İncelemeler

Hangimiz Casus Değiliz ki? – Spyfall İncelemesi

Alexander Ushan’ın tasarımını yaptığı Spyfall, NeoTroy Games’in casusluk temalı blöf-parti oyunu. Oyunculardan bir kişi Ajan olurken, geri kalanı Görev Timi’ni oluşturur. Her el, Görev Timi farklı bir yere göreve gönderilir ve bu mekanı Ajan hariç herkes bilmektedir. Ajan el sonuna kadar fark edilmeden görevin geçtiği mekanı tespit etmeye çalışırken, Görev Timi de aralarına sızmış olan Ajan’ı tespit etmeye uğraşır.

İlgili Makaleler

Oyunda toplam 30 değişik mekan bulunur. Her mekanın 7 kopyası ve 1 adet Ajan kartı birleştirilerek 8 kartlık desteler oluşturulur ve oyun kutusundan çıkan çıtçıtlı poşetlere konur. Böylece her el kullanılmaya hazır, hangi mekanı içerdiği bilinmeyen 30 adet torbamız olur. Eğer 8 kişiden az oyuncu olacaksa, Ajan dışındaki kartlardan gerektiği kadar eksiltilir ve herkese bir kart düşecek hale getirilir. Kartlar kapalı bir şekilde dağıtıldığında oyun başlar.

Oyun soru-cevap şeklinde ilerler. İlk elden sonrakilerde, geçen el Ajan olmuş oyuncu ilk soruyu sorarak başlar. Soru yöneltilen oyuncu cevap verdikten sonra istediği herhangi bir oyuncuya yeni bir soru yönelterek oyunu devam ettirir.

Burada kısa bir ara vererek oyunun bir varyantından bahsetmek istiyorum. Oyunculara dağıttığımız 7 karttaki görsel herkeste sabitken, kartların alt köşesinde kısa bir rol tabiri bulunmaktadır. Örneğin uçak kartlarının arasında Yolcu, Hostes, Pilot gibi roller bulunur. Bunlar oyuna biraz daha aşina olduktan sonra, oyunu biraz daha çetrefilli hale getirmek için kullanılabilir. Sorular ve cevaplar size gelen role uygun olmalıdır.

El için tavsiye edilen süre 8 dakikadır, tabi bu isteğe göre aşağı veya yukarı çekilebilir. Bu süre dolduğunda veya Ajan bir yer tahmini yapmak istediğinde el sona erer.

El sonunda puanlama safhasına geçilir. Ajan ve Görev Timi farklı kıstaslara göre puanlar kazandıktan sonra diğer ele geçilir. Oyunun başında kararlaştırıldığı kadar (örn: 5) el oynandıktan sonra bütün puanlar toplanır ve kazanan belirlenir.

Spyfall eğlenceli görsel tarzı ile hoşuma gitse de oynanışı birkaç seferden sonra yavanlaşan oyunlardan bana kalırsa. Soru-cevap mekaniği de bir noktadan sonra ilerleyişin tıkanmasına yol açabiliyor. Yine de belli aralıklarla, kalabalık bir biçimde eğlenceli vakit geçirmek için şans verilebilir.

Hemen Satın Al

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.