Son Haberler
Anasayfa » İncelemeler » Hava Döndü, Northgard’dan Esiyor Yel

Hava Döndü, Northgard’dan Esiyor Yel

Nerede kuzey topraklarından gelmiş bir esinti hissetsem anında o yöne doğru gözüm kapalı koşarım. Şu an erken erişim sürümü incelemesini okuduğunuz Northgard adlı oyun ile de karşılaşmam aynen bu sebepten ötürü olmuştur.

Fransız Shiro Games adlı oyun firması tarafından geliştirilen Northgard, kısa bir süre önce Steam üzerinde erken erişime açılarak biz oyunculara sunuldu. Firma tarafından türünün gerçek zamanlı bir strateji oyunu olduğu söylenen oyunumuz İskandinav mitolojisi temel alınarak yaratılmış. Oyunda klanınızla yeni keşfedilmiş bir kıtada var olma savaşı verip gelişmeye, büyümeye ve kıtada baskın hale gelmeye çalışıyorsunuz.

Şu an sadece tek oyunculu bölüm açık olsa da tam sürüm yayınlandığında Campaign ve Multiplayer kısımlarının da varolacağını Northgard’ı açtıktan sonra karşımıza çıkan ilk ekranda görebiliyoruz. Tek oyuncu kısmına girdiğimizde oyuna girmeden önce yapılabilen ayarlar arasında şu an 3 zorluk, 4 renk, maksimum 3 rakip ve 5 zafer türü seçilebiliyor.

Oyunu kazanmak!

Zafer türleri sırasıyla; tüm rakipleri yok ederek ulaşılabilecek “Domination”, Lore olarak adlandırılan kısımdaki 3 tanrının kutsamasından sonra açılan Ancestral Knowledge bilgisinin edinilmesi ve 4 lore master mevcuduyla kazanılan “Wisdom”, stokta ve ticaretle kazanılmış belirli miktar kröwn ile 4 tüccar sonucunda ulaşılan “Trade”, bazı bölgeleri kolonileştirip ve Altar of the Kings binasını inşa ettikten sonra eğer bir miktar ün kazanmışsanız elde edebileceğiniz “Fame” ve nasıl olduğunu tam çözemediğim, büyük ihtimalle haritada gerçekleşen belirli olayları gerçekleştirince ulaşılabilecek “Map Special” olmak üzere toplam 5 çeşitten oluşmakta.

İlginizi Çekebilir  Yüzüklerin Efendisi Serisi'nin Görsel Efekt İncelemesi ve Açıklamaları - 1

Bir sonraki ekranda oyun tam erişime geçtiğinde 5 adet olabilecek klanlardan şu an sadece üçünü seçebiliyoruz. Bunlar Fenrir – Kurt Klanı, Eikthyrnir – Geyik Klanı ve Heidrun – Keçi Klanı. An itibarıyla dördüncü klanın resmi koyulmuş durumda ve resimden de anlaşılacağı üzere bu klanımız Kuzgun Klanı olacak gibi gözüküyor. Bu klanların kendisine göre başlangıç ve Ün (fame) bonusu var.

Nasıl başlıyoruz?

Oyuna 3 insanla başlanıyor ve ana binanızdan belirli bir süre geçtikçe tek tek yeni insanlar çıkıyor. İnşa bölümündeki izci kampı, tarla, demirci ocağı gibi çeşitli binaları kurup insanları savaşçı, madenci, tacir gibi çeşitli birimlere dönüştürebiliyorsunuz. Bazı binalara tabi ki diğer oyunlarda da olduğu gibi temel binalar inşa edildiğinde ya da Lore araştırmaları yapıldığında erişilebiliyor.Binaların çoğunu eğer inşa ettiğiniz bölgede o binanın kullanacağı birim varsa oraya kurabiliyorsunuz. Örneğin avcı loncası binasını ancak av hayvanlarının olduğu bölgeye ya da madenleri ancak demir ve taşın bulunduğu bölgelere inşa edebiliyorsunuz.

Oyunda kullanılan kaynaklar ise beş adet: Gıda, odun, kröwn (para), taş ve demir. Gıdayı binalar dışında bölgelerinizde boş boş dolanan insanlarınız kendiliğinden topluyor fakat diğer birimler için binalar kurup oralara insanlar göndermeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  System Shock 3, İlk Fragmanla Ortaya Çıktı

Sonuç

Northgard oynanış tarzı olarak biraz Settlers’ı andırıyor gibi. Settlers tarzı inşa ve birim üretimi sonrasında kendi bölgenizi genişletmek için izci ile yan bölgeleri keşfediyorsunuz ve sonrasında o bölgede eğer draug, kurt gibi yaratıklar yoksa belirli sayıda gıda ödeyerek orayı kolonize edebiliyorsunuz. Eğer yaratıklar varsa önce onları yok etmeniz gerekiyor. Yeni bölgelere yayılmak temel amacınız olmak zorunda çünkü her bölgeye belirli sayıda bina yapmaya izin veriliyor ve daha önce bahsettiğim üzere kaynak elde edebilmek için belirli bölgelere inşaların yapılması gerekiyor.

Sol tarafta, haritanın üzerinde anlık akış halinde bahar/yaz ve kış dönemlerini gösteren bir zaman bandı var. Bu bantta size; ileriki zamanda fırtına, deprem, fare salgını gibi felaketlere maruz kalınacağının uyarısı yapılıyor ve bu felakete karşı gerekli olan hazırlık ve stokları yapmanız için size tavsiye veriliyor. Bu felaketler her dönem meydana gelmese bile kış mevsimine girildiğinde kaynakların ve askeri birim güçlerinin azalmasıyla gerçek hayatta eski çağlardaki kış mevsiminin zorluğunu hissediyorsunuz.

Sonuç olarak, şimdilik erken erişimde olmasından dolayı yersiz bir değerlendirme olabilir fakat çeşitlilik arttırılmazsa kendini tekrar ederek çabuk sıkılmaya neden olacaktır. Ama benim gibi “Nordik olsun, taştan olsun,” tarzı bir saplantınız var ise listenizde bulunması gereken bir oyun olabilir.