Haberler

Peter Jackson, Weta Digital’ı Unity’ye 1.625 Milyar Dolara Sattı

Animasyon ve bilgisayar oyunları için kullanılan en ünlü motorlardan Unity, Yüzüklerin Efendisi ve Avatar gibi filmlerin Oscar ödüllü görsel efekt şirketi Weta Digital‘ı araçları ve ekibiyle birlikte kendi bünyesine kattı.

Weta Workshop’un sevdiğimiz birçok filmin konsept tasarımlarını yapıyor. Örneğin dekorlar, heykeller, kostümler, figürler ve konsept çizimler yarattıklarından bahsetmiştik. Eylül ayında Yüzüklerin Efendisi 20. yıl etkinlikleri için konsept çizimlerini paylaştıklarında Weta’yı da tanıtmıştık. Weta Workshop hakkındaki yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Şirketin bahsetmediğimiz kardeşi ise Weta Digital adlı görsel efekt şirketiydi. Şirketin Yüzüklerin Efendisi üçlemesi, Avatar, King Kong ve The Jungle Book ile görsel efekt dalında 6 adet Oscar‘ı var. Ayrıca Oscar almayan birçok başka çalışmaları da var. Mesela The Suicide Squad ve Game of Thrones bunlardan ikisi. İşte bu kalitedeki eserlerin görsel efekt kod paketleri ve araçları artık Unity’e dahil olacak. Unity, Weta Digital’ı Peter Jackson’dan 1.6 milyar dolar karşılığında satın aldı. Fakat ekibi dağıtmayarak Unity’nin altında bir ekip olarak korumaya devam edecekler.

YouTube player

Weta Digital

Weta Digital, sinema ve televizyon için CGI teknolojileri geliştiren bir ekip. Görsel efekt araçları geliştirmek üzerine çalışıyorlar. Yani diyebiliriz ki Weta Workshop’un hayal ettiklerini Weta Digital gerçekçi efektlerle ekranlarımıza taşıyor. Ancak bu iki şirket ortak projeler yapsa da birbirinden tamamen bağımsızlar. Bu yüzden Weta Digital’ın Unity’e geçmiş olması Weta Workshop’u etkileyen bir durum değil.

CGI ve görsel efekt (VFX) açısından ekibin yaptığı şey aslında görsel detayların modellenmesi. Yani rüzgar estiğinde tüylerin gerçekçi bir şekilde nasıl hareket edeceğinin kodlanması gibi şeyler. Ya da bir trolün yumruk atarken kaslarının nasıl gerileceğini modellemek. Tabii bu konu üzerine çalışan birçok önemli şirket var. Disney, Pixar gibi animasyon stüdyoları bu işin öncüleri arasında. Unity ve Unreal gibi oyun motorları da animasyon ve görsel efekt yapımında hayli sık kullanılıyor. Fakat bu haberin güzel olan yanı şu: Bu zamana kadar Disney ve Pixar gibi Weta Digital da kodlarını kendi projeleri için saklıyordu. Şirketin Unity’e dahil olması ile bu özel animasyon paketleri artık Unity kullanıcılarına da açık olacak. Böylece animasyon ya da oyun yapımı ile ilgilenen herkes Oscar seviyesindeki görsel efektlere erişebilecek. Unity’nin Weta’ Digital’dan edindiği araç ve paketleri de bu listeden inceleyebilirsiniz.

Weta Digital’ın araç ve imkanları bize hayallerimizde yaşayan dünya ve yaratıkları gerçeğe aktarma imkanı verdi. Unity ve Weta Digital sanatçılara ve görsel tasarımla ilgilenen herkese yaratıcı ve güçlü araçlar sağlayacak. Hevesli yaratıcılara Weta Digital’ın teknolojilerini sunmak büyük bir fark yaratacak. Unity de bu vizyonumuzu hayata geçirecek.

Sir Peter Jackson (Weta Digital’ın ortak kurucusu ve Yüzüklerin Efendisi yönetmeni).

Unity

Unreal Engine ile birlikte en ünlü oyun motorlarından biri olan Unity yalnızca oyun geliştirme amacıyla kullanılmıyor. Her iki oyun motoru da animasyon yaratımını destekliyor. Örneğin size Unreal Engine ile hazırlanan bir Star Wars KOTOR animasyonunun gelmekte olduğunu söylemiştik. (Çıkış tarihi yine gecikti bu arada). Unity de benzer şekilde oyun ya da film animasyonları yaratmaya imkan veriyor. Şimdi Weta Digital’ın araçlarına da sahip oldular. Bu da demek oluyor ki Unity kullanıcıları Oscar seviyesinde animasyon ve oyun grafikleri yaratabilecek. Unity’nin sağladıkları imkanlar genişleyecek, daha da kaliteli ve kolay kullanılır olacak. Unity ile kodlanmış oyun ve animasyonlar da artık sinema filmi seviyesinde olacak. Bu anlaşma herkes için kazançlı gibi duruyor.

Endüstriye liderlik eden Sir Peter Jackson’ın dehasını ve Weta Digital’ın muhteşem mühendislik yeteneğini dünyanın her yerindeki sanatçılara ulaştırmaktan çok mutluyuz. Unity ve Weta Digital’ın araç ve teknolojilerinin birleşimi dünyanın en ikonik filmlerinin sahnelerini yeni jenerasyonlar için erişilir kılacak.

John Riccitiello (Unity’nin CEO’su ve başkanı)

Unity ile yapılan oyunlardan bazılarını sizler için listeleyelim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.