İncelemeler

GFA 2016’da Neler Yaşandı!

geek-festival-avrasya-banner

Sezonun son etkinliğini arkamızda bıraktık. Pek eğlendik, bir hayli güldük ve de koşturduk. Gelemediyseniz hemen üzülmeyin! GFA 2016’da neler gördük, neler yaşadık hepsini sizlere aktaracağız.

30-31 Temmuz tarihleri arasında Isov Sakip Sabanci Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Geek Festival Avrasya’nın 2016 ayağını geride bıraktık. Hem katılımcı, hem de konuşmacı olduğumuz etkinliği ardımızda bırakırken GFA 2016’da neler yaşandı, bir de onları sizlere aktaralım.

Sevgili Kayra ‘Keri’ Küpçü ve Yıldız BKFK başkanı Doruk Anıl ile Taksim’de buluştuktan sonra etkinlik alanına doğru yola koyulduk. Yola çıktık çıkmasına ama taksici dahil kimse gideceğimiz noktanın neresi olduğunu bilmiyordu. Haliyle biraz navigasyon yardımı aldıktan sonra tahmin ettiğimizden daha kolay bir şekilde mekanı bulduk.

Sürüsüne Bereket İnsan

geek-festival-avrasya-gorsel-003

Biz vardığımızda saatlerimiz hemen hemen 11.00 olmuştu. Etkinlik alanında hafif kıpırdanmalar yaşanıyordu ama oldukça sakindi. Kayra ile yapacağımız konferans için salondaki son düzenlemeleri ayarlamak üzere etkinlik alanından ayrıldık. Yaklaşık 2 saat süren konuşmada bizlere vakit ayıran değerli okurlarımıza ve etkinlik katılımcılarına teşekkür etmeyi bir borç biliriz.

Hani Biz Marjinaldik ana başlıklı konuşmamızda, Geek kültürünün bir anda nasıl ana akımı etkilediğini konuştuk. Oyunlardan tutun da, çizgi romanlara, filmlere kadar geniş bir yelpazede yaptığımız konuşmayı bitirdikten sonra dışarı çıktı ve kendimizi kalabalığın ortasında bulduk.

Mekanın çok büyük olduğunu söyleyemem. Standların yanyana kurulu olmasıyla, etkinlik alanında koridorlar oluşturulmuş. Hal böyle olunca içeriye giren katılımcılar arasından geçilmez bir kalabalığa dönüşüyordu. Bundan negatif olarak bahsettiğimi sakın düşünmeyin. Etrafın renk cümbüşü içerisinde dolu olması, insanların kostümleriyle çılgınca eğlenmesi bizim de enerjimizi bir anda yerine getirdi.

Ufak bir yemek ve çay molasının ardından dışarıdaki etkinlik alanında bulunan Frpnet standına uğradık. Adeta sitemizin demirbaşlarından biri haline gelen ve her Frpnet logosunun altında görebileceğiniz sevgili Kubilay Kartal, standımızın başında duruyordu. Gelen misafirlerimiz ve arkadaşlarımızla biraz muhabbet ettikten sonra sıra geldi standları gezmeye.

İstemediğiniz Kadar Geek Ürünü

gfa-yabani

İlgiyi en çok çeken standlardan biri Munchkin’i yerelleştirerek Türkiye’de satışa sunan NeoTroy Games oldu. Ellerindeki birbirinden farklı kutu oyunlarıyla katılımcıların kutu oyun açlıklarını giderdiler.

İçerideki standlarsa saymakla bitmezdi. Daha önceden tanıştığımız İzmir merkezli Tesis ekibi yine birbirinden güzel el işi çalışmalarıyla etkinlik alanındaydılar. Yine İzmir’den Emre Ulus’un, Emre’nin Anime Manga Dükkanı son zamanlarda oldukça ilgi çekmeye başlayan (Pokemon: Go sağ olsun) pokemon için sürüyle kart getirmişti.

Oyunlardan biraz bahsedersek; ülkemizde geliştirilmiş korku-gerilim ve macera oyunu No70 oyuncularla buluştu. Akita Games ise yaptığı Ninja Worm oyununu sunarken yeni gelecek olan Conductive isimli oyunlarını da tanıttılar. Phoenix Game ise geliştirdikleri yarış simülasyonu ve zombi oyunlarını denetme şansı buldular.

no70-beril-sergun

Cosplay yarışmasında jürilik de yapan Melis Taze, kendi elleriyle yaptığı (Gözlerimle gördüm, baya bir uğraştı) peluş poketopları, Oddishleri, Kirbyleri, Migraine standında sergiliyordu.

