İncelemeler

Batman Detective Comics – Ölümün Yüzleri İncelemesi

batman-olumun-yuzleri-banner

Yeni 52’nin Detective Comics’i tamamen Tony S. Daniel‘a emanet edilmiş. Detective Comics gibi çok önemli bir çizgi romanın hem yazarı hem çizeri olmak zor iş. Bakalım Daniel, bu işin altından kalkabilmiş mi?

Ölümün Yüzleri, serinin ilk 7 sayısını içeriyor. 7 sayı boyunca, Daniel’ın çizmediği Rus Ruleti kısmı haricinde, çizim kalitesinden ödün verilmiyor; fakat ilk 3 sayıdaki harika hikaye devamında hayal kırıklığına uğratıyor.

İlk sayıda Batman’i Joker’in peşinde görüyoruz. Bolca kan da gördüğümüz sayı mükemmel bir final yapıyor. İkinci sayı, sert ve karanlık tonu sürdürürken Dollmaker’la tanıştırıyor. Üçüncü sayı, öncekilerin ivmesiyle ilerlese de hikaye ilk iki sayının kalitesinden uzaklaşıyor ve beşinci sayının bir anda Penguin’i ortaya çıkarmasıyla hikayenin yönü sapıyor. Cildin ikinci yarısı, ilkinin kalitesine kesinlikle yaklaşamıyor.

batman-olumun-yuzleri-resim

Daniel, Detective Comics’in ilk sayılarında harikalar yaratıyor, saf Batman aksiyonunu yaşatıyor. Joker ve Dollmaker’in soğukkanlı katil profilleri iyi, Gordon’ı fazlaca görüyoruz, karanlık bir atmosfer var. Ancak kitabın ikinci yarısında Kara Şövalye’mizin Penguin’le ilgilenmeye başlamasıyla Joker ve Dollmaker tamamen unutuluyor, sayıların kalitesinde de düşüş yaşanıyor.

Tony S. Daniel, Batman ile neler yapabileceğini, özellikle ilk sayılarda gösteriyor. Çizimler sağlam, atmosfer Batman’e fazlasıyla uygun. (JBC’nin baskı kalitesinin yine mükemmel olduğunu söylemeden geçmeyelim.) Umarım Daniel, yakında Türkçesi de çıkacak olan ikinci Detective Comics cildinde potansiyelini kullanmıştır ve biz de Joker’le Dollmaker’ın hikayeye yeniden dahil edildiği büyük ve güzel bir çizgi roman okuyabiliriz.

Yazan: Berke Kadam

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Doctor Who Nasıl Rockstar Oldu?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.