Haberler

Vikingler ve Rol Yapma Oyunları

vikingler-banner

Vikinglerin birçoğu sandığımız gibi savaşçı mıydı, hayalperest miydi? Yoksa hepsi birer FRP oyuncusu muydu?

Eski Viking yerleşim yerlerinde çalışan arkeologlar “Helmquest” adında 300 sayfalık oyun kural kitabı buldular. Oyunun Vikinglerin kendi tarihleri üzerine kurduğu hikayeler temel alınarak beş oyuncu ve zarlar ile oynandığı tespit edildi.

Arkeolog Norman Steele konuyu Daily Mash’e şu şekilde açıklıyor;

viking-child-resimVikingler çiftçilik yaparak hayatlarını sürdürürlerdi ve yerleşik bir hayata sahiplerdi. Kılıçları ve tekneleri dekoratif olarak kullanırlardı. Erkeklerin birçoğu kendini sert erkekler olarak göreceği fantastik oyunlar oynuyordu. Onlar yataklarına çekilmeden önce bu oyun kayıtlarını oluşturdular ve bu oyunlar Viking tarihinin temelini oluşturdu.

“Ragnok the Unready”nin günlüğünde ilginç bir de not bulunmuş. Ragnok; Hrothgar’ın çift başlı baltasının +4 yağma puanı vardı ama bu tamamen yalan, diyerek rahatsızlığını açıkça ifade etmiş. Anlaşılan o ki seneler geçse de kurallar ile yapılan tartışmalar aynı kalmış.

Arkeolog Norman Steele ayrıca rahat koltukların bulunduğu ve patatesli aperatiflerin izlerini taşıyan tahta kaseler olan bir oyun salonu da bulduklarını belirtiyor. Ayrıca Norman Steele birçok Viking erkeğinin kadınlardan korktuğunu ve 30 yaşından sonra bekaretlerini kaybettiklerinden bahsediyor.

Vikingler ile ilgili yapılan bu araştırma sonuçları ve açıklamalar rol yapma oyunlarının ve oyunculuğun tarihin sandığımızdan eski olduğunu düşündürmekte.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.