Oyun Haberleri

Steam, Resmi Olarak Çin’de Yasaklandı

Çin‘deki oyuncular, Steam‘in kara listeye alındığını belirtti.

2021 Şubat ayında Çin için özel açık beta yayınlayan Steam, Çin’de yaklaşık 10 ay dayanabildi. Geçtiğimiz gün itibariyle, Çin Hükümeti, Steam uygulamasını ve Steam resmi web sitesini kara listeye aldı. Açık beta için yayınlanan ve az sayıda oyun içeren marketin hala açık olduğu ancak resmi platform olan Steam Global‘in Noel Günü’nde ülke çapında çevrimdışı oluşu büyük tepki topladı.

Bu karar ne kadar ani olsa da, Çin Hükümeti’nin son 1 yılda ki aksiyonlarına gayet uyuyor. 15 Kasım’da Fortnite, Çin’de yasaklandı ve çocuklara haftada en fazla üç saat oyun oynama kısıtlaması getirildi. Ayrıca, ülkedeki kripto borsası ve işlemleri de yasaklandı.

CS:GO ve Dota 2’ye Ne Olacak?

Counter Strike: Global Offensive ve Dota 2, Çin’de en çok rağbet gören ve oyuncu başarımları ile dünyaca bilinen iki oyun olarak öne çıkıyor. Peki, bu iki oyun kısıtlamalardan payını alacak mı? CS:GO ve Dota 2, bu geniş kısıtlamalardan oldukça az etkilenecek. Bunula birlikte, Çin’de ki büyük kitleye güvenerek ayakta kalma planları yapan nispeten küçük geliştiriciler ve küçük çaplı oyunlar da Noel Günü alınan bu karar karşısında neredeyse iflas aşamasına geldi.

Bu karar Çin’de nasıl bir etki yaratacak ön görmek oldukça zor. Bazı kesimler, bu kısıtlamanın kaldırılacağını ve lokal bazlı önlemler alınacağını belirtirken, geliştiricilerin oyuncu kısıtlamasına rağmen hala satış yapabileceklerini ön görüyor. Aksi takdirde, Çinli geliştiriciler bu eylem karşısında aksiyon almak adına, yurt dışı ortaklıklar ile bu kısıtlamaların arkasından geçmeyi planlayabilir. Ancak, bu tam anlamıyla Çin Hükümeti’ni karşılarına almak anlamına gelebilir.

Peki sizce bu kısıtlamalar Çin için sürdürülebilir kararlar mı olacak, yoksa geri adım atılacak mı?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bethesda, Westworld Yapımcılarına Dava Açtı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.