Haberler

Zaman Yolculuğu Yapabilecek Miyiz?

time-walk-zaman

İngiltere’de Birmingham Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı “zaman yolculuğu yapmak mümkün mü” sorusunun yanıtını arıyor. Araştırmanın düş kırıklığına uğratıcı yanı gizli bir zaman makinesi, ışınlayıcı yapılıyor olmaması.

Fakat araştırma kapsamında bazı “büyük fikirler” inceleniyor. Zira konu zaman olunca, fizik, felsefe ve gerçekliğin niteliği konusunda sorular gündeme geliyor.

Projeye, Birmingham Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Nikk Effingham ve fizik felsefesi uzmanı Alastair Wilson öncülük ediyor.

Dede Paradoksu

Dr. Effingham, zaman yolculuğu ihtimalinin ölçülemeyecek kadar küçük olduğunu, ama imkansız olmadığını söylüyor.

Uluslararası araştırma kapsamında meyve sineklerinin zamanı nasıl algıladığı gibi sorulara yanıt aranıyor. Amaç insanlardaki dejeneratif hastalıklarda önemli bir sorun olan zaman algısı ve zaman dizgesini daha iyi anlamak.

time-infinity

Proje “dede paradoksu” gibi klasik argümanlara eğilecek. Buna göre eğer bir kişi geçmişe giderse, dedesini öldürebilir ve o kişinin doğması imkansız olur. Bu kişiler doğmazsa geçmişe de gidemez ve zaman yolculuğu imkansız hale gelir. Hatta bilimkurgu yazarı Robert A. Heinlein, “Siz, Zombiler” eserinde bu paradoksu bir adım daha öteye taşımıştır.

Ancak felsefecilerin buna karşı argümanları var. Geçmişe yolculuk edenlerin dedelerini asla öldüremeyeceğini, silahın tutukluk yapması ya da yanlış kişinin vurulması gibi hep bir şeyler olacağını ve zaman çizgisinin devam edeceğini söylüyorlar.

Bir başka teori de zaman yolcusunun yaptığı değişikliklerin, arkalarında bıraktıkları orijinal dünyayı değiştirmek yerine paralel evrende bir olaylar zinciri yaratması.

Bu çoklu evren teorisine dayanıyor. Buna göre biz gerçekliğin yalnızca bir versiyonunu yaşıyoruz. Paralel evrenlerde sonsuz sayıda başka olasılıklar söz konusu.

Zaman yolcusunun orijinal zaman çizgisini etkilemeden başka dünyalardaki olayları tetikleyecek değişiklikler yapabileceği belirtiliyor.

back-to-the-future-delorean

Bu, farklı olasılıkların farklı sonuçlarına odaklanan Sliding Doors (Rastlantının Böylesi) filminin felsefi versiyonu gibi.

Dr Wilson, zaman yolculuğunu incelemenin fiziğin temel meselelerine yanıt aramanın bir yolu olduğunu söylüyor.

Bu, zamanı geçen saatleri ve günleri bir ölçme yolu olarak değil, daha çok uzay gibi bir boyut olarak düşünmek anlamına geliyor.

Dr Wilson, “Bu zaman konsepti için yolculuğa çıkmak, sizi başka yerlere götürecek bir kabinin içine girmek gibi bir şey değil” diyor.

Wilson bunun yerine, fizikçilerin “kapalı zamansı eğri” olarak tanımladığı, bir kişiyi yolculuğa çıkaracak ama olduğu yere getirecek bir portalın mümkün olabileceğini belirtiyor.

Kaynak: BBC

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Netflix'in Geeked Week Etkinliği Boyunca Neler Tanıtıldı?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yazıda da belirttiğiniz gibi bir paralel evren olgusu var. Büyükbaba paradoksu, aslında kusursuz değil. Hatta Populer Science’ın bu konuda hatırladığım kadarıyla Kasım ve Aralık aylarında yayınladığı bazı yazılar vardı Kip Thorne’un hazırladığı simülasyonlarla ilgili. Belki biraz komik olacak ancak zaman bekçileri de geçmişe yolculuğun önünde ki en büyük engel. Bir solucan deliği keşfedip kullanmaya başlasak dahi muhtemelen ilk yolcular ve araç içerisinde buhar olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.