Haberler

Tarihin En Eski Oyunu Yeniden Tasarlanıyor!

en-eski-oyun-taslari

Türklerin, dünyanın en eski oyuncuları olduğunu ve tarihin en eski oyun taşlarının Türkiye’de bulunduğunu sizlere geçen sene buradan duyurmuştuk.

Siirt’teki kazılarda ortaya çıkarılan ve 5 bin yıl önce oynandığı düşünülen oyun taşlarından yola çıkılarak 3 boyutlu oyun tasarlanmasına yönelik girişimde bulunulduğu bildirildi.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur başkanlığındaki ekibin, Başur Höyük’te yaptığı kazı çalışmalarında bulunan ve Batman Müzesi’nde koruma altına alınan oyun taşlarının sırrının çözülmesi ve bu oyun taşlarına göre 3 boyutlu oyun tasarlanması için Japonya’dan bir uzman ile ABD’den bir firma çalışma başlattı.

Siirt’te 13 yıldır kazı çalışması yapan ekibin başkanı Haluk Sağlamtimur, yaptığı açıklamada, bölgede Türbe Höyük ve Motit Kalesi’nde kazı çalışmalarının tamamlandığını, Başur ve Çattepe Höyük’te halen çalışmaların devam ettiğini söyledi.

en-eski-oyun-taslari

Başur Höyük’te 5 bin yıl önce oynandığı düşünülen oyun taşlarının gün yüzüne çıkarıldığını anlatan Sağlamtimur, 2012 yılında oyun taşlarının kazı çalışmaları sırasında bir mezarlıkta bulunduğunu anımsattı.

Farklı taştan oluşan grubun içerisinde 2 ana figürün bulunduğunu, bunların domuz ve köpek şeklinde olduğunu ifade eden Sağlamtimur, şöyle konuştu:

“Toplam 49 parça ama bunların bazıları kendiliğinden ayrıldığı için aslında 37-38 parçadan oluşuyor. Oyun taşlarındaki her grubun farklı renklerde taştan üretilmesi bunların oyun stratejisi açısından renklerle de bir ilişkisi olduğunu gösterebilir. Ana figür iki hayvan ki burada da domuz ve köpekler var. Yani oyunun adı olasılıkla ‘Domuzlar ve Köpekler.’ Onun dışında da çok figüratif ve geometrik taş var.”

basur-hoyuk-oyun-kazi

Sağlamtimur, uluslararası bir sempozyumda oyun taşları gündeme gelince oyunla ilgilenen herkesin dikkatini çektiğini dile getirerek, taşların nasıl oynandığına dair birtakım öneriler oluşturulması gerektiğini aktardı.

“Oyunların nasıl oynandığını çözmek hem bize düşer hem de kültür, tarih, oyun tarihi hakkında çalışan herkesin ilgi alanına girer. Taşların üstünde oynandığı tahtayı bulamadık. Mezarın içerisinde bulunan oyun tahtası çürüyüp karbonize olmuş, bu nedenle ele geçirilemedi” diyen Sağlamtimur, bu nedenle taşların nasıl oynandığının tespit edilmesinin zorlaştığını vurguladı.

en-eski-oyun-taslari-muze

Sağlamtimur, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Taşlarla ilgili oyunun çözülmesine yönelik oyun tarihi uzmanı bir Japon ve ABD’den bir firma bu taşlarla oynanan oyunun çözülmesine yönelik çalışma başlatarak, 3 boyutlu oyun haline getirip piyasaya sunmak istiyor. Siirt’te bulunan oyun taşları tüm dünyanın malı oldu. Herkes bunun üstünde düşünme hakkında sahip. Evet oyun tahtasını bulamadığımız için çok zor ama, eldeki veriler bu oyun taşı ile 4 sayısıyla bir ilişki olduğunu gösteriyor. Oyun taşları arasında bulunan zar gibi bir nesnenin oyunu yönlendiren taş olduğunu düşünmekteyiz. Oyun taşlarının ele geçtiği mezardaki zengin buluntuların sıradan insanlara ait olmadığını gösteriyor.”

Sağlamtimur, Batman Müze Müdürlüğü’nde koruma altına alınan oyun taşlarının önümüzdeki günlerde sergileneceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Hikayeni Yaratmaya Başla - KENA Story

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. biz her yerdeyiz başkan sıkıntı yapma. şimdi beni ışınlarsan uzaya da çıkmış oluruz :D

  2. Bu proje üzerinde çalışıp inceleme yapıp yeniden çıkarmayı çok isterdim . Ki bir ara kesin olarak ilgileneceğim =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.