İncelemeler

Hellblade: Senua’s Sacrifice İncelemesi – Tanrılara Kafa Tutuyoruz!

Son günlerin en çok konuşulan fantastik oyunlarından Hellblade: Senua’s Sacrifice uzun zamandır beklediğim bir oyundu. Çıkar çıkmaz oynamaya başladım tabii.

Peki oyunu bitirdiğime pişman mıyım? EVET. Tekrar oynayacak mıyım? EVET.

İlgili Makaleler

Oyunun Hikayesi

Senua garip bir kız, annesinden gelen özel yetenekleri var. Babası ise annesine yaptığı gibi, kızını da çeşitli yöntemlerle kontrol altında tutmaya çalışmış. Dillion, Senua’nın sevgilisi ölünce de olaylar başlamış.

Görevimiz Hellhaim’e gidip Dillion’u kurtarmak. Bu sırada ise kendi geçmişimizle ve karanlık taraflarımızla yüzleşmek.

Görseller ve Atmosfer

Görseller harika. Müzikler harika. Kostümler harika. Yaratıklar harika. Bilmiyorum bu oyun içerisinde ben kötü bir şey göremedim pek. Sadece ana karakterler değil her şeyi ayrıntısıyla incelemişler. Özellikle yaratıkların üzerinde bulunan çeşitli kurukafa, diken ve kan, doku parçaları vahşet (gore) seviyesini arttırıyor. Geriliyorsunuz. 

Oyunu kaliteli bir ekran kartı ve kulaklık ile oynamak en güzeli. Kulaklıksız da oynanıyor, ancak 3D ses sistemini çok güzel yapmışlar, kulaklık ile oynadığınızda istemsizce kafanızı çevirme arzusu doğuyor içinizde. Kafanızdaki sesler size nerede ne yapmanız gerektiğini anlatıyor. Dövüş sırasında ve bulmacaları çözerken size yardımları oluyor. Tutorial kısmı yok, oynarken öğreniyorsunuz. Bulmacalarda odaklanmak, dövüşürken ise doğru anda doğru hamleyi yapmak işinizi kolaylaştırıyor.

Yüksek yerlere çıktığınızda gördüğünüz manzara nefes kesici. Bazı yerlerde ise çıtalar üzerinde yürümeniz gerekiyor. Yükseklik korkunuz olmasa bile içiniz hop ediveriyor. Müzikler daha Celtic kıvamında. Eskilere döndürüyor sizi. İskandinav hikayelerine oldukça hakim olan oyun sayesinde etrafımızda daha fazla Viking görmemiz de mümkün olacak gibi.

Oyunda Neler Yapıyoruz?

Oyun sırasında bulduğunuz run taşları ile Kuzeylilerin hikayelerini dinliyorsunuz. Sonraki bölüm de buna bağlantılı gelişiyor zaten. Bulmacalar genellikle optik illüzyon mantığında. Doğru açıdan doğru yere bakmanız gerekiyor. Runleri ararken de size kolaylık olsun, etrafta kırmızı runler uçuşmaya başladığında daha dikkatli olun…

Oyun Devil May Cry ve Heavenly Sword oyunlarının da yapımcıları olan Ninja Theory‘nin ilk defa kullandığı yüksek yüz tanıma özelliği ve 3D ses sistemi ile karşımıza çıkıyor. Mimiklerin ve ağız hareketlerinin detayları muazzam. Bazı yerlerde Senua’nın dişleri beni rahatsız etti ama kadın hep soluk soluğa o kadarı da normaldir diye düşünmek istiyorum. Yapım aşamasının videosunu Senua’nın arkasındaki kadını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

YouTube player

Bazı yerlerde bulunduğunuz ortamın sürekli hareket halinde olması göz yorabiliyor. Sürekli dikkat ederek oynandığı için de bu göz yorgunluğu ufak baş ağrılarına neden olabiliyor. Tabii siz oturup bir günde oyunu bitirmezseniz benim gibi, bu tür sorunlarla karşılacağınızı sanmıyorum.

Oyunun kesinlikle devamı gelecek. Biraz havada, bol kafa karışıklığı ile bitirmişler oyunu. Nasıl yani? diye düşünmeden edemiyorsunuz. Sizi zaten takip etmeye davet ediyor. Yani kesinlikle devamı geliyor.

Oyun 30 dolar, Steam üzerinde 50 TL. Ortalama bir günde bitiyor. Şu anda en çok satılan oyunlar arasında. Türkçe altyazı desteği ile de gönlümüzü kazandı. Hellblade: Senua’s Sacrifice oyununu Steam’den satın alabilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.