İncelemeler

Batman – Arkham Origins İncelemesi

Batman Arkham Origins İncelemesi

“Zenginler… Neden tuhaflar biliyor musun? Çünkü buna paraları yetiyor.”

Sinema tarihinde büyük bir kesim, 1989 yılında Batman’in sinemaya adım atmasıyla süper kahramanlar arasında belki de en sert ve aynı zamanda en cool karakteri görmüş oldu. Bir tarafta Bruce Wayne, öteki tarafta Gotham’ın sinirli adalet sağlayıcısı Batman, bir diğer adıyla Kara Şövalye… Çekilen yeni filmler, değişen kadrolar, inişler ve çıkışlar… Hepsi Kara Şövalye’nin yorumlarına, benliğine işlendi adım adım. Dahası biz izleyicileri, çizgi roman okurları yaşadılar bunu an be an.

Bilgisayar oyunları kanadında Batman, filmlerinden daha çok yapımla karşısına çıktı sevenlerinin. Amiga dönemlerinde en çok sevdiğimiz olay, filmi çıkan popüler kültür ürünlerinin bilgisayar oyunları da yapılırdı. Özellikle platform tarzı olan bu oyunlar filmin senaryosunu taşısa bile bize büyük keyif yaşatırdı.

Batman Arkham OriginsGeçen zaman içerisinde teknoloji de Batman’in kendisi gibi değişti. Bundan birkaç sene önce karşımızda gördüğümüz Batman – Arkham Asylum ile birlikte uzun yıllar sonra istediğimiz gibi bir oyuna kavuştuğumuzu düşündük. Devamında gelen Arkham City ile Gotham’ın ve senaryonun içerisinde kaybolduk. Bu süreçte LEGO Batman serileri araya sıkışmış olsa bile bizi hikayenin özünden kopartamadı. Takvimler 2013’ün sonlarını (kısacası geçtiğimiz haftaları) gösterirken Batman – Arkham Origins çıkıverdi. Özellikle oyunla alakalı bütün hikaye bazlı içerikleri oyuna başlamadan önce okumamaya, izlememeye çalışmış biri olarak oyuna gözü kapalı daldım.

Biraz ilerleme, 2-3 serseri Gotham sakinini hırpalama seansından sonra ağzımdan “bu Bruce Wayne değil, çok daha sinirli, acaip, anormal biri var karşımda. Sinirini kontrol etmekte zorlanan biri var,” dedim. Bir an duraksadım ve tam olarak nerede olduğumuzu o an çok daha iyi yakaladım; hikaye olarak Kara Şövalye’nin “eeeeh!” diye kötülüklere meydan okumaya başladığı zamanın 2 yıl ötesindeki bir zaman diliminde geçiyor. Üzerine Black Mask tarafından salınan 8 suikastçının peşinde aklındaki soru işaretlerini çözmek için soğuk ve karlı bir Noel arifesinde Gotham Şehri’nin altını üstüne getiriyor. Bu süreçte daha işin başında olan Bruce Wayne, kendisine yardımcı olacak Gotham sakinleriyle henüz tanışmadığı için, mevzuyu bilen bizler “nasıl ya?” dediğimiz birçok durumla karşılaşıyoruz oyun içerisinde. Biz biliyoruz, Batman bilmiyor. Olur böyle şeyler diyerek geçiyoruz.

Önceki oyunlara göre görsel anlamda cilalanmış bir oyun karşımızda duruyor. Ben animasyonların ve diğer etkileşimlerdeki keskinliğin de yumuşatıldığını düşünüyorum. O kadar güzel ve şık kombinasyonlar gerçekleşiyor ki, bunların arasında önceki oyunlardaki hafif kesilmeler artık hiç yer almıyor. Oynanış yağ gibi akıp gidiyor, sağdaki düşmanı alıp soldakinin üzerine atabiliyor, arkadan geleni tutup karşınızdaki duvara sürtebiliyorsunuz. Aynı anda yukarılarda bir yere doğru sıçrayıp hızlıca olay mahallinden çıkabiliyorsunuz. Yukarıda da belirtmiştim, Kara Şövalye’nin tam geçiş dönemindeki bir zaman dilimindesiniz; dövüş stilleri, silah seçimleri, zırh yapısı her şeyi, ses tonu ve konuşma şekli bile o agresif (ergen demeye dilim varmıyor ama) ruh halini, kendini bulmaya çalıştığı dönemi bize yansıtıyor.

Batman Arkham Origins Uçuş

Çevre bildiğimiz, tanıdığımız, gitsek kaybolmayacağımız Gotham. Noel olmasından mütevellit herkesin evinde huzurla (!) geçirmeyi dilediği bir gece.  Şehir biraz boş gibi gelebilir gözünüze, özellikle bu tarz oyunlarda şehirdeki kargaşayı yaşadıktan sonra sessiz ve kaotik bir Gotham gecesi size hafif “boş” gelebilir. Ama işin aslı öyle değil, bunu hiç kafanıza takmayın.

Siz bir görevden ötekine doğru geçerken şehir de boş durmuyor. Olaylar oluyor, mevzular çıkıyor, silahlar çekiliyor, durmak bilmeyen çete savaşları size de bulaşıyor. Şehirde gezerken biranda size bildirilen bir lokasyonla suça müdahale etme şansını yakalıyorsunuz. Batman’i Batman yapan, zor durumda kaldığında kendisine yardımcı olan cihazlarıdır. Oyunun en keyifli yanlarından biri karakterinize göre şekillendirdiğiniz bir Batman olması, bununda nasıl biri olacağını, bu cihazların dengeleri ve dahası aslında. Özellikle yeni gelen ek cihazlarla birlikte oynanışın tamamen farklılaşabildiği yapı büyük keyif veriyor oyuncuya. Gelişen grafikleri, oynanışı, hikayenin kurgusu hepsinden öte bize süper kahramanlar arasında ikon olarak gösterilecek bir duruşuyla bu oyunu mutlaka oynayın.

Oyunu çok uygun bir fiyata Playstore üzerinden satın alıp kredi kartı yerine internet faturanıza taksitlendirme yaparak keyifle oynayabilirsiniz.

 

Oyundan ekran görüntüleri:

Oyunun tanıtım videosu:

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Biraz da Kötülük Yapalım - Tyranny İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.