Haberler

Unutulmuş Diyarlar’daki Ayrılığın Detayları

dnd-banner-700-2

D&D Next kural sistemine göre yazılacak yeni Unutulmuş Diyarlar kitap serisi The Sundering’in detayları belli oldu!

Kısa süre önce Gen Con’daki D&D Next Keynote konferansıyla ilgili haberimizde (burada) sizlere Wizards of the Coast’un efsane yazarları tarafından yazılacak 6 kitaplık seri The Sundering’ten bahsetmiştik. Konferansta kitapla ilgili hiçbir spoiler vermeseler de serinin yazarlarından Paul S. Kemp seri hakkında pek çok bilgi verdi. İşte o çarpıcı detaylar:

the-sundering

The Sundering Nedir?

The Sundering (Ayrılma) hem Unutulmuş Diyarlar’da hem de yeni yayınlanacak 6 kitaplık seride meydana gelecek büyük bir olaydır. Bu bir sistemin yeniden yazılması değil ya da eski olayları silip üzerine yeni bir diyar yaratmak kesinlikle değil. Unutulmuş Diyarlar’da ne olduysa olmuştur. Bu tamamen yeni bir olay. Ve The Sundering ile Unutulmuş Diyarlar’ın köklerine ineceğiz.

The Sundering’i kısaca özetlemek gerekirse şu: Spellplague (Büyü-vebası, Büyü-bozumu) olayından sonra birbirleriyle iç içe geçen Abeir ve Toril dünyalarının tekrar ayrılması.

the-sundering-logoBizim Spellplague olayına kadar okuduğumuz tüm kitaplar aslında Toril’de geçiyordu. Abeir ise Toril’in hemen hemen şekil olarak aynısı olan bir dünya. Kısaca bu iki evren, farklı olayların yaşandığı aynı gezegenler gibidir. Spellplague sonucunda Abeir ve Toril üst üste binmiş ve iki dünyanın canlıları ve toprakları birbirine karışmıştır. The Sundering ile bu dünyalar tekrar ayrılıyor ve bunun sonucunda meydana gelen olaylar anlatılıyor.

İki dünya tekrar ayrılacağı için hem tanrıların görevleri hem de Faerun halkının kaderleri değişecektir. Bu da Time of Troubles zamanında epey dert açan Kader Tabletleri’nin tekrar yazılması anlamına geliyor.

Tüm tanrılar ve Faerun’un güçlü ölümlüleri tabletlerin tekrar yazılacağını bilseler de bunun onlar için ne anlama geldiği hakkında en ufak bir fikirleri yoktur. Bundan dolayı diyarların güçlü orduları, Tanrıların Seçilmişleri, güçlü başbüyücüler, rahipler hepsi harekete geçecek ve bu olaydan nasıl çıkar elde edeceklerini ya da bu olayın yaşamlarına nasıl etki edeceğini öğrenmeye çalışacaktır.

The Sundering romanlarında ise Faerun’daki popüler karakterlerin (Drizzt, Elminster vs.) bu olayda ne rol oynayacakları ve nasıl tepki verecekleri anlatılacak. Her kitap birbirinden bağımsız olacak. Yani bir kitaptaki karakter başka bir kitaba etki etmeyecek ancak olayların bahsi geçecek. Söz gelimi Drizzt birisini öldürüyorsa bu başka romanda farklı bir olaylar zincirine sebep olabilecek. Bunun dışında her roman birbirinden bağımsız farklı olayları anlatacak.

The Sundering romanları ciltli sert kapak ve e-kitap olarak yayınlanacak. Karton kapaklı versiyonu ise kitapların çıkmasından 1 yıl sonra yayınlanacak. Romanlar popüler karakterlerin yanı sıra yeni karakterleri de karşımıza çıkaracak. Kitapların isimleri ve yazarları şöyle;

The Companions – R.A Salvatore

sundering-the-companions-r-a-salvatore

The Godborn – Paul S. Kemp

sundering-the-godborn-paul-kemp

The Adversary – Erin M. Evans

sundering-the-adversary-erin-evans

The Reaver – Richard Lee Byers

sundering-the-reaver-lee-byers

The Sentinel – Troy Denning

sundering-the-sentinel-troy-denning

The Herald – Ed Greenwood

sundering-the-herald-ed-greenwood

Altı romandaki karşımıza çıkacak başlıca karakterlerin ise güzel bir toplu resmi yayınlandı.

forgotten-realms-heroes

Paul S. Kemp’in kitabı The Godborn aslında yazmakta olduğu yeni bir üçleme olan The Cycle of Night’ın ilk kitabıydı. Ancak Wizards of the Coast, kendisine The Godborn kitabının The Sundering’in bir parçası olmasını teklif ettiklerinde hayır diyememiş.

Spellplague öncesi ve sonrasındaki Unutulmuş Diyarlar’ın farklı kesimler tarafından farklı seviyelerde ilgi gördüğünü kabul eden Paul S. Kemp şu sözleri söyledi.

“Spellplague olayı ile Unutulmuş Diyarlar 100 yıllık bir zaman dilimini atladı. Bu atlayış ve değişimi bazıları severken bazıları sevmedi. Ancak D&D Next ile Unutulmuş Diyarlar’ın herkesin sevgisini kazanacağını söylebilirim. Benim fikrimi sorarsanız Spellplague sonrasındaki olaylar oturaklı ve yeterince doyurucuydu. Ne olursa olsun Diyarlar ile ilgili gelişmeler hızlı ve emin adımlarla gerçekleşiyor. Otobüsümüzün şoför koltuğunda Ed Greenwood var bizler de onun muavinleriyiz. Aynı zamanda Wizards of the Coast siz oyuncuların ve okuyucuların deneyimlerini sürekli dinleyerek diyarları geliştirmeye devam edecek. Ben de bu işin bir parçası olduğum için onur duyuyorum.”

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Risk - Game of Thrones Versiyonu Resmen Açıklandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.