İncelemeler

Robert A. Heinlein, Predestination ve Siz Zombiler

predestination-banner

Predestination filmini 6 aylık bir gecikmeyle ancak izleyebildim. Bilimkurgunun usta yazarlarından Robert A. Heinlein‘ın “All You Zombies” (Siz Zombiler) isimli kısa hikayesinden uyarlama filmi çok beğendim.

Film ilginç bir zaman yolculuğu hikayesi. Aklınıza hemen Back to the Future, Looper veya H.G. Wells’in Zaman Makinesi eseri gelmesin. Predestination bir paradoks üzerine kurulu.

Ethan Hawke ve Sarah Snook’ın harika oyunculuklarına tanık oluyoruz. Zaten neredeyse tüm film Pop’s Bar isimli bir bardaki sohbeti bize aktarıyor.

Anlatacaklarım maalesef daha fazla olmayacak. Size tavsiyem, filmi izlemeden önce filmle ilgili bir şey okuyup araştırmamanız. Bu; 6. His filmindeki “Adam ölüymüş,” veya Titanic’teki “Sonunda gemi batıyormuş,” gibi bir şey değil. Daha çok, polisiye romanlardaki her şeyin açıklandığı oturma odası sahnesini romanın en başında okumak gibi olur.

predestination

Hikayede “Dede Paradoksu”na da değişik bir biçimde değinilmiş. Dede paradoksu kısaca şöyle bir şey: “Zaman yolculuğu yapan birinin geçmişe gidip dedesinin, babaannesiyle tanışmadan önce ölümüne sebep olduğunu düşünelim. Bu durumda zaman yolcusunun doğumu mümkün olmayacaktır. Böylece geriye dönüp dedesini öldürmesi de mümkün olmayacaktır.”

Filmde ve hikayede bu paradoks üzerine kurulu başka bir paradoks oluşturulmuş ve garip bir ağ örülmüş.

Robert A. Heinlein
Robert A. Heinlein

Dediğim gibi daha fazla şey söylemek istemiyorum. Dilerseniz size hemen Robert A. Heinlein’ın Siz Zombiler hikayesini sunalım. Ben önce filmi izleyip sonradan öyküyü okudum. Böylece kafamdakileri daha da pekiştirmiş oldum. Sizin de bu şekilde yapmanızı öneririm çünkü hikayeyi okuduktan sonra filmi izlemeniz daha sıkıcı olabilir. (Denemedim, kötü olmayabilir)

Siz Zombiler hikayesinden kısaca bahsedeyim. Heinlein bu hikayeyi 1958 yılında yazmış. O dönemde hikayeyi Playboy dergisine göndermiş ancak Playboy bu hikayeyi yayınlamayı reddetmiş. Sonrasında 1959 yılında Fantasy and Science Fiction Magazine’de yayınlanmış. Daha sonraki yıllarda da pek çok “Best of Science Fiction” benzeri antolojilerde de yayınlanmış.

predestination-film

Ali Polatel, bu hikayeyi okul için yaptığı bir çeviri projesi için çevirmiş. Biz de hiç dokunmadan bu projeyi sizlere sunalım. Siz Zombiler hikayesini buradan okuyabilirsiniz.

“Ben nereden geldim biliyorum da ya siz zombiler, ya sizler nereden geldiniz?”

Spoiler İsteyenlere Gelsin

Eğer hikaye hakkında spoiler istiyorsanız ve paradoksu merak ediyorsanız bu videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Strugatski Kardeşler'in Uzayda Piknik Kitabı Çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.