İncelemeler

İşin Sırrı Pelerinde Değilmiş – Pelerin 1969 İncelemesi

Pelerin, sırtına eski battaniyesini pelerin gibi takınca uçabilen bir çocuğun hikayesini anlatıyordu. Pelerin 1969 cildi ise o battaniyenin sırrının Vietnam‘a kadar uzandığını anlatıyor.

Joe Hill‘in aynı isimli hikayesinden uyarlanan Pelerin çizgi romanlarının ilk cildini geçtiğimiz ay okuyup çok beğenmiştim. Hatta hikaye zihnime kazındı diyebilirim. Tekrar herkese tavsiye ederim. Spoiler içermeyen o inceleme yazısına buradan göz atabilirsiniz.

Aslında o cilt tek başına bir hikayeyi anlatıp bitiriyordu. Yani hikaye yarıda kesilmiyordu. O yüzden diğer ciltler ana hikayenin öncesini ya da anlatılmayan kısımlarını göstererek ana hikayeyi zenginleştirmeye odaklanmış.

İkinci cilt olarak geçen Pelerin 1969, ilk cildin ana karakteri Eric’in babasının savaşta neler yaşadığını anlatıyor. Eric, eski battaniyesini pelerin gibi sırtına takınca uçabiliyordu. Ancak bu battaniyenin üzerine annesi, Eric’in esir düştüğüne inandığı babasının üniformasından bir arma dikmişti. İşte bu armanın hikayesini öğreniyoruz bu çizgi romanda. Böylece hem Eric’in uçma yeteneğini hem de uçarkenki ruh halini daha iyi anlayabiliyoruz.

Pelerin – Birinci ciltten

Açıkçası ben ilk Pelerin cildinin vurucu başarısından sonra Pelerin 1969’u biraz zayıf buldum. Çünkü ilk cildin başarısı bence hikaye akışının şaşırtıcı ve ürpertici olmasından kaynaklanıyordu. Ancak Pelerin 1969’da Vietnam Savaşı’ndan bir kesit gördüğümüz için zaten kan dondurucu vahşet sahneleri görmeyi bekliyoruz. Çünkü savaş hikayelerinin insanlıktan uzak olaylarla bizi dehşete düşürmesini normal sayıyoruz. O yüzden karşılaştığımız kareler ilk ciltte karşılaştıklarımız kadar etkileyici olmuyor.

Tabii bu, çizgi romanda etkileyici sahne yoktu demek değil. Örneğin iki kişinin yarıştığı bir sahne var. Ana karakterin bu sahnede yaşadıklarını nasıl yorumladığını birkaç sayfa sonra öğrenmek gayet etkileyici. Küçük bir çocuğun odasına kilitlenmesiyle ilgili başka bir sahne var. O da bence çok vurucu. Ancak yine de ürperticilik açısından ilk Pelerin cildinin yükselttiği çıtanın altında kalıyorlar.

Pelerin 1969: Büyük Güç Büyük Götlük Getirir

İlk Pelerin cildini okurken daha The Boys‘un 3. sezonunun 5. bölümü çıkmamıştı. Dolayısıyla hikaye aklıma Heroes dizisinden Nathan Petrelli‘yi getirmişti. Tabii aynı zamanda Kick Ass ve  The Awesome Adventures of Captain Spiriti de anmıştım. Ancak William Butcher’ın sözlerini duyduktan sonra bu çizgi roman serisine en uygun yorumu onun yaptığını düşünüyorum.

Büyük bir güçle gelen mutlak bir kesinlik varsa o da seni götün tekine dönüştürmesi.

(With great power comes the absolute certainty that you’ll turn into a right cunt.)

The Boys – Butcher.

Çünkü her iki ciltte de uçma yeteneği kazanan birinin ruh halinin nasıl değiştiğini izliyoruz aslında. Bu değişim ilk ciltte daha vurucuydu. Zira her şeyi pelerinin varlığının tetiklediğinden neredeyse emindik. İkinci cildin ana karakteri bir asker olduğu için zaten gittikçe kararan bir ruh haline sahip olması normal. Dolayısıyla pelerinin sırrına erişmesi onun için bir dönüm noktası olmuyor. Yalnızca kötüye giden süreci hızlandırıyor. Buradan da şu sonuca çıkıyoruz: Uçma gücünü elde edenler içindeki pisliği hızla dışa vurmaya başlıyor.

Pelerin serisinin tüm ciltlerini Presstij sayesinde Türkçe olarak okuyabiliyoruz. Pelerin 1969’un ilk 5 sayfasını da göz atabilmemiz için kendi sitelerinde paylaşmışlar. Siz de aşağıdaki görsellere tıklayarak sayfaları büyütebilir ve inceleyebilirsiniz.

Üçüncü ciltte de Eric’in peleriniyle uçarken ortadan kaybolduğu günlerde vaktini nasıl geçirdiğini öğreneceğiz. Kapağa bakarak LARP’a katılmış olabileceğini tahmin ediyorum.

Şimdilik serinin dördüncü bir cildi daha yok. Yani Pelerin: Günahkâr ile seri bitiyor gibi duruyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.