AYBABTUİncelemeler

Asi Prenses, Mutlu Elf ve Bir İblisin Fantastik Maceraları – Disenchantment’ı Erkenden İzledik

Son dönemde bol bol haberi çıkan ve merak ettiğimiz, özellikle bir de fantastik bir animasyon dizi olduğu için daha çok sevindiğimiz Disenchantment‘ı erkenden izledik. The Simpsons ve Futurama gibi dünyaca ünlü yapımların yaratıcısı Matt Groening tarafından sunulan Disenchantment oldukça eğlenceli bir hikaye sunuyor.

Hikaye, Dreamland adında bir krallıkta geçiyor. Dreamland, bir tepenin üstüne kurulmuş şatosu ve şatonun yamacındaki evleriyle orta halli bir krallık. Krallığın en büyük problemi ise veba salgını. Halktan yüzlerce kişi her gün hayatını kaybederken Dreamland ile tanışıyoruz. Daha önce The Simpsons ve/veya Futurama izlemiş olanlar bu salgının bile esprili bir dille anlatılmış olduğunu tahmin edecektir. Ortada bir salgın var ama dramatik bir durum yok, herkes kendi halinde.

Kendi halinde olan kişilerden birisi de Prenses Bean!

Bean Ne? Elf Kim? İblis de Neyin Nesi?

Prenses Bean, Dreamland kralı Zög‘ün biricik kızı. Babası, geleceğin kraliçesi olacak kızını soylu bir prenses gibi yetiştirmek istiyor ancak Bean, böyle bir hayatı istemiyor. Sürekli içki içen, babasına başkaldıran, asi tavırlarıyla dikkat çeken, hana gidip kumar oynayıp etrafta olay çıkartan bir “prenses” ile tanışıyoruz. Kendisini ilk gördüğümüz an, handa içki içip kumar oynarken kavga çıkarttığı an. Gerisini siz hesaplayın zaten.

Bean, bir gece, hayatına renk katacak bir olay yaşıyor. Cehennemden gelen bir iblis, Bean’in “kişisel iblisi” olarak onun hayatına giriyor. Küçük siyah bir yaratık olan Luci adındaki iblis, Bean’e kötülük yaptırmak ve ortalığı karıştırmak için gelir ancak Bean zaten sütten çıkmış ak kaşık değildir. Sürekli sigara veya pipo içen, içkiyi çok seven iblis Luci ile Bean arkadaş olurlar haylazlıkları artık hep beraber yaparlar.

Tabii bir de minik elfimiz Elfo var. Elfo ne biçim isim, daha yaratıcı bir şey bulamamışlar mı demeyin; elflerin yaşadığı Elfwood’daki diğer isimleri görünce anlayacaksınız. :) Elfwood, tüm elflerin şarkılar söyleyip dansederek, mutluluk ve huzur içerisinde şekerlemeler ürettiği büyülü ve herkesin gözünden büyüyle gizlenmiş bir kasaba. Tıpkı Şirinler Köyü gibi. Elfo ise bu mutluluktan sıkılmış, acı çekmek ve kederi tatmak isteyen farklı bir elf. Bu arada elf deyince aklınıza Yüzüklerin Efendisi veya FRP sistemlerindeki insan görünümlü elfler gelmesin, bunlar Noel Baba’ya yardım eden küçük elflerden.

Elfo, Elfwood’dan çıkıp Dreamland’e gelir. Burada Bean ve Luci ile tanışır ve maceralar başlar. Elfo, Bean ve Luci’nin yanında bir iyilik timsalidir ama maceradan da kaçmaz.

Bean Kimdir?

YouTube player

Elfo Kimdir?

YouTube player

Luci Kimdir?

YouTube player

Çizgiler Tanıdık Geliyor

Disenchantment, ilk başladığı andan itibaren tanıdık gelen çizimleriyle sizi içine çekmeyi başarıyor. Matt Groening‘in The Simpsons ve Futurama’da kullandığı çizim ve modelleme tekniği burada da kendisini gösteriyor. Bean’i alıp The Simpsons’a koysanız sırıtmaz.

Tabii yılların geçmesiyle birlikte yenilikçi animasyon teknikleri kullanılmış. Özellikle Dreamland’i geniş açıdan gösterdiği anlarda gözümüze çarpan derinlik ve keskinlik bize çok güzel bir manzara sunuyor.

Detaylar Önemli

Çizgi dizinin her bölümünde farklı bir açılış animasyonu yapılmış. Bu nedenle İntroyu Atla demeden izlemenizi öneririm. Ayrıca dizi boyunca arkaplandaki detaylar da oldukça güzel. Bazen Dreamland’i uzaktan gösteren bir geniş planda, sessiz sedasız bir Kraken’ın çıkıp bir gemiyi yutmasını yakalamak gülümsemenize yol açıyor. Bununla birlikte tabelalarda bile güzel anlar yakalamak mümkün.

Sonuç

Disenchantment, ilk iki bölüm birbiriyle bağlantılı ancak sonrasında her bölüme farklı macera izlediğimiz eğlenceli, fantastik bir çizgi dizi olmuş. Zaten Matt Groening’in önceki dizilerinde de olduğu gibi burada da hikaye karakterler üzerinden ilerliyor. İblis Luci’nin garip çıkışları, Elfo’nun saflığı ve Bean’in öngörülemez tavırları oldukça eğlenceli. İşin içine Ortaçağ havasında fantastik bir ortam girince, eğer fantastik kurgu seviyorsanız oldukça hoşunuza gidecek bir çizgi dizi izlemeye başlıyorsunuz. Kahkaha garantisi veremem ama sıkılmayacağınızı söyleyebilirim.

Disenchantment, 17 Ağustos‘ta Netflix’te ilk 10 bölümüyle yayınlanacak. Mutlaka notunuzu alın, kaçırmayın.

İyi seyirler.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.