Oyun Haberleri

Bu Ay Çıkacak 10 İlgi Çekici Bilgisayar Oyunu – Eylül 2021

Eylül 2021 hem bağımsız oyun (indie) sevenleri mutlu edecek hem de beklenen bazı AAA oyunlara bizi kavuşturacak dopdolu bir ay. RPG’den maceraya, FPS’den puzzle oyunlarına her zevke hitap eden oyunları sizin için listeledik.

Listemizdeki oyunların tamamını Steam ve PC üzerinden oynayabilirsiniz. Oyunlardan bazılarını GOG ve Epic Games üzerinden de bulabilirsiniz. Ancak yalnızca bazılarını Switch, XBox ve PlayStation gibi platformlar üzerinden oynayabilirsiniz.

The Artful Escape (9 Eylül)

YouTube player
The Artful Escape Fragmanı

Annapurna Interactive bu ay Beethoven and Dinosaur ekibinin ilk oyununu yayınlıyor. İlk kez sahneye çıkacak olan Francis Vendetti, sahnede sergileyeceği kişiliğinin arayışına çıkar. Gitar dehası gencin psikedelik dünyalardaki bu yolculuğu bize rengarenk bir dünya vadediyor. Rock opera türündeki şarkılar ve oyunun görselleri ile ilginizi çekmeyi başaramadık mı? Lena Headey ve Carl Weathers‘ın da bu oyunda seslendirme yaptığını söyleyelim o zaman. Annapurna Interactive, What Remains of Edith Finch ile atıldıkları oyun sektörüne sanatsallık katmakta kararlı. The Artful Escape de görselleri ve müziğiyle tam bir Annapurna Interactive oyunu olacak gibi duruyor.

Oyunun resmi sitesini buradan inceleyebilirsiniz.

Webbed (9 Eylül)

YouTube player
Webbed Fragmanı

Spiderman oyunlarında web-swing yaparak New York’ta dolaşmaktan hoşlananlar buraya. Bu oyunda sevimli bir örümcek olarak oynuyoruz. Kâh ağımızı kurup bekleyeceğiz, kâh bizimle beslenen hayvanlardan kaçacağız. Bazen de su birikintilerinden kaçacağız. Bazen de kendimize bir yapraktan yaptığımız paraşüt ile etrafta süzüleceğiz. Örümceklerden korkanların bile karşı koyamayacağı bir sevimlilik var bu oyunda. Puzzle platformer oyunlarını sevenleri de memnun edecek mekanikler içeriyor.

Oyunun resmi sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

Life is Strange: True Colors (10 Eylül)

YouTube player
Life is Strange: True Colors Fragmanı

Life is Strange serisinin yeni oyunu True Colors da bu ay çıkıyor. Bu kez ana karakterimiz Alex Chen‘in garip özelliği diğer insanların duygularını görebiliyor olması. Duyguları kişilerin etrafını saran aura’nın rengi olarak algılıyor. Hatta yeterince odaklanırsa o duyguyu neden hissettiklerini dahi anlayabiliyor. Bu kez Colorado’nun Haven Spring kasabasının güzelliklerini keşfediyor olacağız. Muhtemelen sırlarını da tabii. Madencilik de yapılan bu dağ kenarındaki kasabada bizi yeniden duygusal bir macera bekliyor. Max burada olsa kesin fotoğraf çekmek isterdi zira manzaramız harika duruyor.

Oyun hakkında önceden yazdığımız tanıtım yazısını ve oynanış fragmanı haberimizi inceleyebilirsiniz. Resmi sayfasına da buradan erişebilirsiniz. Life is Strange: True Colors’ın Steam’deki fiyatı erken satın alma seçeneğiyle 369 lira.

Lost in Random (10 Eylül)

YouTube player
Lost in Random Fragmanı

Tim Burton‘ın animasyonlarından fırlamış gibi görsellere sahip bu oyun bizi Random Krallığı‘na sürüklüyor. Random, yani rastgele, halkının kaderini zarın sonucuna göre belirleyen kötücül bir krallık. Burada her çocuk 12 yaşına geldiğinde bir zar atarak kaderini belirlemek zorunda. Ancak Even (çift) ve Odd (tek) kardeşlerin şansları ne yazık ki onları farklı kaderlere sürüklüyor. Bu ayrılıktan 1 yıl sonra Even, kardeşi Odd’un tehlikede olabileceğine dair bir haber alıyor. Kaosun hüküm sürdüğü diyarlarda Even kendisine bir dost bulmayı başarıyor: Dicey. Böylece ikili Odd’u bulmak için diyarlar arası bir yolculuğa çıkıyor. Aksiyon macera türündeki Lost in Random, Zoink ve Thunderfull ekiplerinin birlikte yarattıkları bir oyun. Oyunun yayıncısı ise EA Games olacak.

