AYBABTUOyun Haberleri

Fallout 76’nın Detayları Açıklandı

Nükleer tutkunları 30 Mayıs’ta Fallout 76 duyurulduğundan beri bu anı bekliyorlardı. E3 Konferansı’nda Bethesda, Fallout 76’nın detaylarını duyurdu. Sahneye Bethesda’nın yöneticisi Todd Howard çıktı ve E3’te Fallout 76’yı kendisi anlattı. İşte detaylar!

Hem duyurda yayınlanan fragmandan hem de sonrasında kulağımıza gelen söylentilerden oyunla ilgili tahminlerimiz vardı. Şimdi artık söylentilerden fazlası, resmi bilgiler var ve bu bilgiler, söylentilerin doğru olduğunu kanıtladı.

Fallout 76’da Neler Göreceğiz?

Fallout 76, ilk yayınlanan fragmanda fonda çalan Batı Virginialı sanatçı John Denver’ın müziği ile bize yer konusunda ipucu vermişti ve yanılmadık. Oyun, ABD’nin doğu sahilinde yer alan Batı Virgina’da geçecek ve oyunun haritası Fallout 4’ün tam 4 katı büyüklüğünde olacak. Fallout 76, Fallout tarihçesinin en eski dönemde geçen oyunu olacak ve 2077 yılında yaşanan Büyük Savaş’a en yakın tarihte geçen oyun olacak.

Fallout hakkında her şey

İlk önce yayınlanan fragmana hep birlikte bakalım.

Oyuna Vault 76’da başlayacağız ve 25 yılımızı orada geçirdikten sonra Reclamation Day (Islah Günü) geldiğinde artık Vault 76’nın kapısı açılacak. Sonunda doğası, yeşillikleri(!), kasabaları ve hükümet sırlarıyla ünlü Batı Virginia topraklarına kendimizi atacağız.

Oyunda Batı Virgina’ya has yaratıklar göreceğiz. Şahsen en çok görmeyi beklediğim yaratık Mothman olacak. Mothman, 1966 yılında Batı Virginia’da görüldüğü söylenen ve halen o bölgenin efsanesi olan bir yaratık. Yarasa kanatlarına benzer kanatlara sahip, 2 metre boyunda bir insan görünümündedir. Buna rağmen Güve Adam anlamına gelen Mothman ismi verilmiştir. Mothman, ismini o yıllarda televizyonda çok popüler olan 1966 yapımı Batman dizisindeki karakterden alır.

Bunlar dışında daha önce görmediğimiz yeni yaratıklarla da karşılaşacağız. İsmini bildiklerimizden bazıları Sloth (dev bir tembel hayvan), Grafton, Scorchbeast. Bazılarından da görüntüler yayınlandı.

Grafton

Fallout 76, Online Hayatta Kalma Oyunu OLACAK!

Kulağımıza gelen bu söylenti, ilk kez arkadaşlarımızla Wasteland macerasını yaşayabilme ihtimalimizi güçlendiriyordu ve bu doğrulandı. Fallout 76, önceki her Fallout oyununda olduğu gibi bize güzel bir hikaye sunacak ancak artık her oyunun artık online olduğu düşünüldüğünde Fallout serisinin de bundan uzak kalması beklenemezdi.

Fallout 76’yı hem tek oyunculu bir macera şeklinde hem de arkadaşlarımızla oynayabileceğiz. Todd Howard, “Bu fikir 4 sene önce aklımıza gelmişti,” diyor.

Online kısımda yüzlerce veya binlerce oyuncuyla birlikte olmayacağız. Todd Howard’ın söylediğine göre, “Burası post-apokaliptik bir dünya ve hayatta kalan binlerce kişi yok. Bu nedenle online bölümde sadece düzinelerce kişi bir arada olacak.”

Yayınlanan görüntüler bize Left 4 Dead tarzında bir co-op oyun sisteminin bu online yapı içerisinde olacağını gösteriyor. Dilerseniz arkadaşlarınızla (sanırım max. 4 kişilik grup), dilerseniz de tek başınıza Wasteland’de hayatta kalmaya çalışacaksınız.

