Oyun Haberleri

Bizden Duymuş Olmayın: PlayStation 5’in Türkiye Çıkış Fiyatı Belli Oldu

11 Haziran’daki lansmanla beraber PlayStation 5 konsoluna yakından bakma şansımız oldu. Ancak konsolun çıkış fiyatıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Uzun zamandır merak ettiğimiz PlayStation 5 gizemi geçen gün çözüldü. Birçok farklı oyunla tanıştırıldıktan sonra yeni nesil oyun konsolunun görüntüsünün de neye benzediğini görmüş olduk.

PlayStation 5 iki farklı modelde piyasaya sürülecek. Diskli ve Dijital olmak üzere iki farklı kasa tasarlandığı duyuruldu. Birçok kaynağa göre dijital kasanın 499 dolardan, diskli kasanın ise 599 dolardan satışa çıkacağı belirtiliyor. Amazon üzerinde fiyatlandırması bir ara gözüküp sonra kaybolan PlayStation 5’in çıkış fiyatının daha az olması beklenmiyor.

Tabii bu süreç bizi de ilgilendiriyor. Katma değer vergisi, TRT payı, konsollara yapılan zam derken ülkemizdeki fiyatını da merak ediyoruz. Henüz Sony PlayStation Türkiye tarafından bir açıklama gelmedi ancak içeriden sızan bilgilere göre elimizde bir fiyatlandırma olabilir.

Daha önce Webtekno’nun da yaptığı fiyatlandırma olasılıklarına göre PlayStation 5’in 7.000 ile 8.000 ₺ bandında olacağını sizlere aktarmıştık. Eylül ayından önce PS5 çıkarsa fiyatının 10.000 ₺ olabileceği dahi söyleniyor. Sonuçta halen oyun konsollarına uygulanan %50 vergi oranı devam ediyor olacak.

Bu sebepten ötürü PlayStation 5’in, Türkiye pazarına geç girmesi planlanıyor. KDV dahil fiyatıyla eylül ayından sonra pazar açıkarsa 7.300 ₺ etiket fiyatıyla tüketici elektroniği mağazalarında satışa sunulacakmış. Bu fiyat, disk konan konsol için geçerli olacak, Playstation 5 Digital Edition fiyatı halen belli değil. Ülkeye giriş fiyatı 3.060₺ olan konsolun vergiler eklendikten sonra fiyatı 7.300₺ oluyor.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta elbette dolar kurunun dalgalanma payı, zamlar ve patlaması beklenen olası küresel ekonomik krizin etkileri; Sony, küresel çapta bir firma olduğu için bizim gibi ufak çaplı pazarlara giriş yaparken dikkatli olmak isteyecektir.

Madalyonun öteki yüzünde de Microsoft’un fiyatlandırması var. Xbox Series X, PlayStation 5’ten çok önce tanıtıldı. Microsoft Türkiye’nin, ülkemize uyguladığı özel fiyat politikası nedeniyle Xbox Series X’in de uygun bir fiyatla pazara sunulması bekleniyor. Tabii uygun derken çok aşağılarda bir etiket fiyatı beklememek gerekiyor.

Sony, Microsoft’un Türkiye’de uygulayacağı fiyat politikasını bekliyor olabilir. Öte yandan küresel çaptaki en büyük pazarları olan Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya pazarı için fiyatlandırmayı neden açıklamadığı da büyük bir muamma.

Son olarak da yukarıda gördüğünüz gibi bir PlayStation 5 Limited Edition tasarımı bir tasarımcı tarafından paylaşıldı. Konsolun çıkışıyla beraber bu tasarımda bir konsol da oyuncularla buluşur mu bilemiyoruz ancak PlayStation 5 Miles Morales Edition oldukça güzel görünüyor. Sony, kendi çatısı altındaki ve diğer önemli AAA oyunlar için özel tasarım kasalar üretmeyi seven bir firma. Çıkışında da böyle bir kasa üreteceğini tahmin etmek kolay.

Tasarımsal açıdan bakıldığında üzerine ne giydirilse şahane duracağını da belirtmem gerek. 2 yıl evvel PS4 Pro sahibi olurken, tercihimi God of War Limited Edition’dan yana kullanmıştım. Yeni nesil konsolda da böyle bir çılgınlık yapabilirim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Hearthstone'un Oyun Direktörü Blizzard'dan Ayrıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.