Lost in Random’ın resmi sayfasını buradan inceleyebilirsiniz. Oyunun Steam’deki erken satış fiyatı 220 lira.

Deathloop (14 Eylül)

YouTube player
Deathloop Fragmanı

Bethesda ve Arkane Studios ortaklığıyla gelen Deathloop, Dishonored oyuncularına çok tanıdık gelecek ışınlanma özelliğini bu oyunda da kullanıyor. Bu oyunda Blackreef adasında zaman döngüsünde takılıp kalmış bir karakteriz. Her gece yarısında sürenin başa sarıldığı ve bu sebeple her gün aynı günü yaşadığımız bir macerayı oynuyoruz. Groundhog Day filmini anımsatıyor, evet. Fakat burada döngüyü kırmak için yapmamız gereken 8 farklı kişiyi geceyarısından önce öldürmek. Karakterimizin adı Colt ve biz bir suikastçiyiz. Ne yazık ki adadaki tek suikastçi de biz değiliz. Bu döngünün asla kırılmasını istemeyen Julianna da bizimle aynı mesleği icra ediyor.

Oyunun resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Deathloop Steam’de 299 liradan ön satışta.

Gamedec (16 Eylül)

YouTube player
Gamedec Fragmanı

Gamedec ile 22. yüzyılda sanal dünyalarda işlenen suçları çözmeye çalışan bir özel dedektifi oynuyor olacağız. Oyunun en öne çıkan özelliği yapacağımız tüm seçimlerin hem karakterimizi hem de düyamızı değiştirecek olması. RPG türündeki bu oyunda hiç dövüş olmayacağını da hatırlatalım. Tamamen metin odaklı bu oyun Cyberpunk ve polisiye seven, izometrik RPG’ler ile büyümüş FRP oyuncularına nostalji yaratmayı hedefliyor. Oyun Anshar Studios tarafından geliştiriliyor.

Oyun için yazdığımız tanıtım yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Eastward (16 Eylül)

YouTube player
Eastward Fragmanı

Nintendo‘nun piksel RPG’lerini sevenler buraya. Eastward, John ve Sam’in duygusal maceralarını anlatırken canavarlarla dolu zindanlara da yer verebilen bir oyun. Sam zıpır, heyecanlı ve büyülü bir genç kız. John ise aksi, huysuz ve orta yaşlı bir adam. İki karakteri birden oynayacağımız tek oyunculu bu macera birçok oyuna benzetiliyor. Oyun kimi zaman Studio Ghibli‘nin The Legend of Zelda ile birleşmesi olarak nitelendiriliyor. Kimi zamansa ana karakterlerin arasındaki ilişki Last of Us oyunlarının kulağını çınlatıyor.

Oyunun resmi sayfasını buradan inceleyebilirsiniz. Eastward’ın erken satış fiyatı %10 indirimle 36 lira.

I Am Fish (16 Eylül)

YouTube player
I Am Fish Fragmanı

I am Fish oyununda türümüz değişse bile daima bir balık olarak oynuyoruz. Birbiriyle çok yakın arkadaş olan 4 balığın birbirinden ayrılmasıyla başlıyor maceramız. Onları farklı evlerde, tek başlarına kaldıkları akvaryumlarda bırakan kadere yazıklar olsun. Tabii balıklarımız kaderlerine razı gelip oturmuyorlar, hayır. Kayıp Balık Nemo animasyonundaki akvaryum balıklarının ruhuna sahip kahramanlarımız hemen bir kaçış planı yapıyor. Tekrar bir araya gelmek için her şeyi yapabilirler, gözleri kararmış bir kere. Bir japon balığı, bir balon balığı, bir piranha ve bir uçan balıkın buluşma hikayesini oynayacağımız bu eğlenceli oyunun yapımcısı Bossa Studios. Yayıncıları ise Curve Digital.

Oyunun resmi sayfasını buradan inceleyebilirsiniz. I Am Fish’in fiyatı henüz belli değil, fakat demosunu indirip oynayabilirsiniz.

Toem (17 Eylül)

YouTube player
Toem Fragmanı

Herkes dönüp de eski fotoğraflara bakarak nostalji hissetmeyi sever. Fakat bunun için o fotoğrafları çekecek bir fotoğrafçı lazım, öyle değil mi? İşte o fotoğrafçı biziz! Toem, bir macera puzzle oyunu. Her biri elle yapılmış sevimli çizimleri ve karakterleri ile keyifli bir deneyim vadediyor oyun. Fakat puzzle’ların hızlıca çözülemeyeceği konusunda sizleri uyaralım. Başarılı her fotoğrafçı gibi, bazen o muhteşem kareyi yakalamak için bazen sabırla beklemek gerekir. Doğada yürüyüşe çıkınca durup çiçekleri koklamayı seven biriyseniz bu oyunu sevebilirsiniz. Toem, Something We Made’in ilk oyunu olacak.

Oyunun resmi sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

Sable (23 Eylül)

YouTube player
Sable Fragmanı

Grafiklerinin görsel tasarımı ile Sable, Steam’in demo haftasında en çok konuşulan oyunlardan biri olmuştu. Sable bu dünyada ne amaçla varolduğunu araştıran bir gencin hikayesi. O bu arayıştayken biz de onun mistik dünyasını keşfedeceğiz. Bu oyunun bence en cezbedici yanlarından biri de uçan motorumuz ile çölleri aşıyor olmak. Zira oyunun duyurulduğu 2018’den beri heyecanla beklenmesinin bir başka sebebi de Tatooine‘de keyifli bir yolculuk hissi veren bu özelliği. Shedworks’ün yarattığı ilk oyun olacak Sable’ı, Raw Fury yayınlayacak.

Oyunun resmi sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

Eylül 2021 Diğer Bilgisayar Oyunları

Yukarıda saydığımız oyunlar dışında ayın başında çıkmış olan oyunlar da var. İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz bu diğer oyunlardan da kısaca bahsedelim.

Lake

Lake ayın ilk günü çıktı. Şehrin stresinden kaçarak gittiği kasabada postacılık yapan bir genç kızı oynadığımız bu oyun için gelen ilk yorumlar olumlu yönde. Karakterin çok yavaş yürümesinden şikayetçi olan bazı oyuncular var. Bunun yanı sıra Firewatch oyununa benziyor beklentisiyle oynayıp beklentilerini karşılamadığından yakınanlar da var. Fakat stresli bir günün ardından ayak uzatarak sakin sakin oynayacağımız dinlendirici bir oyun olarak bakınca iyi yorumlar alıyor. Steam’de fiyatı 32 lira.

Rogue Spirit 2 Eylül’de çıktı. Bir ruh olarak oynadığımız bu oyunda düşmanlarımızın bedenlerini kontrol ederek savaşıyoruz. Kontrol ettiğimiz bedene sahip kişilerin dövüş yeteneklerini kullanabiliyoruz. Oyun erken erişimde olduğu dönemde savaş mekanikleri ve teknik sıkıntıları sebebiyle olumsuz yorumlar almıştı. Bu sebeple şu an olumluya yakın yorumlara sahip. Steam’de %10 indirimle 98 liraya satılıyor.

Kitaria Fables da bir Nintendo oyunu ve 2 Eylül’de çıktı. Japon oyunlarını seviyorsanız bu oyun da ilginizi çekebilir. Karakterlerimiz insansı vücutlara sahip sevimli hayvanlar. Oyun hem çitfliğinizde ürün yetiştirmenize hem de kılıcınızını yayınızı kuşanıp yaratıklarla savaşmanıza izin veriyor. Yorumları olumluya yakın olan oyunun fiyatı Steam’de %20 indirim ile 25 lira.

Son olarak FPS Shooter oyunlarını sevenler için bir oyunumuz var. Lemnis Gate 28 Eylül’de çıkacak. Oyunun mekanikleri ilginç duruyor. Yapımcıların söylediğine göre takımlar karşılıklı ve sırayla 25 saniyelik turlar oynuyorlar. Zaman bükebilme yetenekleri olan karakterler ise kendi turlarına geçtiklerinde zamanı geri alarak karşı takımın yaptığı hamleleri yok edecek aksiyonlara girebiliyorlar. Lemnis Gate Steam’de %20 indirim ile 25 lira.

Lemnis Gate

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ünlü Psikolog Peter Gray’den Bilgisayar Oyunlarına Farklı Bir Bakış

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.