Oyun Haberleri

Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear Ek Paketi Çıktı

baldurs-gate-siege-of-dragonspear-banner

Baldur’s Gate: Enchanced Edition oyununa Siege of Dragonspear ek paketi yayınlanacağını duyurmuştuk.

Uzun zamandır beklenen ek paketi Siege of Dragonspear en sonunda yayınlandı!

Eklentinin detaylarına inmeden önce satın alabileceğiniz paketlere bir bakalım;

Standart Edition – $19.99

İçinde sadece Siege of Dragonspear eklentisi mevcut. Ekstra bir içerik mevcut değil.

Digital Deluxe – $39.97

Siege of Dragonspear eklentisi haricinde içinde orijinal Baldur’s Gate oyununa ait tüm soundtrackler ile Sam Hulick tarafından bestelenmiş tüm Enhanced Edition ve the Siege of Dragonspear soundtrackleri de mevcut.

Collector’s Edition – $129.99

baldurs-gate-siege-of-dragonspear-collectors-edition

 • Özel bir kutu içinde Baldur’s Gate: Enhanced Edition ve eklentisi Siege of Dragonspear DVD’leri,
 • Baldur’s Gate, Baldur’s Gate: Enhanced Edition ve Siege of Dragonspear soundtrackleri,
 • Kılıç Sahili’nin (Sword Coast) haritası
 • Bence Duncan’ın Saha Raporu, birinci kalite deri kaplı bir deftere yazılmış. Bence Duncan, Baldur’s Gate’in güvenlik güçlerini oluşturan Flaming Fist örgütünün üst düzey komutanlarından biridir. Oyunda baş düşmanımız olacak Shining Lady lakaplı kadın ve ordusu hakkında yazdığı tüm raporları bu defterin içinde bulabilirsiniz. Defterin kapağında bir de istediğiniz zaman çıkartabileceğiniz bir para sikkesi gömülü. Bu sikkenin bir tarafında Cinayet Tanrısı Bhaal’ın sembolü varken diğer tarafında Dragonspear kalesinin sembolü bulunmakta.
 • Oyunun güncellenmiş kurallarının ve mekaniklerinin de eklendiği Baldur’s Gate Maceracı Rehberi’i spiral, sert kapak bir deftere yazılmış olarak geliyor.
 • Ucunda metal bir ejderha başı olan kolye
 • Kendi FRP oyunlarınızda kullanabileceğiniz 7 adet Baldur’s Gate temalı oyun zarı ve kesesi.

Siege of Dragonspear ek paketinde ne göreceğiz?

Pekala oyunumuza gelelim. Bu eklenti aslında Baldur’s Gate ve Baldur’s Gate II oyunlarının arasındaki boşluğu dolduruyor. İlk oyunun sonunda Bhaaldölü Saverok’u yendikten sonra olanları anlatıyor.

baldurs-gate-siege-of-dragonspear-resim

Baldur’s Gate şehri Saverok yenilse bile huzura kavuşamamıştır. Çünkü kuzeyden korkutucu söylentiler gelmektedir. Lakabı Shining Lady (Işıldayan Hanım) olan karizmatik bir komutan büyük bir orduyla birlikte şehrin kuzeyinde bulunan erzak kaynaklarını yağmalamakta, bölgenin yerlilerini zorla ordusuna katmakta ve Kılıç Sahili üzerindeki ticareti sekteye uğratmaktadır. Ancak kadının geçmişi hakkında hiçbir şey bilinmemektedir. Söylentiler doğru olabilir mi? Yoksa o da bizim gibi, bir tanrının çocuğu mu?

Oyunda Işıldayan Hanım’a adım adım yaklaştıkça babamızın, yani merhum Cinayetler Lordu Bhaal’ın yokluğunda bile gölgesini üzerimize düşürdüğünün farkına varıyoruz. Baldur’s Gate şehri bir kez daha bize bel bağlamış durumdadır. Ancak Işıldayan Hanım ile yüzleşmeden önce gerçekte kimin amaçlarına hizmet ettiğimizi de öğrenmek zorundayız…

baldurs-gate-siege-of-dragonspear-resim2

Gördüğünüz üzere bolca gizem barındıran bir senaryo bizleri bekliyor. Pekala şimdi gelelim teknik detaylara!

Yeni neler var?

Oyunumuzda yeni eşyalar ve yeni yan görevlerin yanı sıra bir de yepyeni bir sınıfımız var. Shaman! Shaman sınıfı oyunda çoğunlukla hem başka düzlemlerden hem de Faerun’da dolaşmakta olan doğa ve element ruhlarını çağırma üzerine yoğunlaşmış bir sınıf olarak karşımıza çıkıyor.

Oyunda tam 70 adet yeni bölge ve daha önceki oyunlarda görmediğimiz ancak Monster Manual kitaplarında bulunan bir yığın yeni yaratık mevcut.

Enhanced Edition ile gelen Neera, Rasaad ve Dorn karakterleri haricinde tam dört adet, oyun içinde grubumuza katabileceğimiz yeni karakter mevcut. Bu karakterler;

 • Captain Schael Corwin: Kendisi Flaming Fist örgütüne mensup son derece yetenekli bir okçu olarak karşımıza çıkıyor.
 • Voghiln the Vast: Kuzey’in soğuk topraklarından gelen ve pek çok görmüş geçirmiş olan cüce ozanımız.
 • M’Khiin Grubdoubler: Kendisi dişi bir goblin shaman. Halkının yöntemlerini reddedip kabilesini terk eden M’Khiin alışagelmedik şamanik büyüleriyle savaşın gidişatını değiştirebilecek gibi gözüküyor!
 • Glint Gardnersonson: Gnomların Kurnazlık ve İllüzyon Tanrısı olan Baravar Cloakshadow’un bir ruhbanı olan Glint, ruhban büyüleriyle içsel yeteneklerini birleştirip grubumuzu tehlikelerden korumaya çalışacak.

