İncelemeler

İnsan Canlısı Dergi: Yabani

yabani-dergi-banner

İsmiyle hiç de alakası olmayan anlattığı hikayeler ve öykülerle kendinizi bambaşka diyarlarda evinizde hissedeceğiniz Yabani Dergi çok yakında raflardaki yerini alacak. Biz de ilk elden dergiyi inceleme fırsatı bulduk.

Türkiye’de son yıllarda karikatür dergilerinde inanılmaz bir patlama yaşanıyor. Aynı yükselişi fanzinlerde de görebiliyoruz. Ama en büyük eksiğimiz çizgi roman olmalı. Piyasada neredeyse yok denecek kadar az çizgi roman dergisi var.

Devrim Kunter‘in önderliğindeki bir grup çizer ve yazar, ismini Yabani koydukları dergileriyle çok yakında sizlerle buluşacak. Kadro oldukça kuvvetli. Galip DursunMehmet Berk YaltırıkKadir Özen gibi yazmaya gönül vermiş isimlerin yanı sıra Işın Beril Tetik ve Murat Dural da hikayeleriyle Yabani’nin sayfalarını dolduruyor.

yabani-dergi-oyku

52 sayfalık Yabani bir anda bitip gidiyor ve daha fazlasını istiyorsunuz. Hikayeler insanı içine çeken cinsten. Çizimlerin detaylarında kaybolmamak elde değil. Derginin bir çırpıda bitmesine biraz üzülmedim değil. Sanırım bulduğum tek kusur bu olsa gerek. Bir de bazı çalışmalar, tam macera havasında giriş yapıp bir anda bitince geri kalanını da okumak istiyorsunuz. Kim bilir belki Yabani Dergi sayesinde yeni çizgi roman serilerine kavuşuruz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi iki tane kısa hikaye bulunuyor. Işın Beril Tetik’in Bebek Fabrikası‘nı bir hayli beğendim. Uzun uzadıya bir roman olsa elimden bırakamayacakmışım gibi hissettim. Bu açıdan bakıldığında hem çizgi olarak, hem de yazı olarak oldukça doyurucu bir dergiyle karşı karşıyayız.

yabani-dergi-devrim-kunter

Kendi açımdan en beğendiğim çalışma ise Devrim Kunter’in Kralına İsyan çalışması oldu. Biraz post-apokaliptik biraz oryantal derken ortaya yepyeni bir tür çıkarmış. Elinde elektrikli testere ile adalet dağıtan şövalyevari bir kadını başka nerede gördüm, bilmiyorum açıkçası.

Yabani Dergi raflardaki yerini aldığında, kendi rafınızda da durması için önünüzde hiç bir engel olmayacak. Böylesine güzel bir çalışmaya destek olmanın ötesinde, kalitesinden de keyif alacağınızın garantisini veriyoruz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.