Haberler

The Avengers Filmi Devam Edecek Mi?

the-avengers-film-banner

Avengers sinemalara girdi gireli Türkiye’deki genç neslin gündem konusu oldu adeta. Pek çok kişinin başarısız olacağını düşündüğü film hakkında harika yorumların ardı arkası kesilmiyor.

Açık konuşmak gerekirse filmden pek bir şey ummuyorduk. Çünkü bu filme temel oluşturan Thor, Captain America: The First Avenger, Hulk, Iron Man-Iron Man 2 filmleri de ne kadar yapılmaya çalışılsalar da filmler beklenen ilgiyi görmedi. Peki Avengers filmi öyle miydi?

the_avengers_goruntuÖncelikle belirtmek isterim ki son yıllarda izlediğim en iyi filmlerden biriydi. En yoğun aksiyon sahnelerinde bile izleyiciyi kahkahalarla güldüren, her duyguyu yaşatan ve mükemmel görselleri harmanlayan harika bir film olmuş. Önceki filmlere göndermeler yapan sahnelerde izleyiciye filme daha fazla hakim olmasına olanak sağladı. Örneğin Ajan Colson’ın kullandığı silahın Thor filmindeki Destroyer adlı varlıktan geriye kalanlarla yapılması; filmin ana konusunu oluşturan Teserakt’ın (cosmic cube) ortaya çıkması ve Iron Man’in ilk ve ikinci filmlerinde gördüğümüz zırh modellerini (Mark I, Mark II, Mark III) Mark VII’ye geliştirerek hem tahribat gücü yüksek silahlar eklemesi hem eskiden uzaya çıkamıyorken artık çıkabilmesi gibi.

Thor, Captain America ve Iron Man filmlerinin bitimindeki yazıların sonralarında Nick Fury’nin gelip Avengers ekibini oluşturmak istemesini görünce pek çok çizgi roman okuru Avengers filminin geleceğini anında anlamışlardı. Ve bazılarınız için kötü bir haber ama The Avengers filmi biter bitmez salonlardan dışarı çıkanlar büyük bir hayal kırıklığına uğrayacak. Çünkü filmin sonunda 30 saniyelik kısa bir sahne bulunmaktaydı.

DİKKAT SPOILER İÇEREBİLİR

thanosBu sahnede kahramanlarımızın baş düşmanı Loki’ye Kader Asa’sını veren, Chitauri adlı ırkın liderinin, başka birine; kendisinden daha güçlü bir varlığa rapor verdiğini görüyoruz. Chitauri lideri insan ırkının köleleştirilemeyeceğini ve özgürlüklerine çok düşkün olduklarını belirtiyor. Karşısındaki mor derili ve kafasında tacı olan varlık ise dönüyor ve gülümsüyor. Başta şüphelerim olsa da sonradan emin oldum.

Bu varlık çoğunuza yabancı gelecektir. İsmi Thanos. Marvel evreninde bizim Yunan Tanrıları olarak bildiğimiz bir ırkın üyesi. Tam bir tanrı mı? Hayır değil ancak ırkından gelen kozmik güçleri yıkıcı derecelerde kullanabilmekte.

Kısaca hayatından bahsetmek gerekirse; Thanos, Eternal adı verilen bir ırkın soylu bir üyesidir. Eternallar milyonlarca yıl önce Celestials adlı tanrısal varlıkların(çok ileri derecede teknolojiye sahip) bizim dünyamıza gelerek ilkel insanların üzerinde deney yapmaları ve onlara hem ölümsüzlük hem de kozmik güç kullanabilme yeteneği verdiği bir türdür. Görünüş olarak insanlardan farkları yoktur. Gene de güçleri dolayısıyla ilkel insanlar onları tanrılaştırmış ve günümüze Yunan Panteonu olarak çıkmışlardır ( tabi ki Marvel Evreninde). Eternallar arasında bir iç savaş çıkmış ve yenilen Eternal tarafı Saturn gezegeninin Titan adlı Ay’ına yerleşmişlerdir. Thanos’ta buraya yerleşen ilk Eternal Mentor’un oğludur.

The Avengers 2 filminin geleceği böylece kesinleşmiş oldu –tabii bir aksilik çıkmazsa- ve tahminimce film sadece Dünya gezegenini değil daha geniş bir evreni etkileyecektir. Belirtelim ki bu sadece bizim tahminimiz. Henüz filmle ilgili IMDB’de bile bilgi bulunmamakta.

stan-leeYalan söylemek istemiyorum ama filme girerken en çok beklediğim sahne ne bir aksiyon sahnesiydi ne de ölüm sahnesi. Marvel Comics’i bugünlere getiren; kah sırtında kah kucağında taşıyan ve bu dünyada kesinlikle ödüllerin en büyüklerine layık olan ustamız Stan Lee tabii ki klasik geleneği olan Marvel filmlerinde birkaç saniye gözükme alışkanlığını bu filmde de sürdürdü. Filmin sonlarına doğru halkla Avengers hakkında röpartaj yapan muhabirler Stan Lee’ye sorduğunda kendisinden “Avengers mı? New York’ta süper kahraman mı olurmuş! Yok artık!” yorumunu alıyoruz.

Eğer hâlâ gitmediyseniz açık yüreklilikle çok şey kaybettiğinizi söyleyebilirim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Spider-Man'i Bize Sunan Amazing Fantasy, Açık Arttırmada Büyük Para Kazandırdı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.