İncelemeler

FRPNET Müzik: Lordi [Fırtına ve Coşku]

lordi-banner

“Cehennemde’’ ufak bir yolculuğa hazır mısınız?

Lordi aslen Finlandiyalı heavy metal müzik yapan ve 1996’dan bu yana insanları coşturan bir müzik grubudur. Grubun en büyük özelliklerinden biri ise tüm grup üyelerinin canavar kostümleri ve makyajlı olarak seyircilerinin önüne çıkıyor olmasıdır.

LordiLordi’nin en büyük başarısı; Atina’da düzenlenen 2006 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Finlandiya’yı “Hard Rock Hallelujah” şarkısı ile temsil etmiş ve 292 puanla 2006 Eurovision Şarkı Yarışması birincisi olmuştur. Lordi Eurovision Şarkı Yarışması tarihinde Alexander Rybak’tan sonra en yüksek puanı almıştır. Yarışma da böyle bir derece aldıktan sonra birçok yerde konser vermiş, turnelere çıkmışlardır hatta Lordi, 2007 yılında ABD’de düzenlenen Ozzfest’te de Cadılar Bayramı’na kadar tura çıkmıştır. Grubun şu anki üyeleri: Mr.Lordi (Vokal), Amen-Ra (Elektro Gitar), Ox (Bass Gitar) ve Hella (Klavye, Back Vokal). 2011’de ayrılan baterist Kita yerine Otus geldi. 14 Şubat 2012’de Otus’un ölümüyle tekrar değişen grubun kadrosunda baterist olarak Mana yer almıştır.

Lordi Dışlandı!

Lordi’nin Finlandiya’yı temsil etmesi üzerine bazı tepkiler oluştu. Bu tepkiyi Yunan Lokanta ve Bar İşletmecileri Birliği Başkanı Niki Kostantinidu grubun Satanist olduğunu ifade ederek Lordi’nin gösterisine izin verilmemesi çağrısında bulundu. Lordi buna tepki olarak Satanist bir grubun ‘’ Hard Rock Hallelujah ‘’ ve ‘’ Devil is a Loser ‘’ gibi şarkıları yazamayacağını; fakat tam olarak İncilci bir grup olmadıklarını da belirtti. Mr. Lordi bu konuya açıklık getirmek için ‘’ Biz satanist değiliz. Biz şeytana tapanlar değiliz. Bu bir gösteri ‘’ demiştir.

frpnet karışık kasetAlbümler:

 • Get Heavy (2 Şubat 2002): Her albümde olduğu gibi bu albümde de aralarda her zaman yaptıkları müzikten biraz daha yavaş şarkılar yer alıyor. Her ne kadar dinlerseniz dinleyin ilk defa dinlemiş gibi mutlu oluyor insan.
 • The Monsterican Dream (2004): Bu albüm benim için güzel gitar sololarını barındırıyor ve albüm içindeki ‘’ Magistra Nocte ‘’ adlı müzik 1.33 gibi bir süreliğine çok güzel bir piyano dinletisi veriyor.
 • The Monster Show  (“Get Heavy” ve “The Monsterican Dream”den oluşan karışık albüm) (2005)
 • The Arockalypse (2006): Bu albüm içinde en bilinen ve  2006 Eurovision Şarkı Yarışması’nda birincilik getirmiş olan ‘’ Hard Rock Hallelujah ‘’ bulunuyor.
 • Deadache (28 Ekim 2008): Kısaca; piyano, elektro gitar ve çok güzel bir sesli vokal bu albümde buluşması denilebilir.
 • Zombilation [ (2009) Lordi’nin bugüne kadarki albümlerinden en sevilen şarkıların, video kliplerin, canlı konserlerin ve Lordi’nin 2004 yılında çektiği The Kin adlı kısa filmin bulunduğu toplama bir albüm.]
 • Babez For Breakfast (2010): Şarkılar çok güzel hiçbir lafım yok da; “This Is Heavy Metal” adlı şarkının çekilen klip de ben sanki biraz Michael Jackson – Thriller havası sezdim.
 • Ayrıca demo albüm olarak Bend Over And Pray To Lord ve Napalm Market albümlerini kaydetmişlerdir. G-Stealer’ın çaldığı tek albümler bunlardır. Ayrıca henüz Kita gruba dahil olmadığından “bateri makineleri” kullanılıyordu.
 • To Beast or Not To Beast (2013): Albüm isminden de anlaşılacağı gibi bu albüm de şarkı sözleri ve şarkıların melodisi daha sert ama bu Lordi olduğu için her şekilde dinlenebilir.

Lordi için benim Top 5’im

 1. Get Heavy albümünden Devil Is a Loser
 2. The Arockalypse albümünden Hard Rock Hallelujah
 3. Deadache albümünden Bite It Like a Bulldog
 4. The Monsterican Dream albümünden Blood Red Sandman
 5. Babez for Breakfast albümünden This Is Heavy Metal

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.