Oyun Haberleri

Çin, Oyun Oynamaya Sınır Getiriyor

Gençlerin ekran başında çok fazla vakit geçirmeleri dünya genelinde büyüyen bir endişeyken, Çin’de yasa düzenleyiciler duruma müdahale ederek oyun alışkanlıklarını kontrol etme çabasına girdi. Çin hükümeti, çocukların ve gençlerin bilgisayar oyunu oynayarak geçirdikleri vakti sınırlandırmayı planlıyor.

Çin’in Ulusal Basın ve Yayım Müdürlüğü tarafından duyurulan düzenlemelere göre 18 yaşın altındaki kişiler, akşam 10 ve sabah 8 arasında oyun oynayamayacak.

Video Oyunlarının Sosyal Becerileri Arttırdığı Tespit Edildi

Chip.com.tr’nin New York Times’tan (NYT) aktardığına göre, hafta içerisinde günde 90 dakika ve hafta sonu ve tatillerde de günde 3 saat ile sınırlandırılacak. Diğer kuralların arasında ise gençlerin kendi gerçek isimlerinin kullanmalarının zorunlu tutulması ve oyun içi silahlar ve giysiler gibi indirilebilir içerikler için ne kadar para harcayacaklarının sınırlanması bulunuyor.

Çinli görevliler, gençler arasındaki video oyun bağımlılığı oranı ile mücadele edilmesi gerektiğini, bu sorunun göz bozukluklarına ve akademik performans düşüşüne sebep olduğunu söylüyor.

Bilgisayar Oyunlarının Sizleri Sağlıklı ve Akıllı Yaptığını Gösteren 11 Bilimsel Gerçek

Ancak harcanan fazla zamanın bağımlılık olarak tanımlanması konusunda da uzmanların tartışmaları sürüyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) “oynama bozukluğu” teşhisini geçtiğimiz yıl tamamladı ancak net bir teşhis kriterinin bulunmaması yüzünden psikologlardan eleştiri aldı.

İyisiyle Kötüsüyle Bilgisayar Oyunlarının İnsana Etkisi

Buradaki en büyük problemlerden biri nedensellik: Fazla oyun oynamak mı sosyal içe kapanma gibi davranışlara sebep oluyor, yoksa sosyal problemlerin karşısında mı oyunlar bir başa çıkma yöntemi olarak kullanılıyor.

Kaynak: Chip, New York Times

İlginizi Çekebilir  Vampire the Masquerade Oyununu Online Oynayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu