Oyun Haberleri

Bugün Disco Elysium’un İkinci Yıl Dönümü

Kimilerine göre tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi oyunlarından olan Disco Elysium bugün iki yaşına girdi. Oyunun 2 adet mağazası açıldı. Kim Kitsuragi’nin montu ve oyundan üretilen daha birçok ürünü bu mağazalardan alabileceğiz.

Disco Elysium sadece diyaloğa dayalı, neredeyse hiç dövüş içermeyen bir RPG oyunu. İzometrik oynananışı ile cRPG hissi verdiği halde dövüş içermemesi bazı oyuncuları hayal kırıklığına uğratmıştı. Diğer bazı oyuncular ise saatlerce süren konuşmaların ağırlığı altında ezilmişti. Fakat Disco Elysium RPG dünyasını sarstı ve yıllarca konuşulacak kalıcı bir iz bıraktı. Rol yapmayı karakterin ne düşüneceğini dahi etkileme ve seçme seviyesine çıkardılar. Oyunun yaratıcısı ve hikayesinin yazarı Robert Kurvitz ise daha ilk oyununda ustalığını konuşturdu. Ortaya çıkan şaheser oyuncunun duygularını alıp yerden yere vuran, ağlatırken güldüren, hiç sahip olmadığımız bir geçmişe özlem duyduran aşırı duygu yüklü bir deneyim olmuştu. Müzikleri, hikaye anlatıcısının tüyler ürperten sesi, tüm seslendirme sanatçıları, görselleri ve karakterlerinin derinliği ile Disco Elysium’u öve öve bitiremiyorum.

Disco Elysium’un İkinci Yıl Dönümü

İkinci yıl kutlamaları dahilinde Disco Elysium’un tüm platformlara çıkmış olduğu duyuruldu. PC, Switch, Playstation, XBox ve Apple Store üzerinden Disco Elysium’u satın alabiliyoruz. Üstelik bu hafta boyunca %45 indirimle. Bu da Steam üzerinden 33.5 lira olduğu anlamına geliyor. Eğer hâlâ alıp oynamadıysanız bu fiyatın hakkını bu kadar verecek oyun sayısının gerçekten çok az olduğunu söyleyebilirim.

İlginizi Çekebilir  Pillars of Eternity 2: Deadfire İçin Biraz Daha Bekleyeceğiz

Bugünü kutlamak amacıyla bir video yayınladılar, aşağıdan izleyebilirsiniz. Fakat oyunu oynamamış kişilerin deneyimini mahvedebileceğini söylemek lazım. Yani video spoiler içeriyor. Fakat zaten oyunu oynayıp bitirmiş kişiler de spoiler’dan kaçamayabilir. Zira birçok farklı seçeneğin sonucu olan sahnelerden bir kolaj içeriyor bu video. Hikayenin değişimini görmek açısından çok vurucu. Fakat gözlerinizi kapatıp spoiler yemeden sadece seslendirme ve müziklerini dinleseniz dahi bu video tüylerinizi diken diken edebiliyor.

YouTube player

Do you hear that? It’s the most pathetic applause in the world, Harry. Made of pity.

(Duydun mu? Dünya üzerindeki en içler acısı alkışlar bunlar Harry. Acıma hissinden yapılma.)

Mağazalar ve Hayranlar

Disco Elysium, ikinci yıl videosu ile duygularımızı altüst ederken yaptıkları duyuruyla cüzdanımızı da altüst edeceklerini gösterdi. Zira, Kim Kitsuragi’nin Bomber Jacket‘ı Estonya’da satışa çıktı. Bunun yanı sıra Thought Cabinet görsellerini içeren bir kravat ve tabii ki Horrific Necktie da satışa çıkan diğer ürünler arasında.

Za/Um ekibi mağazaların göreceği ilgiye göre stoğun arttırılacağını söylüyor. İki yıl içinde oyunun gördüğü ilgiden çok müteşekkir olduklarını da ekliyor. Gerçekten de hayranlar oyunun muhteşemliğini her fırsatta dile getirip birçok hayran yapımı ürün üretmişlerdi zaten. Bu hayran yapımlarından da kendilerini mutlu eden bazı örnekleri duyurularına eklemişler.

Za/Um’un Estonya mağazasının ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz. RCM defteri ve Horrific Necktie gibi ürünleri satan Disco Elysium’un İngiltere mağazasını ise buradan inceleyebilirsiniz.

Disco Elysium’un yaratıcısı Robert Kurvitz 22 Ekim’de Steam Digital Tabletop RPG Fest‘te 1 saatlik bir konuşma yapacak. O zamana kadar arka planda Saint-Saëns’te bulunan en küçük kiliseye dair bu şarkıyı çalabilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ergoth

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.