Haberler

Ne Oldu Bu Boerue Projesi Diyenlere Ekipten Cevap Geldi

Bundan 1 sene kadar önce Kickstarter’da destek toplayan Türk yapımı ve köklerimize hitap eden Boerue animasyonu için uzun zamandır ekipten ses çıkmıyordu. Hatta sorulan sorular bile cevapsız kalıyordu. Kickstarter’da destek olanlar da “Acaba paramız yandı mı?” sorularıyla durumu gündeme getirdiler. Şimdi ise Boerue ekibinden bir açıklama geldi.

Söylentilerin, hatta Ekşi Sözlük gönderilerinin tavan yaptığı bir dönemde ekip de gecikmiş bir açıklama yaptı. En azından projenin hâlâ hayatta olduğunu bilmek güzel.

İşte yapılan açıklama;

Selam!

Uzun zamandır yazamadığımız için üzgünüz. Açıkça görülüyor ki yolunda gitmeyen bir şeyler var; geciktik! Neler oluyor? Yoksa parayı alıp kaçtık mı? diye sorular yağıyor. Hiç kimse sormazsa biz kendimize soruyoruz zaten! Parayı alıp nereye kaçtık diye  Şaka bir yana, sorular o kadar çoğaldı ki önce topluca cevaplayalım dedik sonra neler olduğunu en başından anlatmaya karar verdik! (Yazıya başlamadan gönlünüzü rahatlatalım, vazgeçmiş ya da bırakmış değiliz  )

Gelin ilk olarak geçen sene mayıs ayına dönelim; kampanyamızın başarıyla tamamlandığı aya. Bazı şeylerin düşündüğümüzden daha zorlu olacağını PayPal Türkiye’nin kapandığı haberiyle anladık. Parayı alabilmek için büyük para kesintisi yapmayan bir aktarım yöntemi bulmamız gerekiyordu. Proje tamamlandığı gece, Kickstarter, aynı anda çok sayıda hesaptan para çekmeye çalıştığı için Türkiye’deki iki büyük banka bağışçılarımızın hesaplarını dondurdu. Bunun bir güvenlik sorunu olmadığını anlatmak için aradık ama yapacak bir şey yoktu. Bağışçıların kartlarının yenilenmesi gerekiyordu! Dolayısıyla Türkiye’den elde ettiğimiz bağışların büyük bir kısmını toplayamadık.

Yeni bir aktarım yöntemi bulduk ama paranın aktarımı için gerekli evrakları toplayalım derken iki ay kaybetmiş olduk. Bu bir iki aylık gecikme bize çok şeye maloldu. Bir iki sözleşmenin tarihini geciktirdik ama yine de durumu az zararla toparladık. Tabii, PayPal’sız paranın gelişi, Türkiye’deki bağışçılarımızın çoğundan bağışların alınamaması ve gecikmeler bize oldukça pahalıya mal oldu. Bağış geldiğinde, işimize dört elle sarıldık. Sponsorlarımızın da verdiği güvencelerle bazı konsept çalışmalarını yeniledik. Çalışmalarımız hızlı sonuç verirken…

Türkiye’de 15 Temmuz gecesi hiç beklenmedik bir darbe girişimi oldu. Aylarca süren OHAL sırasında birçok şirket derin soruşturmalar geçirdi, işleri durduruldu veya devlete ihanetten sahipleri içeri alındı. Bu süreç herkesi etkilediği gibi bizi de derinden sarstı. Piyasa neredeyse durma noktasına geldiği için iş ortaklığı yapmak istediğimiz 2 stüdyo kapandı. Sponsorlarımız ekonomik süreç gereği yatırımlarını durdurdu, bazıları ne yazık ki işlerini küçültmeye hatta kapatmaya gitti. Kendi ekibimiz içinde bile İstanbul’dan ayrılıp ailesinin yanına dönmesi gerekenler oldu.

Talep ettiğimiz miktarda 3 bölüm animasyon yapamayacağımızı biliyorduk ama bize güven veren iş ortaklarımızın ve sponsorlarımızın desteğiyle bu yola girebilmiştik. Fakat o geceden sonra işler bizim için pek yolunda gitmedi! Elimizdekilerle idare edip minimum şartlarda ilerlemeye çalışırken ofisimizin çok yakınında gerçekleşen bombalı saldırı sonrası ülkedeki gerginlik arttı ve arttı. Türk Lirası %10 un üzerinde değer kaybetti ve biz başlangıçta çizdiğimiz bütçeden oldukça geriye düştük. Elimizden geldiğince devam etmeye çalışırken ülkede anayasa değişikliği referandum kararı alındı. Referandum sonrası piyasada yaşanan dalgalanmalar iş yerlerinin neredeyse tüm yatırımlarını durdurdu. Bizler bu süreçte görüşmelerimize devam etsek ve yeni bağlantılar kursak da… 

Neler olacağını öngörmemizin imkansız olduğu bir noktaya ulaştık. Börü’yü hayata geçirmek her geçen gün biraz daha zorlaşıyor ve biz de hırslandıkça hırslanıyoruz. Maceramıza dört elle sarılıyoruz. Ama şu noktada devam edebilmek ve yeni anlaşmalar yapabilmek için piyasaların durumunu gözlemlemekten başka bir seçeneğimiz yok.

