İncelemeler

Boy Boylamış, Soy Soylamış – URUZ Return of the Er Kishi İncelemesi

Orta-Asya Türk mitolojisini ana motif alarak hazırlanan URUZ Return of the Er Kishi, tasarımsal açıdan gözlerinize toy yaşatacak.

Dedem Korkut geldi, boy boyladı soy soyladı, görelim hân’ım ne söyledi?

Diye başlardı eski efsaneler. Hangi birine bakarsanız bakın, eski Türk masallarında, folklöründe ya da anlatılarında cesur bir savaşçı görürsünüz. Kazan Bey’in oğlu Uruz da eskilerin anlattığı efsanelerdeki yiğit savaşçı olarak bir maceraya atılıyor. Oyunumuz da tam olarak burada başlıyor.

Seçilmiş Savaşçı Uruz

URUZ Return of the Er Kishi, seçilmiş bir savaşçı olan Uruz’un hikayesini anlatırken, Orta-Asya Türk yaşamına da doğru bir bakış sergiliyor. Tarih kitaplarında gördüğümüz efsanelerin neden bir İskandinav ya da bir Yunan mitolojisini gibi öne çıkmadığını hep düşünmüşümdür. Bir yerden başlamak gerekiyor ve Berzah Games bunu bir oyunla bizlere sunuyor.

Oğuz Türkleri arasında anlatılan ve Dedem Korkudun Kitabı içerisinde yer alan bir efsane aslında; Uruz Bey’in tutsak düşmesi. Berzah Games, bu efsaneyi alıp piksel grafiklerle süsleyip eğlenceli bir platform aksiyon haline getirmiş.

Oyunda da Uruz Bey’in büyümesini canlandırırken yeryüzüne çıkıp obamızı mahveden iblislerin peşine düşüyoruz.

URUZ, hem anlatı olarak hem de görsellik açısından çok başarılı bir oyun olmuş. Piksel grafiklere sahip olmasına karşın ekranın her yerinde keşfedilebilecek bir detay mutlaka buluyorsunuz. Buna ek olarak oyunda bir seslendirme olmasa da anlatılan hikayenin eski Türkçe’ye uygun halde sunulması da ilgi çekici. Bunların üzerine bir de şahane müzikler eklenince URUZ ile saatlerce vakit geçirebileceğiniz bir tecrübe çıkıyor.

Kutlu Savaş

Çıkıyor çıkmasına ama oyunun sıkıntıları da yok değil. Bir platform aksiyon oyunu olmasından ötürü bazı yerlerde, dövüş mekaniklerinin sıkıntıya uğradığını gördüm. Mesela Uruz, saldırı yaparken bir adım öne ilerliyor ve bunu kesemiyorsunuz. Bir anda kendinizi çukurun dibinde ya da düşmanların ortasında bulabiliyorsunuz. Düşmanlar da keza bu durumdan muzdarip. Seri saldırılar yaparken düşmanlar birer adım geriye gidiyor ve havada asılı kalabiliyor. Bu da çirkin görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Dövüş mekaniklerindeyse iki silahımız var. Biri kılıcımız, ötekiyse yayımız. Kılıç kısmında sıkıntı yaşamasam da yay-ok kısmına alışabilmek bir hayli uzun sürdü. Nişan aldığınız zaman ters tarafa dönme şansınız kalmıyor. Yayı bırakıp karakteri döndürüp tekrar nişan almanız gerekiyor. Bu da boss savaşları sırasında hızlı hareket etmeniz gereken alanlarda canınızdan can götürüyor.

Aksiyon dinamiklerine eklenmiş bazı özel güçlerimiz de var. Bunları nazar puanı toplayarak aktif hale getirebilmekteyiz. Koçun dayanıklılığı, kurdun çevikliği ve geyiğin bilgeliği sayesinde dövüşlerde bizlere yardım edecek ruhlar, yani tözler bulunuyor. Oyunda seviye aldıkça, Türk mitolojisi tarafından kutsal kabul edilen bu varlıklara ilişkin yetenek ağacımızı da güçlendirebiliyoruz.

Kımız Getirin, Ayran Dökün!

Oyuna genel olarak baktığımda en çok hoşuma giden, kültürel geçmişimizin doğru bir biçimde yansıtılmış olması. Bugüne kadar birçok farklı kültüre sırtını dayayan oyun oynama fırsatımız olmuştu. Bizler oyuncu olarak ve bu alanla ilgilenen kişiler olarak, mitolojinin sunduğu nimetleri unutmamalıyız. URUZ gibi oyunlar ya da onu takip edecek farklı çalışmalarla bu kültürün dünyanın farklı köşelerine taşınabiliyor olması mutluluk verici bir durum.

Hikaye anlatma ve sunum potansiyelini en iyi şekilde kullanan URUZ, işin aksiyon kısmında biraz sınıfta kalıyor. Birkaç saatlik oyun süremin ardından, dövüş kısmına yeni içeriklerin gelmemesi nedeniyle sıkıldığımı söyleyebilirim. Öte yandan oynamak isteyenler için 6 saat kadar bir süre sunuyor. Uruz ile çıkacağınız yolculukta Yersularıyla, Ecinniler ve Türk mitolojisini besleyen varlık ve de canavarlarla bol bol karşılaşacaksınız. Hatta birkaç Tanrı ile karşılaşma şansınız da var.

YouTube player

Steam üzerinden 40.00 ₺ gibi cüzi bir fiyatla sunulmuş olması, Türk motiflerini piksel grafikleriyle başarıyla yansıtması ve akılda kalıcı müzikleriyle URUZ Return of the Er Kishi, hoşunuza gidebilecek bir oyun olmuş.

FRPNET Puanı: 7

Eksi YönleriArtı Yönleri
Aksiyon eksikTürk motifleri
Platform mekanikleri sıkıyorHarika piksel grafikleri
Ufak tefek hatalarMüzikler

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Legend of Grimrock 2 İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.