Oyun Haberleri

Graywalkers: Purgatory İstediği Bütçeyi Toplayabilecek mi?

graywalkers-purgatory-banner

Dreamlords Digital tarafından geliştirilen Graywalkers: Purgatory, bir çok RPG ve klasikleşmiş kıyamet sonrası oyun ögelerini bir araya getiriyor. Kickstarter projesi devam eden oyun istediği bütçeyi toplayabilecek mi?

Belli bir türe ait oyun geliştirmek oldukça zordur. Yeni karakterler, yeni görevler, harita, grafik arayüzü derken baştan yeni bir oyun tasarlanır. Elbette oyuncuların beklentilerinin de karşılanması gerekir. Bundan daha zor olanı ise birçok farklı elementi bir araya getiren oyunlardır. Karşımızda bunun en kanlı canlı örneği Graywalkers: Purgatory duruyor.graywalkers-purgatory-gorsel-001

Fallout, X-com, Jagged Alliance, İncil mitolojisi, kıyamet sonrası senaryoları, RPG, tur-tabanlı dövüş sistemi ve 4X esintilerini bir araya getiren Graywalkers: Purgatory, ilk başında çora gibi gözükebilir. Konu oyun pazarı olunca, bu kadar içeriği tek bir başlık altında toplamak her zaman olumlu sonuçlar vermeyebilir. Ancak Dreamlords Digital’in geliştirdiği yeni oyun, oldukça iddialı gözüküyor.

Hikayeye göre Cennet ve Cehennem arasındaki savaş dünya yüzeyine gelmiştir. Rupture adı verilen olay sonrasında, dünyadaki birçok denge bozulmuştur. Şehirler ortadan kaybolmuştur. Cennetin yüzünü daha önce gezip geçtiğiniz yerlerde görebilirsiniz. Aynı şekilde cehennemin sülfür dolu gazabı da, yeryüzündeki insanların üzerinde olacaktır.

Oyuncular Rupture adı verilen olay sonrasında başlayan bir hikayede birden fazla takıma öncülük ediyor. Bu noktada Civ ve Europa Universalis gibi oyunlardan aşina olacağınız 4X etkilerini göreceksiniz. Öte yandan sadece harita üzerinde toprak ele geçirip, kaynakları kullanmakla kalmayacaksınız. Savaşları da tur-tabanlı olarak canlandırabileceksiniz.

Geliştirici firma rahat bir tur-tabanlı savaş sistem için fazlasıyla çalıştıklarını belirtiyor. Oyunun grafiklerine baktığımızda, fazla doyurucu olmadıklarını göreceksiniz. Öte yandan bazı Artwork çalışmaları gerçekten çok iyi duruyor. Bu noktada oyunun mekanikleri üzerinde daha fazla durulmuş.

graywalkers-purgatory-gorsel-003Oyun hali hazırda Steam üzerinde Greenlight ışığını yaktı. Kickstarter projesi ise oyuna daha fazla içerik eklenebilmesi için açıldı. Oyuncular Graywalkers: Purgatory ile birlikte birçok farklı sınıf ve ırkı tecrübe edebilecek.

Oyuncular başta İnsan olmak üzere birçok farklı Melez ırkla oyuna dahil olabilecek. Yarı-iblis Cambion, yarı-melek Nephilim, yarı-vampir Dhampir ya da yarı-kurtadam Wolfkin arasından seçim yapılabilecek. Eğer oyun istediği bütçenin üzerine geçerse Faechilde isimli yarı-periler ve Hunterborne isimli yeni bir ırk da Graywalkers’a eklenecek.

Sınıf düzeni ise klasik RPG oyunlarından biraz farklı şekilde dizayn edilmiş. Ancak çoğu kulağa aşina gelen isimler: Tech, Diviner, Adventurer, Agent, Armsman, Arcanist, Martialist, Scout, Soldier ve Slayer sınıfları bulunuyor. Oyuncular bu sınıflardan yeni karakterler oluşturarak takımlarına katacak ve Path adı verilen özellik ağacı ile de güçlerine güç katabilecekler.

Graywalkers: Purgatory, işin özünde kulağa çok karmaşık gelebilir. Öte yandan oyuncunun keşfedebileceği birçok içerik sunulacak. Oyunun piyasaya sürülmeden önce neye benzediği konusunda kafamda pek fazla detay oluşturamıyorum. Kendi açımdan söylemek gerekirse, oyunun çıkmasını bekleyeceğim.

graywalkers-purgatory-gorsel-002

Neden diye soracak olursanız, bu kadar çok elementi bir arada barındırmak, tek bir oyun için oldukça zordur. Tek bir markanın, birden fazla, farklı türlerde oyunları olabiliyor. Ancak bu kadar fazla etkiyi bir arada barındıran, bağımsız bir oyunun iddiası ne kadar yüksek olursa olsun, ortaya çıkacak sonuç kalpleri kırabilir.

Oyunun Kickstarter sayfası 40.000 dolarlık bütçenin, 25.000 dolarlık kısmını toparlayabilmiş. Önlerinde 2 haftadan kısa bir süre kaldı. Dilerseniz oyunun demo sürümünü buradan indirip, inceleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak ya da destekçi olmak isterseniz, Kickstarter Sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  HEX: Shards of Fate ile Kart Oyunu RPG ile Buluşuyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.