Haberler

Original Dungeons and Dragons Seti, 22 Bin Dolarlık Satışıyla Rekor Kırdı

Ahşap kaplama görünümlü kahverengi kutusuyla Dungeons and Dragons rol yapma oyunlarının ticari olarak satılan ilk sürümüydü. Tactical Studies Rules (TSR) tarafından 1974’te yayımlanmıştı. Gary Gygax ve Dave Arneson‘ın yazdığı oyun Don Kaye‘nin bodrumunda derlenmişti. Ahşap kutulu baskıda sadece 1.000 adet basılmış, TSR ekibi ve arkadaşları tarafından elde derlenmişti. Bu el işini yapanlar arasında tabii ki Gary Gygax’in kendisi de vardı.

dnd-wood-grain-box

Söz konusu olan ahşap kutulu kitap ise satışa sunulduğunda hem kondisyonu hem de ismini vermeyen anonim satıcısı ile ortalığı karıştırdı. eBay’de daha önce hiç satış yapmamış olan kişiye, koleksiyoncular önce şüpheyle yaklaştı. Ancak satıcı, Dungeons & Dragons koleksiyoncularının merkezi olan The Acaeum‘da kendini göstermesiyle tüm şüpheler suya düştü.

Yazısında, kendini aşağıdaki açıklamalarla tanıttı:

Yüksek fiyatlı bir obje olduğu için çok fazla şüphe olduğunu biliyorum ve dürüst olmak gerekirse bu ürünü satmaya karar vermeden önce eBay ile birinci elden deneyimim bulunmuyordu. Bu yüzden evet hiç yorumum, geçmişin yok ve dolandırıcılık olarak görülmesi normal.

Ama değil. Bu oyunu, eBay satışında da anlattığım gibi 1974’te almıştım. Bundan sonra, hayat şartları hiçbir zaman bu oyunu içerecek şekilde yaşamama fırsat vermedi. Bir çiftçi, yazar, üniteryan yardımcısı ve topluluk organizatörüydüm. Çok fazla işim vardı. Sahiplenme duygum çok fazla olmadığı için hiç eBay üzerinden alış veriş yapmadım, site üzerinden satacak kadar değerli bir şeye sahip olduğumu da düşünmemiştim.

Yakın zamanda emekli oldum ve uzun yıllardır açmaya fırsat bulamadığım kutularımı incelemeye başladım. Kutuların içinde, hava geçirmez plastik kutularında birkaç oyun vardı ve D&D de bunlardan biriydi.

Eski olduğunu biliyordum ve muhtemelen orijinaldi. Bu yüzden Google Amcaya sordum ve The Acaeum’u buldum. Evet, benzer bir cildin rekor fiyatı belirlediğini görmek beni şaşırttı. Böylece yeni bir yetenek geliştirmeye karar verdi ve eBay’de satış yapmayı öğrendim. Temel gereksinimleri anladım, fotoğraflarını çektim ve satışa sundum.

Bir zamanlar, para koleksiyonu yapanlar derginde yardımcı editörlük yapmıştım, bu yüzden oyunla ilgilenebilecek koleksiyoncu toplulukları olduğunu biliyordum. The Acaeum’u bulabildiğim ve bu hikayeyi anlatabildiğim için minnettarım. Satışın açık arttırmasına girmek isteyen, ancak şüpheleri bulunanlara umarım yardımcı olabilmişimdir. Gerçekten iyi korunmuş halde ve yeni sahibini çok mutlu edeceğine eminim. Gerçek bir kişi olduğumdan, dürüst olduğumdan ve açık arttırmayı kazanmanız durumunda, paketi sigortalı kargoyla göndereceğimden emin olabilirsiniz. Şaka yapmıyorum.

Bir süre konuşulduktan sonra, kadın tekrar yazmak için döndü:

Tekrar merhaba,

Beni savunduğunuz için teşekkür ederim. Bu setle ilgili bazı şeyleri açıklamam için bana fırsat veren The Acaeum’a ne kadar teşekkür etsem az.

Bu gerçekten göründüğü şey. Uzun ve hareketli, ancak oyun içermeyen bir hayat içinde bir şekilde saklamayı başardığım küçük hazinem. Zaten hiçbir zaman oyunlara kendimi kaptıramadım. Çiftçilik, çocuklar, üniversite, topluluk organizasyonları, bazı yöneticilik işleri, kırsal tarımcılık… Pek zaman bulamadım.

İç sayfalarda hiçbir işaret, karalama ya da çizik yok. Sadece birkaç defa kullanıldı, ardından da paketlenerek kaldırıldı. Hiçbir lekesi yok, zımbaları paslanmadı ve küf kokmuyor. 6. sınıf Sosyal Bilimler tarafından hazırlanan kitapçığını okumak 1974 fotokopi teknikleri yüzünden biraz zor, ama gerçekten eğlenceli. 

Hiçbir zaman eBay kullanıcısı olmadım, ancak açıkçası 1968’den bir bilgisayar kullanıcısıyım. Erkek kardeşim BASIC’in geliştirilmesine yardım edenlerdendi ve ergen yaşlarındaki kız kardeşinden denemesini istemişti. Ancak bu başka bir hikaye.

İlgi ve gerçekliğini arttırmak için hayatımdan kısa kesitler anlatmaktan çekinmiyorum. 70lerin sonunda para koleksiyoncuları dergisinin yazarı ve yardımcı editörüydüm. Bu yüzden parçaların ardındaki hikayelerin koleksiyonculuğun asıl eğlencesi olduğunu biliyorum.

Umarım bu eşya bir koleksiyoncu tarafından alınır ve kondisyonunu korumaya devam eder. Belki de bir şekilde diğer insanlarla paylaşmanın bir yolu bulunur. Bu kitabın Birleşmiş Milletlerde kalmasını da umuyorum. İspanya’da bulunun koleksiyoncudan biraz daha bilgi istedim. Aslına bakarsanız, bir yazar olarak, bu setin nasıl korunduğu ve sonunda satıldığıyla ilgili bir şeyler yazarak hikayesinin korunmasına da yardım etmek isterim. Çok eğlenceli olabilir.

Fiyat beni çok şaşırttı ve mutlu etti. Sonrasında olacakları görmek için sabırsızlanıyorum!

İyi korunmuş oyunun yanında, el boyaması ve öğrenci kitapçığı oyunun kökenine güzel hikayeler ekliyor. Bir önceki fiyat rekoruna yaklaştıkça artan basın ilgisiyle de (10 binden az, muhtemelen 6-7 bin arasında), açık arttırmanın bitmesine 24 saatten az kala 10 bin doların üzerinde çıktı.

winning-960x532

Son dakikalarda, açık arttırma tırmanışa geçti. Bitmesine beş dakikadan az süre varken 10.299 dolar oldu. Sonra 11.000. Son on beş saniyede ise 22.100 dolara ulaştı.

Ah, eğer merak ediyorsanız, kargo ücretsiz değildi.

Biz de bir süre önce bu kutunun yeniden yapılan ahşap sürümünü açıp incelemiştik. Hemen izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Eski FRP Kitapları Yeniden Piyasada!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu