Oyun Haberleri

1453 İstanbul’un Fethi Kutu Oyunu

1453-istanbulun-fethi-banner

İstanbul’un fethi, sadece Türkiye ve Osmanlı tarihi açısından değil, dünya tarihi açısından önemli bir gelişme olarak kabul edilir. Hatta bir çağın bitişi olarak da gösterilir.

Bu tarihi olayı şimdi siz de arkadaşlarınızla oynayabilir ve Bizans kapılarını zorlayarak İstanbul’u fethedebilirsiniz! 1453 İstanbul’un Fethi oyunu çıktı.

Oyunun kurgu ve tasarımı grafik tasarımcı ve çizer Ahmet Ercan’a ait. Oyunun amacı, oyun alanına sancak dikmektir. En çok sancağı diken oyuncu, oyunu kazanır. İstanbul’un yeni Fatihi olur. Oyunun tanıtımı ise şöyle;

İstanbul’un Fethi ilk kez kutu oyununda

İstanbul’un fethi dünyada ve Türkiye’de ilk kez bir kutu oyununa konu oldu. “1453 İstanbul’un Fethi Tarihi Stratejik Aile Kutu Oyunu” ismiyle İBB Kültür A.Ş. tarafından hazırlanan oyun CNR Kitap Fuarı’nda görücüye çıktı.

1453-istanbulun-fethi-kutu-oyunu-17’den 77’ye Herkes Keyifle Oynayacak

Büyük küçük herkesin birlikte keyifle vakit geçirmesini sağlayacak olan İstanbul’un Fethi kutu oyunu, mekansal olarak yanyana olmalarına rağmen sanal ortamlarda kaybolmuş, birbiriyle irtibatları sınırlı hale gelen arkadaşları, aileleri, komşuları bir kutu etrafında toplayıp sosyalleştirmek gayesi taşıyor.. Oyun sosyalleştirme amacının yanı sıra, oyuncuya tarihin içinden bir rol vererek İstanbul’un fethinin nasıl gerçekleştiğini anlamasını sağlıyor. Ortalama 45 dakika süren oyun boyunca, oyuncular, fetihte tarihi rolü olan isimleri, saldırı ve savunma amaçlı kullanılan silahları, cepheleri, hücum taktiklerini öğreniyor.

İstanbul böyle fetih görmedi!

Bir rol yapma oyunundan beklenildiği gibi oyunda izlenecek yol tamamen oyuncunun farklı ve stratejik düşünme yeteneğine bağlı. Oyun sayesinde belki de İstanbul tarihte hiç duyulmamış bir şekilde yeniden feth olunacak.

İstanbul Nasıl Fethedilir?

1453 yılına yapılan bu heyecan verici yolculukta oyunculara top, mancılık, kule, lağımcı ve kadırgadan oluşan piyonlar eşlik ediyor. Öncelikle her oyuncu rengini belirliyor ve kendine ait piyon, sancak ve kartları alıyor. Oyuna başlama önceliği ise oyuncular arasında yaşı en küçük olana ait.

Amacı oyun alanına sancak dikmek olan oyunun oyuncuları piyonlar, güç ve kişi kartlarının da eşliği ile güç karşılaşmaları yaparak ve saldırı hakkı kazanarak Yedikule, Belgradkapı, Topkapı, Edirnekapı, Tekfursarayı, Eğrikapı, Balat, Sarayburnu ve Samatya cephelerine sancak dikip şehri düşürmeye çalışıyor.

En çok sancağı diken oyuncu, oyunu kazanarak ve İstanbul’un yeni Fatih’i olur.

Oyunlar Kültürel Alışverişe Katkı Sağlıyor

Tüm Dünya’da milyonlarca insan tarafından kutu oyunları oynanmasına rağmen, oyunların pek çoğu yabancı lisansa sahip. “İstanbul” markası olarak var olmayı önemseyen İBB Kültür A.Ş, aynı zamanda çok iyi kültür taşıyıcısı olarak gördüğü kutu oyunu ile uluslararası oyun arenasında İstanbul’un ve ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlamayı amaçlıyor.

Oyunu İstanbul Kitapçısı‘ndan satın alabilirsiniz. İyi oyunlar.

Oyunun tanıtım videosu:

YouTube player

Oyundan fotoğraflar:

1453-istanbulun-fethi-kutu-oyunu-3 1453-istanbulun-fethi-kutu-oyunu-4 1453-istanbulun-fethi-kutu-oyunu-5 1453-istanbulun-fethi-kutu-oyunu-6

1453-istanbulun-fethi-kutu-oyunu-2

1453-istanbulun-fethi-kutu-oyunu-kapak

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.