Oyun Haberleri

Microsoft, Konami ve Sega’yı Bünyesine Katmak İstiyor!

Yepyeni bir haber oyun sektörünü heyecanlandırdı. Microsoft, Japonya pazarındaki nüfusunu artırmak amacıyla ülkenin en önemli iki oyun stüdyosunu almayı düşünüyor.

Yeni nesil konsol çağına 2020 sonu itibariyle girmiş bulunuyoruz. Bir yanda PlayStation 5, öte tarafta Xbox Series X ve S modelleri var. Konsollar büyük beklentilerle gelmiş olsalar da şu aşamada içerik açısından sıkıntı yaşadıkları aşikar. Sony’nin parça yetersizliğinden ötürü PlayStation 5 üretimine yetişememesi büyük bir problem. Diğer tarafta da konsola özel içerik konusunda pek atik davranamayan Xbox Series X var.

Böyle kötüymüş gibi anlattık ancak konsolların iyi tarafları da ağır basıyor. PS5’in Dualsense teknolojisi çok uzun yıllar boyunca konuşulacak gibi. Microsoft cephesi ise oyun sektöründeki atılımlarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Sadece Game Pass üyeliği bile sürekli gündemde. Üstüne üstlük, yakın zamanda Bethesda‘yı da güçlerine katan Microsoft, Game Pass kütüphanesini de büyütmeyi başardı.

İlgili Makaleler

Tüm bunlar olurken, Microsoft, dünya pazarındaki önemli noktalarını sağlamlaştırmak için yatırım arayışında bulunuyor. Yakın bir tarihte Microsoft’un, Sega‘yı alacağı yönünde söylentiler çıkmıştı. Bu oyun devinin yanında Konami‘nin de ismi anılmaya başlandı.

Microsoft, Neden Konami ve Sega’yı Satın Almak İstiyor?

Technopat.net adresinde genişçe yer verilen habere göre Microsoft, Japonya’daki pazar payını artırmak için Sega ve Konami’yi satın almayı planlıyor. Ortada henüz resmi bir gelişme yok fakat söylentiler bir hayli kuvvetli. Xbox Series X, ABD ve Çin gibi pazarlarda öncelikli olarak satılırken, Japonya pazarında PS5’in arkasında kalmış durumda. Microsoft, bu durumu değiştirmek için bir hamle yapmayı planlıyor olabilir.

Satın almayı planladığı firmalardan Sega ismi bana oldukça makul geliyor. Yılların eskitemediği Sega, bir ara yerinde sayıyordu ancak şu aralar yeniden şahlanmanın eşiğinde diyebiliriz. Yıllar evvel konsol savaşlarından elini eteğini çeken Sega, Microsoft sayesinde Xbox Series X sayesinde bu alanda ilginç işler çıkarabilir.

Konami, uzun yıllardır Paçinko makineleri üretiyor ve yatırımlarını bu sektöre kaydırmış durumda

Madalyonun öteki yüzündeyse Konami var. Açıkçası Microsoft satın alacak bütçeyi sunsa bile Konami böyle bir anlaşmaya imza atar mı bilemiyorum. Konami, oyun sektöründe kendince farklı yatırımlara dönüş yapmış bir firma haline geldi. Freemium mobil oyunlar ve Japonya’nın meşhur Paçinko makinelerine kafayı takmış durumdalar. Microsoft, Konami’yi satın alsa bile ne yapacak ki sorusu biraz ağır basıyor.

Bu söylentiler sonunda ne çıkacak oldukça merak ediyorum. Önemli atılımlara imza atan Microsoft, bünyesine kattığı firmalarla oyun sektöründe devasa bir konuma yükselmeye başladı. Yazdıklarımız, düşüncelerimiz bir yana; eğer Sega ve Konami’yi satın alırlarsa, işin rengi ciddi anlamda değişmeye başlar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.