Oyun Haberleri

Blizzard, Diablo İsim Hakları İçin Çizgi Dizi Köpeğine Karşı Önlemini Aldı

Blizzard Entertainment, yılların eskitemediği efsanevi oyunu Diablo isminin, Fox’un yeni çizgi dizisindeki bir köpekle karışmaması adına tüm önlemleri aldı.

İlginç bir başlık ve de ilginç bir giriş oldu biliyorum. Fakat haberin detaylarına girince daha da ilginçleşecek. Bunun sözünü verebilirim. Blizzard, U. S. Patent and Trademark Office (Birleşik Devletler Patent ve Lisans Ofisi) kurumuna özel bir dikkat notu yolladı. Notta yeni gelecek bir çizgi dizideki köpeğe karşı önlem alınması gerektiğini yazıyor.

Habere konu olan çizgi dizi köpeği Diablo

Hikaye şu ki, Fox için Housebroken için yeni bir çizgi dizi yayınlanacak. Bu dizide Honey isimli terapi köpeği yer alıyor. Honey’nin ona yardım edecek birçok hayvan dostu var. Bunlardan biri de Diablo isimli terrier cinsi bir köpek. Fox, karakterin korunması adına Diablo ismini lisanslamak için bir süre önce başvuruda bulunmuş. Durumun farkına varan Blizzard ise kendi oyunları olan Diablo ile çizgi dizideki köpek Diablo’nun karışmaması adına karşı bildiride bulunmuş.

Aynı burada, yani Türkiye’de olduğu gibi lisanslamanın ve patent almanın bazı önemli adımları var. Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden bir ismin haklarını koruma altına almak istediğinizde, bu markanın kapsamını belirlemeniz gerekiyor. Her kapsayacağı alan için ayrı belgeler hazırlamalı ve elbette ona göre de bir patent ödemesi yapmanız gerekiyor.

Blizzard Neden Önlem Almış?

Habere konu olan Kara Efendi, Terör’ün Efendisi, Kadim Kötülük, Ruhların Yokedicisi lakaplarına sahip Diablo

ABD’deki patent ofisi de aynı şekilde işliyor. Fox, Diablo isminin eğlence sektöründe ve gıda ile alakalı ürünlerde, ayrıca hediyelik eşyalarda kullanılması adına bir lisans başvurusunda bulunmuş. Diablo isminin haklarıysa (Artık nasıl bir kapsam altında bilemiyorum) 1996 yılından beri Blizzard’a ait. Blizzard, kendi markasının bir çizgi dizi karakteriyle karışmaması adına Patent ve Lisans Ofisi’ne uyarı bildirisi yollamış.

Konunun geri kalan detaylarına da yer vermek isterim ama sanki noterden çıkmış gibi hissetmemeniz adına kaynağını aldığımız ScreenRant sitesinin linkini buraya da bırakayım. İşin sonunda Patent ve Lisans Ofisi nasıl bir karar verecek bilemiyoruz, ancak ortada ilginç bir durum olduğu kesin.

FRPNET Discord

Dilerseniz siz de Discord kanalımıza katılabilir ve konu hakkında görüşlerinizi bildirip sohbet edebilirsiniz.

Kimse etrafını iblis ordusuyla çevirmiş, dünyaya hükmetmeye and içmiş Diablo ile terapi köpeği Diablo’yu karıştırmaz. Ama sonuçta marka bilinirliğini korumak, bu tarz büyük firmalar için önemli oluyor. Bol şanslar Blizzard!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Control ve Alan Wake Evreni Birleşiyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.