Haberler

Unutulmuş Diyarlar’da Ayrılma Başladı: The Sundering

sundering-banner-resim

Ve Ayrılma başladı!

Daha önce size “Unutulmuş Diyarlar’da Ayrılığın Detayları” başlıklı haberimizde The Sundering olayından bahsetmiştik. Serinin ilk kitabı olan, R.A. Salvatore’un yazdığı The Companions dün piyasaya sürüldü. Artık olacakları durdurmanın mümkünatı yok!

Uzun zamandır beklediğimiz seri nihayet başladı. Altı kitaplık serinin ilk kitabı The Companions ile başlayan uzun soluklu bir olaylar silsilesine kapılacağız gibi gözüküyor.

Wizards of the Coast’un, ilk kitabın yayımlanmasının ardından internette paylaştığı video eski oyuncular başta olmak üzere tüm Dungeons & Dragons fanlarının ağzını açık bırakacak cinsten! Maceracılıktan emekli olmuş bir paladin olan Isteval’ın konuşmasını gösteren görüntülerde pek çok ilgi çekici detay var!

sundering-istevalİlk olarak Sundering’ten bahsediyor. Biz de aylardır bu konuda dil döküyoruz zaten. Büyü tanrıçası Mystra’nın, düşmanı Cyric’in ellerinde ölmesinin ardından gerçekleşen Spellplague olayıyla büyü ağı tamamen çökmüş ve sonrasında buna bağlı olarak ikiz dünyalar olan Abeir ve Toril çakışmış ve korkunç bir afet meydana gelmişti. Tanrılar bile çökmüş büyü ağına ayak uydurmakta zorluk çekmiş ve bir süre büyü yapamaz hale gelmişlerdi. Birbirine karışan dünyalar yüzünden Faerun üzerinde daha önce hiç görülmemiş yaratıklar ve zeki ırklar boy göstermiş, varoluş düzlemleri birbirine karışmıştı.

Tüm bu olaylar genel olarak olumsuz tepki almıştı. Zira hem okuyucular hem de oyuncular sağlam bıraktıkları dünya yerine yıkık bir dünya bulmuşlardı. Hem de neredeyse 100 yıl gibi bir zaman dilimi atlanarak. Bu da tabii ki eski pek çok karakterin geçmişte kalması ve yeni sisteme aktarılamamasına sebep olmuştu. Wizards of the Coast bunun gayet farkında olduğu için yeni sistem için neredeyse Ed Greenwood’dan çok biz oyuncularla çalışmayı tercih etti. Peki oyuncuların seçimleri neler mi oldu?

Murder-in-Baldurs-GateTabii ki Toril’i eski haline döndürmeyi seçtiler. The Sundering serisinde bunları göreceğiz. Büyü Tanrıçası Mystra tekrar doğar ve büyü ağını tamir ederek büyünün eskisi gibi işlemesini sağlar. Dünyalar birbirinden ayrılır ve ölü büyü alanları olarak tarif ettiğimiz korkunç yaratıkların yoktan var olduğu büyülü yarıklar kapanır. Ancak bu Ayrılma tamamen zararsız ve güzel bir olay olmayacaktır…

Lord Ao’yu hemen herkes bilir. Abeir ve Toril’i yaratan büyük tanrıdır kendisi. Tüm tanrılara görevlerini veren ve onları denetleyen üst bir varlıktır. Avatar Üçlemesi’ndeki olaylardan hatırlayacağınız üzere Lord Ao, tüm tanrıların görevlerinin yazdığı Kader Tabletleri’nin sahibidir. Sundering olayları neticesinde Toril ve Abeir ayrılırken, Lord Ao da radikal bir karar ile Kader Tabletleri’ni baştan yazacağını söylüyor. Buna göre en çok takipçisi olan Tanrılar, tabletlerde en yüksek sıralarda yer alacakken az takipçisi olan tanrılar giderek önemsizleşecek ve hatta tabletlerden çıkarılacaklar!

Tanrılar takipçi ve inanan toplamak için Toril’e inemiyor tabii ki. Bunun yerine rahiplerine, paladinlerine ve diğer kutsal savaşçılarına güvenmek zorundalar. Ancak işler o kadar basit değil. Tanrılar bunun belki bir ölüm kalım savaşı olduğunu anladığı için düşük seviyedeki takipçileri yerine doğrudan Seçilmişlerine yönelmektedirler.

forgotten-realms-heroes

Videodaki dikkat çekici başka bir olay ise dünyalar ayrılırken çok eski, kadim tehlikelerin de tekrardan karşımıza çıkacağı söylenmekte. Kahramanlarımız bir yandan yeni düzene ayak uydurmaya çalışırken bir yandan da yeniden uyanan tehlikelere direnmek zorunda. Videonun sonunda konuşan karakterimiz “Kötülük yayılmakta. Şu an bile kötü güçler Baldur Geçidi (Baldur’s Gate) şehrinde entrikalar kurmakta. Hemen oraya gitmelisiniz,” cümlesini kuruyor. Konuşurken arkadaki mozaikli camdaki sembolü tanımayan kalmamıştır herhalde! Baldur’s Gate oyunlarında başımıza bela olan Katiller ve Cinayet Tanrısı Bhaal’ın sembolü! Yeniden uyanan tehlikelerden kastı Tanrı Bhaal’ın tekrardan doğması olabilir. Bize de onu tekrar yenmek kalıyor! Baldur’s Gate’teki olaylar için bir macera seti yayınlandı bile! Murder in Baldur’s Gate isimli oyun Sundering’in ilk macera seti olarak karşımıza çıkıyor. Karakterleri kısaca Sundering’in içine sokan ve yeni FRP sistemi D&D Next kurallarına ısındırmak için çıkan bu oyunda karakterlerimizi 1-3 level arasında oynayabileceğiz.

Dileriz en yakın zamanda The Sundering serisinin ülkemizde de çevirisini görürüz. O zamana kadar yeni haberlerimiz için takipte kalın!

İşte, yazıda bolca bahsettiğimiz The Sundering videosu:

The Sundering’i bir de yazarlarının ağzından dinleyebilirsiniz.:

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.