Sinema Haberleri

Tenet’te Çok Az Görsel Efekt Kullanılmış

Christopher Nolan imzalı Tenet, yakın bir zamanda vizyona giriş yapacak. Nolan’ın açıklamasına göre Tenet’te, klasik bir romantik komedi filminden bile daha az görsel efekt var.

Normal şartlar altında Temmuz ayı içerisinde vizyona girmesi beklenen Tenet, yaşanan pandemi yüzünden sürekli olarak ertelenmiş; son olarak da süresiz olarak ertelenmesine karar verilmişti. Ancak son açıklamalara göre Tenet, 26 Ağustos’ta ABD’den önce diğer ülkelerde vizyona giriş yapacak. 3 Eylül tarihinde de ABD salonlarında gösterilecek.

Bu yıl içerisinde sinema konusunda inanılmaz kesat bir yıl olduğu için Tenet’i, yılın ilk büyük yapımı olarak değerlendirebiliriz. Nolan’ın, Dunkirk’ten sonra vizyona girecek ilk filmi olan Tenet, zaman kavramına ilginç bir perspektiften bakan bir yapıda olacak.

Sağlam bir bilimkurgu aksiyon filmi olması beklenen Tenet, buna rağmen çok az görsel efekte sahip olacak. Nolan’ın çalışmalarına aşinaysanız zaten ünlü yönetmenin görsel efekt yerine pratik çalışmaları daha çok sevdiğini bilirsiniz. Bir patlama olacaksa ve bu patlama çok büyükse, Nolan için hiçbir zaman sorun olmamıştır. O patlama gerçekleşir.

Nolan’ın filmin görsel efekt konusundaki Collider’a verdiği açıklamasında oldukça ilginç bir not var. Ünlü yönetmen “Klasik bir romantik komedi filminden bile daha az görsel efekt içeriyor.” sözlerini kullanıyor. Filmin editörü Jennifer Lame’in açıklamasına göre filmde 300 kadar görsel efekt var.

Christopher Nolan’ın diğer filmleri ele alındığında Tenet, en düşük görsel efekt içeriğine sahip film olacak. Batman Begins 620, Inception 500, The Dark Knight Rises 450 adet görsel efekt kullanıyor. Örneğin, Avengers: Age of Ultron filminde 3000 üzerinde görsel efekt kullanılmış. Ne kadar az olduğunu daha iyi anlatabilmişimdir umarım.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.