Baldur’s Gate Enhanced Edition oyunlarını oynayabileceğiniz tüm platformlar arasında multiplayer- çoklu oyuncu- desteği de getirilmiş durumda.

baldurs-gate-siege-of-dragonspear-resim3

Yeni mekanlar da var!

Oyundaki en egzotik ve önemli yeni mekanlar ise şöyle;

 • Fallen Temple Of Bhaal: Cinayet Tanrısı’na adanmış ancak düşmanları tarafından yağmalanmış bir yeraltı tapınağı.
 • Lost Kanaglym: Hafızalardan silinmiş büyük bir cüce şehri harabesi. Yerlatının derinliklerinde saklı ve bulunmayı bekliyor. Ancak fazla heyecanlanmayın. Meşum bir tarikat burayı mesken edinmiş durumda.
 • Dragonspear Castle: Oyuna adını da veren ve aynı zamanda Ejderha Mızrağı evreniyle “kısmen” aynı adı taşıyan –Dragonlance- kalemiz. Bu kale sırf bu oyun için yaratılmadı tabii ki. Aslında çok eski bir hikayesi var ve bugüne kadar bu kalede geçen pek çok macera modülü de yayınlanmış durumda. Kalenin hikayesine gelirsek;

Kalemiz yarı cüce Daeros Dragonspear tarafından, oyunumuz geçtiği tarihten yaklaşık 120 yıl önce 1255 DR yılında kurulmuştur. Daeros, oyunda da göreceğimiz Kanaglym şehrinde doğmuş ve büyümüştür.

Ancak Daeros’un baş düşmanı Ithtaerus Casalia kaleyi yok etmeye ant içmiş ve 1290 DR yılında alt düzlemlere portal açmıştır. Korkunç yaratıklar kaleye saldırmış ve kalenin savunucuları ya katledilmiş ya da kaçmak zorunda kalmışlardır. Aradan geçen yıllar boyunca kale pek çok farklı yaratık kabileleri tarafından ele geçirilmiştir. Gnoller, orklar, ogreler vb. Ancak kaledeki etkin güç genellikle hobgoblinler olmuştur. 1315 DR yılında Waterdeep ve Baldur’s Gate şehrinin birleşik orduları kaleyi bir güzel temizlemiş ve Savaş Tanrısı Tempus’a adanmış bir tapınak inşa etmişlerdir.

baldurs-gate-siege-of-dragonspear-resim4

Kalenin kara bahtı bitmemiş ve başta Zhentarim örgütü olmak üzere bir grup müttefik doğrudan Dokuz Cehennem (Nine Hells) düzlemine portallar açmış ve kale tekrar feth edilmiştir. Cehennem’den gelen şeytanlar da 1354 yılında kalenin kontrolünü ele geçirmiştir.

Kalenin etrafını Faerun’un en güçlü büyücülerinden biri olan Khelben’in dahi def edemediği kalıcı bir sis çevrelemiştir. Bu sis günümüze kadar ulaşmış ve varlığını korumaktadır.

1363 DR yılında şeytanlar zamanla çevredeki orklardan ve goblin soylarından büyük bir ordu kurmuş, üstüne büyük bir ejderhayı da büyüyle kontrol altına alarak saflarına katmışlardır.

Biz de tam bu zaman da devreye giriyoruz. Söylenenlere göre Işıldayan Hanım kalenin yönetimini içindeki bütün yaratıklarla birlikte ele geçirmiş. Biz de büyük orduları atlatıp kaleye gizlice girmenin yollarını bulacak ve Işıldayan Hanım ile yüzleşeceğiz…

 • Boareskyr Bridge: İsmi belki tanıdık gelecektir. Boareskyr Köprüsü, Türkçeye de çevrilen Unutulmuş Diyarlar Avatar Serisi’nde büyük bir önem arz eden bir köprüdür aslında. Burada sonradan tanrılığa yükselecek olan ölümlü insan Cyric, Cinayetler Tanrısı Bhaal ile düello yapmış ve Bhaal’ı katletmiştir. Bhaal’ın akan kanları nehre karışmış ve nehrin aşağı yönünü kirletmiştir. Bu yüzden civar bölgelerdeki yerel halk yeni bir lanetleme şekli yaratmış ve canlarını sıkan kişilere “git de köprünün batı tarafından su iç!” demişlerdir. Aradan geçen yıllar boyunca köprünün bir ucuna Cyric’in, diğer ucuna da Bhaal’ın heykelleri dikilmiştir. Oyunda bunları canlı olarak göreceğiz. Köprünün senaryomuzdaki önemi nedir, tam olarak bilemiyoruz. Biz de oynayıp göreceğiz.

Oyunumuz çıktı ve biz de oynamaya başladık. İleriki zamanlarda güzel bir incelemeyle karşınızda olacağız, beklemede kalın!

Oyunun ekran görüntüleri:

baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss2
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss3
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss4
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss5
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss6
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss7
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss8
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss9
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss10
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss11
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss12
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss13
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss14
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss15
baldurs-gate-siege-of-dragonspear-ss16

  Baldur’s Gate: Spear of Dragonsiege oyununu buradan sipariş verebilirsiniz!

  Bu İçeriğe Oy Verin

  İlgili Makaleler

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu

  Log In

  Forgot password?

  Forgot password?

  Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

  Your password reset link appears to be invalid or expired.

  Log in

  Privacy Policy

  Add to Collection

  No Collections

  Here you'll find all collections you've created before.