Haberler

Neden FRP Oyunlarında Başarım Sistemi Olmasın?

frp-karakter-kagidi

Birçok bilgisayar oyununda Başarım (Achievement) sistemi bulunuyor. Oyunda yaptığınız belli hareketler sonucunda, başarım ile ödüllendiriyorsunuz. 100 tane düşman öldürmek, 1000 altın değerinde eşya satmak, son saniye golü ile maç kazanmak ve dahası oyunların başarım listelerini süslüyor. Saçma sapan bilgisayar oyunlarında bile bulunan bu başarım sistemini neden FRP oyunlarında kullanmıyoruz?

Her masaüstü FRP oyuncusunun anlatacağı mutlaka bir tane epik olay vardır. Tecrübe ile sabit, yıllar geçtikçe bu hikayeler artmaya başlar ve kendinizi ya da arkadaşlarınızı bu işi başarmış tek kişiler olarak kabul etmeye başlarsınız. Örneğin, “5 kişiden oluşan 4. seviye bir gruptuk. Grubumuzun şifacısı baygındı ama biz buna rağmen yaşlı bir kırmızı ejderhayı öldürmeyi başardık” gibi bir hikayeyi mutlaka duymuşsunuzdur. Belki de en önemli anda atılan Fumble zarı ile tüm grubu kaosa sürüklemişsinizdir.frp-karakter-kagidi

Uzun zamandır masaüstü oyunlardaki karakterler için bir başarım sistemi olması gerektiğini düşünüyordum. Boşa bir çalışma olacağını tahmin ediyordum. Kime göre, neye göre liste yapılacak? Kimin bu başarımı kazandığından nasıl emin olacağız? Her şey için bir başarım belirlenemez ama gözden kaçanları da düşünmek lazım, gibi soruların içinden çıkamadığım için elimi sürememiştim.

Neyse ki, internet üzerinde benden daha boş vakti olan birisi var. Her zaman vardır! Imgur üzerine yüklenen bir albümde, FRP oyunlarınızda kullanabileceğiz bir başarım listesi oluşturulmuş. 100’den fazla başarım bulunuyor. Bir zindanı tamamen bitirmek, ejderha öldürmek, ölümden dönmek, 2. kere ölmek, politik bir lideri öldürmek, parasız kalmak ve daha nicesi bu listeye yerleştirilmiş. Başarımların isimleri de birçok yerden tanıdık geliyor olabilir. Artık kültleşmiş fantastik filmler, kitaplar ve oyunlara yığınla gönderme yapılıyor.

Bu listeyi oyunlarınıza ekleyerek, oyuncuların karakterlerini daha fazla sevmesini sağlayabilirsiniz. Bu listenin bir çıktısını alın. Oyunculardan biri listedeki başarımlardan birini yerine getirdiği zaman, o başarımı keserek karakter kağıdına yapıştırmasına izin verin. Emin olun, çok daha keyifli ve eğlenceli oyunlar göreceksiniz. En kısa sürede bu listeyi kullanmak istiyorum. Tabii önce eski ekibi toparlamak lazım.

dnd-basarim-tablosu-001 dnd-basarim-tablosu-002 dnd-basarim-tablosu-003 dnd-basarim-tablosu-004 dnd-basarim-tablosu-005 dnd-basarim-tablosu-007 dnd-basarim-tablosu-008

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Drizzt Do'Urden's Guide to the Underdark

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Devamlılığı olan kayıt tutulabilen bir oyunda cok iyi olur bu sistem. İsterdim boyle bir masada bulunmayı. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.