle ciddi bir ilişkiye başlaması da aralarının açılmasında önemli bir etken olacaktır. Trish bir noktadan sonra kariyeri ve kız kardeşi Jessica arasında seçimler yapmaya zorlanacaktır. Ama asıl büyük sorun, tıpkı Jessica gibi Trish’in de karanlık geçmişiyle yüzleşecek olması… Ayrıca yeni sezonda Trish’in Hellcat olma yolunda ciddi adımlar attığını göreceğiz…

Her şeyin ortalamasını alırsak bu sezon oldukça güzel olacak, ilk sezonki ağır depresif hava büyük oranda dağılacak ve Jessica’yı daha çok aksiyonun ve gizemin içinde göreceğiz. Muhtemelen sezon finalinden sonra Jessica Jones karakterinde çok büyük değişimler yaşanacak ve 3.sezon haleflerinden çok daha iyi bir şekilde çekilecek. Eğer henüz başlamadıysanız ya da ilk sezondan sonra kararsız kaldıysanız, FRPNET ekibi olarak tavsiyemiz kesinlikle diziye tekrar başlamanız yönünde olacaktır. Şimdiden iyi seyirler!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Captain Marvel Kimdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.