Oyun Haberleri

Hasbro Eski Transformers Oyunlarının Geri Dönmesini İstiyor, Ancak Activision Kodları Kaybetmiş Olabilir

Xbox 360 ve PlayStation 3 dönemi Transformers oyunlarını günümüz platformlarında yayınlamak isteyen Hasbro‘nun hevesi kursağında kaldı. Çünkü görünüşe göre Activision Blizzard oyunları kaybetmiş ya da nerede saklandığını bilmiyor.

Transformers: War for Cybertron

Transformers: War for Cybertron, Haziran 2010’da piyasaya sürülen ve çok beğenilen bir üçüncü şahıs nişancı oyunuydu. 2012 yılında Transformers: Fall of Cybertron, 2014’te de Transformers: Rise of Dark Spark adlı iki devam oyunu gelmişti. Bu oyun üçlemesi, Megatron ve Optimus Prime gibi serinin popüler karakterlerin kökenleri hakkında kendi hikayelerini anlatırken, farklı araçlara dönüşme yeteneğini de içeren bir dövüşe sahipti.

Ne var ki, Activision tarafından yayınlanan tüm bu Transformers oyunları, 2018 yılında dijital mağazalardan kaldırıldı. Bu durumun değişmesini isteyen Hasbro, oyunların Activision tarafından bulunması halinde Xbox Game Pass‘e mükemmel bir uyum sağlayabileceklerini düşünüyor.

Hasbro‘dan Transformers World 2005‘e yapılan bir açıklamada, “Ne yazık ki, Activision oyunların hangi sabit disklerde olduğundan emin değil. Bir şirket bir şirketi yediğinde, o da bir şirketi yediğinde bazı şeyler kayboluyor ve bu çok sinir bozucu. Bu oyunları insanların oynama şansı bulması için geri istiyoruz.” denildi.

Aslında olayın başlangıcı Hasbro‘nun Gamer Edition figürleri projesi ile oldu. Oyuncak firması, tasarımcıların oyuncaklarda yeniden yaratmak istedikleri belirli ayrıntıları bulması için eski oyunları orijinal platformlarına yüklemeleri ve oynamaları gerektiğini Activision‘a bildirdi. Hasbro‘dan süreç hakkında, “Activision bulamadığı için World of Cybertron’a kendimiz ulaşmak zorunda kaldık, onun yerine konsept resim göndermeye devam ettiler, biz de bunu istemedik. Eski bir bilgisayar açtık ve hepsini oradan kopyaladık. Bu bir öğrenme deneyimi ve uzun bir hafta sonuydu, çünkü sadece oyuncakları doğru yapmak istiyorduk, bu yüzden böyle yaptık.” açıklaması geldi.

Activision CCO’su Lulu Cheng Meservey, günler sonra, yayıncının Transformers oyunlarının koduna her zaman sahip olduğunu ve hiçbir zaman kaybolmadığını sosyal medyadan paylaştı. Hasbro‘dan daha sonra yapılan açıklamada Transformers oyunlarının kaybolduğunu öne süren yorumların yanlışlıkla yapıldığı belirtildi.

Kotaku’ya göre; bu durum meseleleri açıklığa kavuşturmuş gibi görünse de hala bazı sorular var. Activision henüz oyunların kaynak kodunun nerede olduğunu gerçekten bilip bilmediğini teyit etmedi. Hatta, Hasbro‘nun eski oyunlara dayalı oyuncak modellerini geliştirirken neden oyunlara erişim için yardımcı olmadığı da bilinmiyor.

Öte yandan Hasbro ekibi, Xbox ve Activision arasındaki birleşmenin, insanların eski oyunları bulmak ve geri getirmek için tüm arşivleri ve her sabit diski kazmasına yol açacağını umut ediyor. Üstelik eski Transformers oyunlarının Xbox Game Pass için uygun seçimler olacağı görüşündeler. Siz ne dersiniz?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.