AYBABTUHaberler

Star Wars’tan Dünya’ya; Işın Kılıcı Düellosu Spor Dalı Oldu!

Star Wars efsanesi Dünyalılara yeni bir spor dalı kazandırdı. George Lucas’ın yarattığı destanın unutulmaz karakterlerinin elinden düşmeyen ışın kılıçları artık spor müsabakalarında kullanılacak çünkü Franda Eskrim Federasyonu, “Işın Kılıcı Düellosu”nu spor dalı olarak kabul etti.

Kareografi, kata ve dövüş disiplinlerinden oluşan yeni spor branşında boğucu bir elektrik sesi çıkaran LED aydınlatmalı kılıçlar ile üç dakika süren mücadele yapılacak.

Zorro ve Üç Silahşörlerden Sonra Sıra Star Wars’ta

Gençleri spor yapmaya özendirmek için ışın kılıçlarını spor dalı olarak kabul ettiklerine belirten Fransa Eskrim Federasyonu Genel Sekreteri Serge Aubailly, “Gençler arasında bugün gerçek bir sağlık problemi var. Onlar neredeyse hiç spor yapmıyor, sadece baş parmaklarıyla egzersiz yapıyorlar. Onları koltuklarından kaldırıp bir spor yaptırmak çok zor hale geldi” diyor. Geçmişte de Zorro ve Üç Sİlahşörler gibi filmlerin eskrim sporunun cazibesini arttırdığını hatırlatan Aubailly, ışın kılıçlarıyla modern teknoloji ve spor arasında bağlantı kurduklarını söylüyor.

2024 Olimpiyatlarına Yetişemeyecek

Fransa’da eskrim spor dalında 80 kulüpte toplam bin 137 üye bulunuyor. Federasyon ışın kılıcı ile bu rakamı iki yıl içinde ikiye katlamayı planlıyor ancak 2024’te Paris’teki Olimpiyat Oyunları’nda ışın kılıcıyla düello sporunun kategoriler arasına girme ihtimalinin olmadığı belirtiliyor.

Bakalım Fransa Eskrim Federasyonu’nun öncülük ettiği ışın kılıcı düellosu gençlerden hangi Obi-Wan Kenobi, Luke Skywalker ya da Darth Vader‘ları çıkaracak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Rogue One: A Star Wars Story Filminin Yapım Notları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.