Sinema Haberleri

Studio Ghibli, Çoğunluk Hisselerini Nippon Television’a Sattı

Son olarak Hayao Miyazaki‘nin animasyon filmi The Boy and the Heron‘u çıkaran Studio Ghibli, Japon yayıncı Nippon Television‘ın (NTV) yan kuruluşu haline geldi.

Studio Ghibli Nippon Television

Nippon Television, Studio Ghibli‘nin hisselerini satın alarak yüzde 42,3 oy hakkı ile en büyük hissedarı oluyor. Anlaşma kapsamında NTV‘den yöneticilerin Studio Ghibli‘nin yönetimine katılması bekleniyor.

Studio Ghibli‘den satışla ilgili olarak, “Studio Ghibli’de yönetmen Miyazaki Hayao artık 82 yaşında ve yapımcı Suzuki Toshio da 75 yaşında ve halefiyet konusu uzun süredir bir sorun teşkil ediyordu. Kurucu Miyazaki Hayao’nun en büyük oğlu ve kendisi de bir animasyon film yönetmeni olan Miyazaki Goro’nun adı birkaç kez Studio Ghibli’nin halefi olarak anıldı. Ancak Miyazaki Goro, Ghibli’yi tek başına taşımanın zor olacağına ve şirketin geleceğini başkalarına bırakmanın daha iyi olacağına inanarak bunu kesin bir dille reddetti.” açıklaması geldi.

NTV‘den yapılan duyuruda ise, “Nippon Television, Studio Ghibli ile değerlerine saygı duyarak uzun süredir devam eden bir ilişki sürdürdüğü için Studio Ghibli’nin ‘üretimini’ ve marka değerini kalıcı olarak koruyabileceğimizden emindik” denildi.

Bu arada hisse satışı sürecinin hikayesi tam da Japonlara özgü olarak kaplıcada başlamış. Geçtiğimiz yıl Nippon Television‘ın Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Mikuni Sugiyama ile bir kaplıca tesisinde bir araya gelen Studio Ghibli‘den Toshio Suzuki, Ghibli‘nin film yapmaya odaklanmaya devam edebilmesi için yönetim konusunda yardımcı olmaya istekli olup olmadıklarını sormuş. Bunun üzerine Sugiyama, ‘stüdyonun çalışmalarını desteklemeye devam etmek ve film yapacakları ortamı korumak anlamına geliyorsa’ diyerek bu konuyu olumlu bir şekilde değerlendireceğine söz vermiş.

Nippon Television, 1985 yılında Miyazaki Hayao‘nun Nausicaa of the Valley of the Wind adlı filminin Japon yayıncısıydı. Friday Road Show adlı sinema programı aracılığıyla Studio Ghibli eserlerini NTV‘de yayınlamaya devam etti. NTV ayrıca Miyazaki‘nin yönettiği bir başka film olan 1989 yapımı Kiki’s Delivery Service‘in yatırımcısı oldu. Ek olarak Japonya‘nın Mitaka şehrinde 2001 yılında açılan Ghibli Müzesi‘nin de kurulmasına destek verdi.

Bizi sosyal medya kanallarımız dışında Google News üzerinden de takip edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.