Birçok yazar çizer de etkinlik alanında bulunuyordu. Devrim Kunter’in öncülüğünde başlatılan aylık çizgi roman dergisi Yabani’nin çizer ve yazar kadrosu da, eski-yeni tüm sayıları imzalamak için Paralel Evren Çizgi Roman standlarının başında bulunuyordu.

Standlar arasında Marmara Çizgi ve Sırtlan Kitap‘ın çizgi roman dolu standları etkinliğe farklı bir renk katmışken çizer standları da koridorlar bir sergiye çevirmişti. A. Gece Sayalı, Yasemin Baran, Emre Aktuna gibi çizerler de çizimlerini buluşturma fırsatı buldular.

İlk defa GFA 2016 ile tanışma fırsatı bulduğum Ayşegül Sınav, kendine has kalemiyle standının başındaydı. Biraz ayaküstü de olsa tanışmış olsak da kendisinden bir Vulpix ve bir de Oddish çizimi kapmayı başardım. Ayşegül’ün çalışmalarına mutlaka bir göz atın derim. Eminim hoşunuza gidecektir.

Üzerimize Kürekle Cosplay Attılar

geek-festival-avrasya-gorsel-001

GFA’nın en can alıcı noktası elbette Cosplay yapan katılımcılardı. Açıkça görüyorum ki, Türkiye’deki Cosplay camiası gün geçtikçe büyüyor. Bu büyüme hızlı bir şekilde yaşanıyor. İşin güzel tarafı ise yapılan kostümlerin oldukça başarılı olması. Amatör ruhla hazırlanan çalışmalar bile Cosplay’in sadece bir hobi olmaktan çıktığının kanıtı.

Bu işin ustasıyım diyemem ama az da olsa Cosplay çalışmalarına bakmaya çalışıyorum. Özellikle San Diego’da düzenlenen Comic Con’daki çalışmalar “yok artık” dedirtmişti. Türkiye’den de neden o seviyede çalışmalar çıkmasın? Kaldı ki, önümüzdeki birkaç sene içerisinde kafa tutmaya başlarız.

İki gün yapılan Cosplay yarışmasında da erkekler kategorisinde Taha Caner Leblebici, kadınlar kategorisindeyse Funda Kayacık birinci oldu. Grup Cosplay yarışmasında, şahane sahne şovu ile Force Academy birinci oldu.

İkinci Günün Yorgunluğu ve Kapanış

geek-festival-avrasya-gorsel-002

Havanın sıcak olması ve benim bu sıcaklara tahammül edememem, şahsım açısından oldukça yorucu bir gün geçirmeme neden oldu. Soğuk suyu bol, kliması çalışan etkinlik alanı cezbediciydi. Ama Youtuberlar Geek Mi? başlığı ile yapılan ve Türkiye’nin en çok izlenen YouTuberlarının olduğu panel de kaçmazdı hani.

Ceyda Doğan Karaş ve İlker Karaş ikilisinin sorularıyla yakın markaja aldığı Tuna Akşen (Pintipanda TV), Dost Kayaoğlu, Beril Sergün (berylvenus) bizlere eğlenceli ve kafa açan bir konuşma sundular. Ayrıca Tuna ve Dost arasında süregelen “su” tartışmasının da temelini öğrenmek, neden bilmiyorum beni baya bir rahatlattı.

Bu panelin ardından artık etkinlik alanında yapacak çok fazla bir şey kalmamıştı. Bol bol muhabbetin ve gırgırın döndüğü kapanış saatlerinin ardından evlerimize doğru yola koyulduk.

Etkinlik alanı içerisinde sürekli yardımımıza koşan, beş dakika vakit bulunca bizimle oturup muhabbet eden tüm GFA ekibine çok teşekkür ediyoruz. Bir dahaki seneyi de iple çekiyoruz efendim, demedi demeyin!

Aşağıda da Aquarium Bird isimli YouTube kanalı tarafından hazırlanan etkinlik görüntülerine ulaşabilirsiniz.

YouTube player

Yazıda kullanılan görsellerin bir kısmı GFA etkinlik sayfasında paylaşım yapan katılımcılardan alınmıştır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Biz de bu tür etkinliklere katılmak istiyoruz. Fakat etkinliğin reklamını yaparken Cosplay’siz girilemeyecekmiş gibi bir algı oluşturuyorsunuz. Normal insanlarda katılabilir mi, Cosplay zorunlu mu, sadece seyretme amaçlı gelebilir miyiz vs. bu tür soruların yanıtını bulamadığımız için bu sene katılma fırsatı elde edemedik. Bu konularda bir sonraki etkinlikte katılmak isteyenleri bilgilendirirseniz iyi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.