Haberler

Yılın Geri Kalanında İzlenebilecek Gökyüzü Olayları

teleskop

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ay tutulmasını izleme şansımız pek yoktu fakat 2015’in geri kalanında izlenebilecek pek çok gökyüzü olayı gerçekleşecek.

Ay tutulması bunlardan sadece ilkiydi. İşte gerçekleşecek diğer olaylar.

23-23 Nisan, Lyrid Meteor Yağmuru: Kuzey Yarımküre’de 22 Nisan’dan başlayarak saatte 20 meteora kadar görebileceğimiz yıllık meteor yağmuru. Güzel kısmı ise ayın ilk dördün halinde olacak olması. Gökyüzü ayın bu şekle gelmesiyle daha karanlık olacak ve meteor yağmurunu izlemek için çok güzel bir fırsat yaratacak.

5-6 Mayıs, The Eta Kova Göktaşı Yağmuru: Aslında Lyrid yağmuruna göre çok daha fazla meteor görme şansımız olsa da bizim yarım küremizde tamamını izlemek mümkün değil. Güney yarım küreden saatte 60 meteora kadar izleyebileceğiniz yağmuru, bizim yarım küremizde sabahın erken saatlerinde az da olsa görmek mümkün.

7 Mayıs, Merkür’ün En Net Hali: Merkür 7 Mayıs tarihinde ufuktaki en yüksek noktaya ulaşacak ve kendisini izlemek isteyenler için yılın en müsait günü bu.

6 Haziran, Venüs: Merkür değil de Venüs’ü görmek isteyenlerde 6 Haziran tarihine hazırlanabilirler. Bu sefer de Venüs ufuktaki en yüksek konumunda olacak.

12 Ağustos, Göktaşı Meteor Yağmuru: Bu yıl izleyebileceğiniz en iyi meteor yağmuru denilebilir. Saatte 90’a kadar meteor görme şansınız olacak.

29 Ağustos, Dolunay: Bu tarihte ayımız artık bir süper ay. Çok büyük ve net şekilde görebilirsiniz.

28 Eylül, Tam Ay Tutulması: 4 Nisan’da izleyemeyenler ve yeniden izlemek isteyenler için tekrar bölümü.

20 Ekim, Orinoid Meteor Yağmuru: Aslında tüm Ekim ayı boyunca devam edecek olan bu yağmuru 21 Ekim gecesinden 22 ekim sabahına kadar olan sürede en net şekilde görebileceğiz. Bir de bu yağmurun Halley kuyruklu yıldızının artıklarından oluştuğunu söylemekte fayda var.

28 Ekim, Üç Gezegen Olayı: 28 Ekim’in sabah saatlerinde Venüs, Mars ve Jüpiter bir üçgen oluşturacak. Nadiren gerçekleşen bu olayı izlemek için olabildiğince erken kalkmak lazım.

25 Aralık, Dolunay: Yılın son büyük ve parlak ayını görebilirsiniz.

İyi seyirler.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Universal Studios, Harry Potter Dünyasını Açıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.