Fallout 76’da Yerleşim Yeri Kurma

Fallout 4 ile kendi kasabamızı inşa etme sistemiyle tanışmıştık. Varolan kasabalardan birisini ele geçirdiğimizde orada evler, atölyeler ve hatta küçük dükkanlar kurabiliyorduk. Burada sistem biraz daha gelişmiş. Artık bir yere yerleşmek için orada bir yerleşim yerini ele geçirmemize gerek yok. Uygun bir yer bulduğumuzda hemen oraya yerleşebiliriz.

İlk kez Fallout 76’da göreceğimiz ve yine Vault-Tec tarafından geliştirilmiş olan C.A.M.P. (Construction and Assembly Mobile Platform) ile bulduğumuz uygun alanı bir yaşam merkezi haline getirebileceğiz. Böylelikle hem hikaye modunda hem de online bölümde stratejik yerlere yerleşim alanları kurabileceğiz.

C.A.M.P. sayesinde arkadaşlarımızla ortak geliştirebileceğimiz ve barınabileceğimiz yaşam alanlarına sahip olacağız. Yakınımızda komşularımız dahi olabilecek. Hatta alana gelen yaratıklara karşı yerleşim yerlerimizi hep birlikte savunabileceğiz.

Savaşın yakın bir zaman sonrasında geçen Fallout 76’da C.A.M.P. isimli yerleşim yeri kurma aletini göreceğiz ama daha önceki oyunlarda, yani Fallout 76’nın tarihsel olarak sonrasında geçen oyunlarda bu aleti hiç görmedik. Acaba bu aletin akıbeti ne oluyor? Yani sonrasında yok ediliyor gibi bir şey mi var bilemiyoruz ama sadece bu alet bile tarihsel çelişkilere sebep oluyor.

Batı Virginia’ya Yerleştirilmiş Nükleer Füzeler

Bethesda ekibi online deneyime biraz daha eğlenceli tatlar eklemek istemiş belli ki. Bu nedenle bölgenin belirli yerlerine nükleer füzeler ve ateşleme istasyonları yerleştirmiş. Arkadaşlarınızla gezerken etraftan toplayacağınız bazı anahtarlar ile bu füzeleri aktif edebileceksiniz.

Sonuç olarak haritanın istediğiniz bir yerine nükleer füze atabileceksiniz. Tabii bu füzeler oyunu da biraz değiştirecek.

Füze attığınız yerde yaşam değişecek. Öncesinde bir yerleşim yeri varsa artık oraya gittiğinizde yıkıntılar ve radyasyon bulacaksınız. Fakat anlatılan bir şey var; nükleer bombanın düştüğü yerlerde çok özel eşyalar bulabileceğiz. Bu eşyaları bulmak uğruna her yeri radyasyonla kaplamak istediğimize emin miyiz acaba?

Fallout 76 Power Armor Edition (Collector’s Edition)

Fallout 76 da tabii ki bir Collector’s Edition ile karşımıza çıkacak. Fallout 4’te Pip-Boy verilmişti. Bu sefer ise T-51 Power Armor başlığı bu koleksiyon sürümünde oyunculara sunulacak. Bu başlık kafaya giyilebiliyor ve kafa lambası da çalışıyor.

Kutudan sadece başlık çıkmayacak ayrıca geceleyin fosforlu şekilde parlayan bir harita ve 24 adet plastik Fallout minyatürleri de çıkacak. Ayrıca çok da güzel bir çanta da bu set içerisinde yer alıyor.

Bu kutuyu ön sipariş vererek B.E.T.A. (Break-it Early Test Application) adı verilen betaya da kayıt olarak oyunu önceden test etme şansı bulacaksınız. Biliyorsunuz Bethesda’nın en büyük problemi oyun çıkışlarında yaşanan buglar. 

Fallout 76 Collector’s Edition’ın fiyatı 199$ olarak açıklandı. Şu anda sadece ABD’de satışta. Ülkemize gelir mi bilemiyoruz.

Fallout 76’nın Çıkış Tarihi

Oyunun çıkış tarihi de sonunda duyuruldu. Todd Howard, oyunun 14 Kasım 2018 günü PC, Xbox ve Playstation 4 için yayınlanacağını duyurdu.

Biz de heyecanla bekliyoruz.

Dilerseniz Bethesda’nın E3 basın konferansının Fallout 76 ile ilgili kısmını buradan izleyebilirsiniz. Çok güzel görüntüler de konferansta yer aldı.

İlginizi Çekebilir  Monster da Teknoloji ve Oyun Devleri Arasında Yerini Aldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu