Haberler

Yapay Zekaya Sahip, Öğrenen Bilgisayar Programı Geliştirildi

computer-cyber

Google’da çalışan araştırmacılar, ilk kez bir bilgisayar programının çok sayıda karmaşık görevi aynı anda yapmayı “kendi kendine öğrendiğini” açıkladı.

İlk etapta baktığımızda, herhangi bir çevrimiçi oyunda karşılaşsak bizi rezil etmekten de beter edebilecek bir yapı ile karşı karşıyayız doğrusu. Bu yapı gerçekten insanlığa yardım edecek mi yoksa SkyNet ile mi karşı karşıyayız?

DeepMind Başkan Yardımcısı Dr. Demis Hassabis, “Şimdiye kadar kendi kendine öğrenen sistemler, nispeten daha basit problemler için kullanılmıştı. İlk kez programı, insanlar için bile zorlayıcı olan görevleri tamamlaması için kullandık. Şimdi Al’e bir oyun ve yeni bir ekran veriyoruz, birkaç saat oynadıktan sonra ne yapacağını kendi kendine öğreniyor,” dedi.

Hassabis, programın “Space Invaders” oyununda ustalaştığını, “Pac-Man”de ise henüz zorlandığını söyledi.

skynet-computer

Daha önce 1997’de IBM’in “Deep Blue” adını verdiği satranç oyunu programının dünya şampiyonu Garry Kasparov’u yendiğini anımsatan Hassibis, “Deep Blue, satrançta ustalaşması için gerekli tüm yönergelere sahipti. Bizim programımıza ise sadece oyunla ilgili en temel bilgi yükleniyor. Sisteme verdiğimiz tek bilgi, ekrandaki ham pikseller ve oyunda yüksek puan alması gerektiği. Geriye kalan her şeyi kendisinin bulması gerekiyor” diye konuştu.

Boks, tenis ve araba yarışının da aralarında bulunduğu 49 farklı oyun verilen makinenin, bu oyunlardan 29’unda insanlardan daha iyi performans sergilediği kaydedildi.

“Video Pinball”, “Boxing” ve “Breakout” oyunlarında profesyonel oyuncuları geride bırakan makine, en çok “Pac-Man”, “Private Eye” ve “Montezuma’s Revenge” oyunlarında zorlandı.  Öğrenen makineler, teknoloji firmalarının son yıllarda en çok yatırım yaptığı alanlardan birini oluşturuyor. Google, “DeepMind Teknologies” şirketini geçen yıl yaklaşık 620 milyon dolara satın almıştı.

Yapay zekanın bu noktalara gelmesi küçük bir adım olsa da önümüzdeki yıllarda farklı oyun ya da sektörlerde kullanımı ile ilgili ipuçları da veriyor. Uzun vadede yapay zekanın farklı kullanım alanları da karşımıza çıkabilir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 4. mesajı yazıyorum ilk 3 ünü sildim uzun uzun anlattım ama anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az demişler o yüzden vazgeçtim.sadece şunu söylemek istiyorum. bir gün çok pişman olacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.