AYBABTUHaberler

Yüzüklerin Efendisi Dizisiyle İlgili Yeni Detaylar Belli Oldu

Yüzüklerin Efendisi dizisinin yaratıcı ekibinin tanıtıldığı Amazon videosundan sonra, Alman Tolkien fan sayfası Tolkien Gesselschaft, videoda da boy gösteren, dizi danışmanlarından Tom Shippey ile detaylı bir röportaj yapmayı başardı. Tom Shippey de diziyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Videonun yayınlanmasından yaklaşık 20 dakika sonra yapılan bu röportajda Tom Shippey de bu videoyu ilk kez izleme fırsatı buldu ve diziyle ilgili bazı detayları paylaştı. Biz de röportajı sizlerle soru-cevap şeklinde paylaşıyoruz.

Exclusive Interview with Tom Shippey concerning LOTRonPrime

Tom, tanıtım videosu hakkında ne düşünüyorsun?

Aslında pek fazla bir şey göstermiyor. Videoda da görebildiğim harita fazla bir bilgi vadetmiyor, ne bir lokasyon ne de başka bir şey. Ancak Numenor adasını görebildiğimiz için dizinin İkinci Çağ’da geçeceğini biliyoruz. Fakat bu pek çok sorun yaratıyor çünkü İkinci Çağ hakkında pek bir bilgimiz yok.

Neyi kastettiniz?

Zor olacak çünkü İkinci Çağ bir nevi iki kez “son buldu.” İlki, Numenor’un Düşüşü’yle ve ikincisi de 150 yıl kadar sonra Son İttifak Savaşı ve Sauron’un yenilmesiyle. İkinci Çağ’ın sonu ve Üçüncü Çağ’ın başlangıcını harita üzerinde karşılaştırdığınızda neredeyse her şeyin; konum isimleri, sınırlar ve kıyı şeritlerinin aynı olduğunu görebilirsiniz.

Dizinin tam olarak hangi zaman diliminde çekileceği çok ama çok önemli, çünkü aynı tarihlerde Orta-Dünya tarihinde başka bir şey gerçekleşiyor olabilir. İkinci Çağ’la ilgili harita hazırlarken karşılaştığımız zorluklardan biri buydu, çünkü haritanın tam olarak hangi zamana ait olduğuna karar vermeliydik. Tolkien bir kısmını yazmış olsa da İkinci Çağ’la ilgili elimizdeki yazılı kaynaklar yalnızca üçlemenin sonundaki EK bölümü, Numenor Kralları’nın Listesi ve Bitmemiş Öyküler’de okuduğumuz birkaç bölümdü.

Öyleyse Amazon, İkinci Çağ’ı serbestçe yorumlama hakkına sahip mi?

Bir şeyler ekleme konusunda Amazon kısmen özgür, çünkü dediğim gibi, bu zaman dilimiyle ilgili çok az detay biliniyor. Tolkien eserlerinin tüm haklarına sahip olan Tolkien Estate, İkinci Çağ’ın ana hatlarının asla değiştirilmemesi konusunda ısrarcı olacak. Sauron’un Eriador’u işgâl etmesi, Numenor keşif ordusu tarafından geri püskürtülmesi, Numenor’a esir olarak götürülmesi, orada Numenor halkını yozlaştırması ve Valar’ın Yasağı’nı çiğnemelerini sağlaması. Tüm bunlar aynı kalmak zorunda. Ama yeni karakterler ekleyebilir ve pek çok soru sorabilirsiniz. Mesela; “Sauron o sıralarda ne yapıyordu? Morgoth yenildikten sonra neredeydi?” Teorik olarak Amazon bu sorulara, kendi ürettiği cevaplarla yanıt verebilir çünkü Tolkien’in yazılarında bunlar mevcut değil. Ama Tolkien’in yazdığı ya da söylediği hiçbir şeyle de çelişemez. Amazon’un dikkat etmesi gereken şey bu. Hikâye tutarlı olmalı, Tolkien’in yarattığı sınırları asla geçmemeli ve daima “Tolkienvari” kalmalı.

Tolkien Estate’in, yapılan değişiklikleri veto etme hakkı var mı?

Evet, Tolkien Estate her şeyi çok büyük bir dikkatle irdeliyor ve her şeye “Hayır” deme hakkı var. Tolkien’i ilgilendiren her konuda veto hakları bulunuyor.

Birinci ve Üçüncü Çağlar peki?

Birinci ve Üçüncü Çağlar kesinlikle kapsam dışı. Birinci Çağı asla gösteremeyiz. İkinci Çağı ilgilendiren bir olay varsa, Birinci Çağ’dan bahsedilebilir ancak bahsedilen şey Yüzüklerin Efendisi serisinde ya da EK’lerinde bulunmuyorsa, bunu muhtemelen kullanamazlar. Bu yüzden asıl soru, Birinci Çağ’da gerçekleşen ama İkinci Çağı da hâlâ etkilemekte olan bir olaydan ne derecede bahsedebilecekleri? Tolkien Estate tarafından onaylı birkaç harita mevcut ve bu haritalara kimse âşina değil ve içlerinde, bildiğimiz diğer haritalarda bulunmayan yer isimleri mevcut. Bu yüzden çok tehlikeli bir mayın tarlasında yürümekteyiz. Çok dikkatli yürümemiz gerekiyor ancak aynı zamanda yoruma ve özgün senaryo yaratımına olanak sağlayan pek çok bakış açısı mevcut.

NOT: Birinci Çağ’ın tüm hakları Tolkien Estate’e aitken, The Hobbit, The Lord of the Rings ve Üçüncü Çağ’da gerçekleşen olayların hakları Middle-Earth Enterprises’a ait, Amazon Stüdyoları’na değil. Amazon’un Üçüncü Çağ materyallerini kullanmak için Middle-Earth Enterprises’la ne gibi görüşmeler sürdürdüğünü henüz bilmiyoruz.

Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Yaratıcı Ekibi Tanıtıldı

Tanıtım videosunda sizin bulunduğunuz sahneleri nerede çektiler?

Neuchâtel, İsviçre’de. Videoda benimle birlikte gördüğünüz John Howe orada yaşıyor.

Dizinin yapımına ne zaman başlanacağını biliyor musunuz?

Hayır ancak 2021 yılında yayınlamayı planladıklarını biliyorum. Bu yüzden yapımın bu yıl başlayacağını düşünmüyorum ama yine de zaman çizelgelerinden haberdar değilim. Yapılacak hâlâ çok iş var. Sadece kostümleri, silahları ve lokasyonları düşünsenize!

Geçtiğimiz ay dizinin İskoçya ya da Yeni Zelanda’da çekileceğine dair dedikodular çıktı. Hiçbiri onaylanmadı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Konumlar elbette belli değil ve birden fazla yerde çekilebilir. Çekimler kronolojik sıraya göre yapılmayacak, filmin çekileceği konumlara göre yapılacak. Sonuçta tek bir noktada geçen farklı sahnelerin hepsini peş peşe çekmek istemeleri gayet normal. Böylece aynı yere tekrar tekrar dönmek zorunda kalmazsınız. Ama yine bu yüzden dizinin baştan sona her şeyinin belli olması gerekiyor. İlk sezonun 20 bölüm olması planlanıyor. Yani dizinin sonuna karar vermeden çekimlere başlayamazlar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Çocuk Oyuncakları Post-Apokaliptik Kabuslara Dönüştü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.