Oyun Haberleri

EVE Online Oyuncularından COVID-19 Araştırmalarına Büyük Destek

Tek bir server üzerinden yüz binlerce oyuncunun oynadığı EVE Online, yine eşi benzeri görülmemiş bir ilke imza attı. COVID-19 araştırmaları için yapılan insan gücü desteği sayesinde, bilim insanlarının üzerinden 330 yıl sürecek bir araştırmanın yükünü aldılar!

EVE Online, gerçekten bambaşka bir dünya. Oyuncularının kendi ekonomik sistemlerini kendi oluşturdukları, fraksiyonların NPCler tarafından değil; yine oyuncuların kendileri tarafından kurulan ve ara sıra aralarında devasa savaşlara imza atılan bir oyun.

Zamanında oyunla sıkı fıkı olan bir tanıdığımın bana kanca atmaya çalışmasından zor kurtulmuştum. World of Warcraft bağımlılık yaratıyor diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. EVE Online gerçekten kendi çıtasını hep daha da yukarıya taşıyan bir oyun oldu.

Screenrant‘te yer alan habere göre EVE Online, COVID-19 için yapılan araştırmalara destek sağladı. Haliyle yine büyük bir alkışı hak etti. Project Discovery adı verilen mini oyun sayesinde, EVE Online oyuncuları, 330 yıl sürecek bir araştırmayı kısa süre içerisinde çözümlediler. Nasıl mı yaptılar?

EVE Online Oyuncuları Neden Bilimsel Bir Araştırmaya Destek Oldu?

Bu mini oyun aslında Human Protein Atlas isimli bir bilimsel araştırmanın arayüzü. Dış halkadan başlayan açık yeşil noktalar, merkeze doğru sıklaşmaya başlayıp sarı renkten, kırmızı bir hale bürünüyorlar. Oyuncular bu mini oyunu tamamlamak için kütlelerin etrafını belirgin bir çerçeveyle kapatarak bilim insanlarının COVID-19’un kan hücrelerindeki etkilerini araştırmalarına destek oluyorlar. Bu yolda toplamda 1.37 milyon analiz yapılmış.

Peki bunu neden mi yapıyorlar? Oyuncular analizleri tamamladıkça, oyun içerisinde kullanabilecekleri bazı ödüllere ulaşıyorlar. Eh bir de tabii bilim araştırmalarına destek olmanın verdiği başarı hissiyatı var. Son olarak da, onlar EVE Online oyuncuları…

Oyuncuların 330 yıllık bir yükü bilim insanların üzerinden kaldırmış olması ilginç bir noktayı da bizlere gösteriyor. Şu aşamada veri kontrollerinin insan gözüyle, dikkatiyle yapılması gereken ve içeriği yüzünden yüzlerce yıl sürecek araştırmaları bu şekilde çözümleyebiliriz. Bu tarz online oyunlar içerisine yerleştirilecek bilimsel araştırmalar, anketler, testler sayesinde bilim dünyasının işi kolaylaşırken, biz oyunculara da arada sırada oyunlar içerisinde farklı işlerle uğraşma şansı doğacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yeni Sohbetlerdeki Eski Özlemi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.