Kötü haber, takvimimizden olabildiğince saptık ve hatta sizlere yeni bir takvim sunamıyoruz.

İyi haberse, ilk iki bölüm animatikleri hazır ama telif ve yayın hakları nedeniyle paylaşamıyoruz; tabi daha iyi haberse ekip olarak biz bu işe gönlümüzü verdik ve tüm engellere rağmen devam ediyoruz.

Bağışçılarımız, Kickstarter’dan süreci zaten takip ediyorlar. Dolayısıyla hediyelere ne olduğunu biliyorlar ama bir kez de burdan açıklayalım: Hediyelere ne oldu?

Hepsi hazır. İlk gönderide, OHAL nedeniyle postalar sıkı bir denetimden geçti. Sonrasında kriz üzerine kriz geldikçe bini aşkın postayı gönderebilmek zorlaştı da zorlaştı. Bizler de toplantıydı, işti derken zaman bulmakta güçlük çektik. Ama yine de, hediyelerimizin çoğu gönderildi, geri kalanlar sıralı bir şekilde yolluyoruz.

Bağışçılarımızla, kickstarter üzerinden görüşüp durumu açıklıyoruz. Destekçilerimize de buradan geç de olsa haber vermiş olalım dedik. Gecikme için özür dileriz ve sabrınız için içtenlikle teşekkür ederiz.

MayAna

Bu zorlu aşamalardan sonra neler göreceğiz sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Star Wars, "Disney Wars"a Dönüştü!

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. şu yazı içeriği doğru yanlış bilmiyorum önemli değil, frpnet ekibinin arkadaşı var yok onu da bilmem (olumlu bir habermiş gibi verilmesinden kaynaklı olarak arkadaşınız olabilir düşüncesindeyim), samimi iyi niyetlilerdir değildirler vs. ama yazı beni 2 saniye bile tereddütte bırakmadı “acaba doğru mudur?” diye, o kadar samimiyetsiz ve bir şeyleri kapamak için yazılmış ki arada geçen süreçte ülkede her olanı sıralayıp “eh budur Türkiye’de yaşıyoruz işte” demişler bırakmışlar resmen ki ben bir firma, oluşum vs. bir projeye başlamış kişilerin bitiremeyecek olsalar bile bu şekilde uçsuz bucaksız son kullanıcıyı ilgilendirmeyen bahaneler ile işin ağzından kurtulma çabalarını anlayamıyorum. peki ben sizi anladım diyelim ne olacak şimdi? onu da yuvarlayarak iki bölüm animatik hazır (animatik o ne bilmiyorum yani işin ne kadarıdır, tamamı mıdır, değeri nedir vs.), telif var vs. ile kapamışlar “ee yani ne olacak?” diye tekrar soruyor insan ister istemez. yani bağışçınız olsam sorardım. bekleyip göreceğiz diyecekler de ya yine “rüzgar eser, çamur sıçrar vs.” olursa. eh işte durum bu sorunu sadece bahaneler ile atlatıyorsunuz. (merak edeler için net şekilde söyleyeyim bağış yapmadım, projeden haberim olmuştu ama yapımın organizasyonu inandırıcı ve etkileyici gelmemişti ilk duyduğumda sonra unuttum ta ki bu habere kadar. yorumum şu bahaneler silsilesi içindir sadece. bu gibi örnekleri başka şekillerde de gördüm başka projelerde ve amatör ya da profesyonel hiç bir oluşum için hoş davranış değil. “zaten işi yapamayacaktık bir ihtimal her şey yolunda giderse yaparız ama gitmedi kusura bakmayın” deseniz daha samimi görürüm sizi kendi adıma.)

  2. sudan bahaneler alt tarafı her şeyi elinde var olan bir bilgisayardan yapıyosun dolar turk lirası ne alaka

  3. Maleseft dedigin isler oyle yurumuyor maleseft… cok masrafli bir kadroya ve ekipmana ihtiyacin var bilmeden konusmayin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.